Čeká nás reforma Poslanecké sněmovny? V komisích by už nemuseli být pouze politici

Praha - Návrh na vyškrtnutí slov z jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která říkají, že v parlamentní vyšetřovací komisi mohou působit pouze poslanci, posoudí ve středu vláda. Pod novelu se podepsalo 58 opozičních zákonodárců, vláda k ní nejspíš připojí negativní stanovisko.

Opoziční poslanci si myslí, že aby mohla vyšetřovací komise rozkrýt podezření, která zasahují do politiky, neměli by v ní sedět pouze poslanci.

"Musí být možné, aby byla složena z vážených osobností schopných garantovat důsledné rozkrytí všech podezření, přičemž tyto osobnosti by měly být důvěryhodné a nezávislé na Parlamentu, respektive na té jeho komoře, která komisi zřizuje," píší v důvodové zprávě předkladatelé návrhu, kteří připomínají připomínají zahraniční úspěchy tohoto institutu v zahraničí na příkladu komise Senátu amerického Kongresu, která vyšetřovala kauzu Watergate, nebo britskou komisi, která se zabývá odposlechy, jež pořizovala firma mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

"Zkušenosti s fungováním většiny vyšetřovacích komisí v České republice jsou však takové, že většinou vyšetřovací komise nic zásadního nevyšetřila," domnívají se o současném stavu poslanci.

Vláda nejspíše s návrhem souhlasit nebude, ministerstva k novele podala nesouhlasná stanoviska. Ministerstva pro místní rozvoj, obrany a průmyslu poukázala na to, že i nyní si může komise přibrat odborníky, a to včetně vyšetřovatele. "Poslanecký návrh zákona je nadbytečný, jelikož účast odborníků lze zajistit právě tímto způsobem," píší v připomínkách.

Ministerstvo kultury se bojí, že by se lidé bez bezpečnostních prověrek mohli dostat k citlivým informacím. "Takovýto stav by mohl vést až k ohrožení bezpečnosti státu," píše rezort, kterému velí ministryně Alena Hanáková (TOP 09), podobný názor má i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Ministerstvo spravedlnosti se zabývalo i technickými problémy novely, není podle něj jasné, kdo by mohl kandidáty na členy komise navrhovat.

Vyšetřovací komise pro vyšetření věci veřejného zájmu může i nyní vzniknout na návrh alespoň čtyřiceti poslanců.

Účast "obyčejných" občanů v parlamentních vyšetřovacích komisích podporuje například občanská iniciativa Vraťte nám stát, ve které se angažuje právnička Hana Marvanová nebo herec, scénárista a režisér Břetislav Rychlík.

Protože jde o poslanecký návrh, i v případě negativního vládního stanoviska poputuje novela do dolní komory Parlamentu. Pokud by ji zákonodárci schválili a prezident podepsal, začala by platit ode dne svého vyhlášení.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna reformy

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy