Čeká nás reforma Poslanecké sněmovny? V komisích by už nemuseli být pouze politici

Praha - Návrh na vyškrtnutí slov z jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která říkají, že v parlamentní vyšetřovací komisi mohou působit pouze poslanci, posoudí ve středu vláda. Pod novelu se podepsalo 58 opozičních zákonodárců, vláda k ní nejspíš připojí negativní stanovisko.

Opoziční poslanci si myslí, že aby mohla vyšetřovací komise rozkrýt podezření, která zasahují do politiky, neměli by v ní sedět pouze poslanci.

"Musí být možné, aby byla složena z vážených osobností schopných garantovat důsledné rozkrytí všech podezření, přičemž tyto osobnosti by měly být důvěryhodné a nezávislé na Parlamentu, respektive na té jeho komoře, která komisi zřizuje," píší v důvodové zprávě předkladatelé návrhu, kteří připomínají připomínají zahraniční úspěchy tohoto institutu v zahraničí na příkladu komise Senátu amerického Kongresu, která vyšetřovala kauzu Watergate, nebo britskou komisi, která se zabývá odposlechy, jež pořizovala firma mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

"Zkušenosti s fungováním většiny vyšetřovacích komisí v České republice jsou však takové, že většinou vyšetřovací komise nic zásadního nevyšetřila," domnívají se o současném stavu poslanci.

Vláda nejspíše s návrhem souhlasit nebude, ministerstva k novele podala nesouhlasná stanoviska. Ministerstva pro místní rozvoj, obrany a průmyslu poukázala na to, že i nyní si může komise přibrat odborníky, a to včetně vyšetřovatele. "Poslanecký návrh zákona je nadbytečný, jelikož účast odborníků lze zajistit právě tímto způsobem," píší v připomínkách.

Ministerstvo kultury se bojí, že by se lidé bez bezpečnostních prověrek mohli dostat k citlivým informacím. "Takovýto stav by mohl vést až k ohrožení bezpečnosti státu," píše rezort, kterému velí ministryně Alena Hanáková (TOP 09), podobný názor má i Bezpečnostní informační služba (BIS).

Ministerstvo spravedlnosti se zabývalo i technickými problémy novely, není podle něj jasné, kdo by mohl kandidáty na členy komise navrhovat.

Vyšetřovací komise pro vyšetření věci veřejného zájmu může i nyní vzniknout na návrh alespoň čtyřiceti poslanců.

Účast "obyčejných" občanů v parlamentních vyšetřovacích komisích podporuje například občanská iniciativa Vraťte nám stát, ve které se angažuje právnička Hana Marvanová nebo herec, scénárista a režisér Břetislav Rychlík.

Protože jde o poslanecký návrh, i v případě negativního vládního stanoviska poputuje novela do dolní komory Parlamentu. Pokud by ji zákonodárci schválili a prezident podepsal, začala by platit ode dne svého vyhlášení.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 
Andrej Babiš

Koalice s ODS? Babiš řekl, s kým chce po volbách vládnout

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš v pořadu Partie na CNN Prima News jasně odmítl možnost povolební koalice s ODS. Místo toho by preferoval, aby hnutí ANO získalo co nejvíce hlasů, což by mu umožnilo vládnout s tolerancí některé z menších stran. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna reformy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 52 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy