Boj o sKarty se přiostřuje. Ombudsman se pustil do Müllerové

Praha - Ombudsman Pavel Varvařovský se v úterním tiskovém prohlášení ohradil proti tomu, že sKarty mají být povinné, a ti, kdo si je nevyzvednou, by byli trestáni pozastavením vyplácení dávek. V tomto duchu se v pondělí vyjádřila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) v Radiožurnálu.

"Jako veřejnému ochránci práv mi nepřísluší hodnotit technologické aspekty či ekonomické přínosy sKarty. Jsem však přesvědčen, že by stát měl respektovat zákony. Pokud se příjemce dávky z jakéhokoli lidsky pochopitelného důvodu rozhodne sKartu odmítnout, není možné, aby mu stát svévolně výplatu dávky zastavil," konstatoval ombudsman Pavel Varvařovský.

Ministerstvo ve svém úterním prohlášení pondělní výrok Müllerové zmírnilo. "Ministryně opakovaně (a stejně tak i ve svém vystoupení na Radiožurnálu) veřejně deklaruje, že je připravena o další podobě jednat, na jejím postoji se nic nemění. Situaci vnímá jako vážnou a je si vědoma nutnosti o dalším fungování sKaret komunikovat nejen s politickou reprezentací, ale i se zástupci osob se zdravotním postižením a v neposlední řadě také se smluvním partnerem," napsala v úterý mluvčí resortu Viktorie Plívová.

První kola jednání se uskuteční v následujících dvou týdnech. "Varianty řešení mohou jasně vyplynout až po zvážení všech aspektů, a to nejen zákonných, ale i vyplývajících ze smlouvy s dodavatelem řešení, tedy Českou spořitelnou. V tuto chvíli je ale třeba pracovat se statem quo, tedy s nastavenými legislativními normami a také s povinnostmi danými uzavřenou smlouvou," tlumočila Plívová stanovisko ministryně.

Ombudsman ovšem upozornil na to, že aktuální právní úprava nebrání zachování výplaty nepojistných sociálních dávek dosavadním způsobem, tedy bez sKarty.

"Jinou věcí je, zda respektováním principu dobrovolnosti sKarty, plynoucího ze zákona, neporuší Ministerstvo práce a sociálních věcí smlouvu, kterou uzavřelo s Českou spořitelnou na zajištění administrace výplaty nepojistných dávek a dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti a na provozování karty sociálních systémů," dodal Varvařovský.

Uvedl, že této smlouvy se však ministerstvo nemůže dovolávat při postupu vůči příjemcům dávek. Vůči nim je smlouva mezi ministerstvem a Českou spořitelnou podle ombudsmana zcela nerozhodná. Nárok na výplatu dávky upravují předpisy veřejného práva, které nelze měnit soukromoprávním ujednáním.

"Smlouva proto nemůže příjemce dávky zavazovat, a to minimálně do okamžiku, kdy sKartu převezme a podepíše souhlas s Podmínkami České spořitelny, a. s. pro vydání sKarty a otevření platebního účtu," uzavřel Varvařovský.

Müllerová do úřadu oficiálně nastoupila minulý pátek. Jako své priority uvedla hladký start důchodové reformy a dořešení situace kolem sKaret. Na postu nahradila svého stranického kolegu Jaromíra Drábka, který rezignoval poté, co byla uvalena vazba na jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku kvůli podezření z korupce.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí Ludmila Müllerová Pavel Varvařovský

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy