Praha – Statistik Michal Škop považuje kontrolu podpisů pod peticemi kandidátů na prezidenta za nestandardní, jak uvedl na blogu Aktuálně.cz. Škop opakovaně upozorňoval na zmanipulované hlasování u pořadu České televize Hyde Parku až nakonec hlasování o výkonu hosta ČT zrušila, neboť sama uznala, že na tvrzení Škopa. Zvlášť když jemu samotnému se podařilo nabourat do systému a změnit výsledky hlasování.
Ministerstvo vnitra nedokáže správně spočítat procenta. Zvolený systém počítání procent může vést až k tomu, že počet podpisů pod peticí by mohl dosáhnout záporného počtu hlasů, jak upozornil server KohoVolit.eu. Navíc nedokázalo zabezpečit pořádnou kontrolu podpisů. „V neprospěch Okamury a Dlouhého," píše Škop.
Škop zpochybňuje náhodnost při výběru kontrolních vzorků. Je totiž přesvědčen, že dva náhodné vzorky by vykazovaly podobnou chybovost. Například v prvním vzorku petice Jany Bobošíkové bylo objeveno 7,7% chyb, ve druhém pak dokonce 11,5% chyb, což je dle Škopa extrémní rozdíl.
Takový extrémní rozdíl mezi vzorky však byl nalezen u tří kandidátů, kteří byli ze zápolení o Hrad vyřazeni, u Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamury. Podle Škopa mohlo dojít k rozdílné intenzitě při vyhledávání existence podepsaných.
„Pokud si MV ČR myslí, že kontroly probíhaly dobře (vždy stejně) a rozdíly mezi vzorky jsou jen náhoda, potom je to stejné, jako bychom potkali úplně náhodně 8 mužů a ti měřili 138cm, 152cm, 162cm, 165cm, 172cm, 174cm, 184cm, 195cm. Podívejte se kolem sebe, je to reálné," ptá se Škop.
„Nevím jak pro vás, ale pro mě je stěží uvěřitelná lehkost, s jakou MV ČR (p. Henych) říká, že „nic se neděje, necháme to otestovat soudem". Jako by to bylo zadarmo. Z cizího krev neteče," dodává.
Související
Pražané se staví proti koncertu Kanyeho Westa. Ozval se Hřib, vznikla petice
První překážka pro "nové" hlavní nádraží v Praze. Ministerstvo má halu za kulturní památku
petice , prezidentská kampaň , Pražský Hrad
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 1 hodinou
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 2 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 3 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 4 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 4 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 5 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 6 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 7 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 8 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 9 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
Evropská komise intenzivně připravuje nová opatření na podporu unijního chemického průmyslu, který se kvůli masivnímu přílivu levného čínského dovozu ocitl na pokraji kolapsu. Tímto problémem se budou unijní lídři podrobně zabývat na nadcházejícím summitu ve dnech 18. až 19. června. Evropští výrobci chemikálií však důrazně varují, že bruselský aparát postupuje příliš pomalu a tvorba ochranných mechanismů může trvat měsíce či roky, které domácí průmysl k dispozici nemá. Podle vyjádření zástupců sektoru celý obor v Evropě krvácí a současný stav označují za průmyslovou sebevraždu.
Zdroj: Libor Novák