Nejhlubší politická krize ČR začala před 15 lety

Praha - Takzvaný Sarajevský atentát odstartoval 28. listopadu 1997 asi největší politickou krizi v historii samostatné České republiky, která vyústila v pád vlády a vypsání předčasných voleb. Jan Ruml a Ivan Pilip tehdy vyzvali premiéra Václava Klause, který byl pracovně v Sarajevu, k odchodu z čela ODS.

Výzva k rezignaci přišla v době, kdy ODS čelila již delší dobu skandálu kvůli svému financování. Z výroční správy za rok 1995 totiž vyšlo najevo, že největšími sponzory občanských demokratů byli fiktivní Radžív Sinha z Mauricia a Lájos Bács z Maďarska. Každý z nich měl údajně věnovat ODS 3,75 milionu korun. V listopadu 1997 vyšlo najevo, že skutečným dárcem 7,5 milionu korun byl bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren.

Milan Šrejber, tehdy uvedl, že šlo o dar společnosti Moravia Steel. K politické odpovědnosti za nesprávné vykázání daru se přihlásil výkonný místopředseda strany Libor Novák, který vzal veškerou vinu na sebe. Na počátku prosince 1997 se vzdal svého poslaneckého mandátu. Později byl stíhán za daňové úniky, několik týdnů strávil ve vazbě, až ho nakonec soud dokonce zprostil obžaloby.

Onoho 28. listopadu přinesl deník Mf Dnes informaci, podle níž měla ODS údajně přístup k tajnému kontu ve Švýcarsku. Ve stejný den vyzvali Jan Ruml a Ivan Pilip Václava Klause k rezignaci z vedení Občanské demokratické strany. O den později lidovci pod vedením Josefa Luxe rozhodli, že koaliční Klausovu vládu, kterou tvořila ODS, KDU-ČSL a ODA, opouští. K lidovcům se přidala také ODA.

Po demisi Klausova kabinetu byla sestavena úřednická vláda pod vedením bývalého guvernéra České národní banky Josefa Tošovského. ODS se od ní distancovala, a na své členy, kteří do Tošovského kabinetu vstoupili, tlačili, aby opustili buď vládu, nebo ODS. V lednu roku 1998 hlavní protagonisté podzimní krize Jan Ruml a Ivan Pilip odešli ze strany a založili novou stranu, Unii svobody. Ta se sice stala parlamentní a posléze i vládní stranou, její vliv však klesal a po loňských volbách skončila v politickém propadlišti.

Pokud měl "sarajevský atentát" Klause vytěsnit z vysoké politiky, byl neúspěšný. Klaus sice tehdy odstoupil z premiérského postu, ale stranické pozice uhájil. Občanští demokraté se kolem svého předsedy semkli a na mimořádném kongresu v Poděbradech ho potvrdil v křesle předsedy strany. Po předčasných volbách se Klaus do nejvyšší politiky vrátil. Stal se šéfem Poslanecké sněmovny a v roce 2003 a opět 2008 byl zvolen českým prezidentem.

Sám Václav Klaus se domníval, že za celým "vnitrostranickým pučem", jak byla Klausovými příznivci Rumlova a Pilipova akce nazvána, stál jeho dlouholetý politický protivník, tehdejší prezident Václav Havel.

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS vládní krize Václav Klaus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy