Nejhlubší politická krize ČR začala před 15 lety

Praha - Takzvaný Sarajevský atentát odstartoval 28. listopadu 1997 asi největší politickou krizi v historii samostatné České republiky, která vyústila v pád vlády a vypsání předčasných voleb. Jan Ruml a Ivan Pilip tehdy vyzvali premiéra Václava Klause, který byl pracovně v Sarajevu, k odchodu z čela ODS.

Výzva k rezignaci přišla v době, kdy ODS čelila již delší dobu skandálu kvůli svému financování. Z výroční správy za rok 1995 totiž vyšlo najevo, že největšími sponzory občanských demokratů byli fiktivní Radžív Sinha z Mauricia a Lájos Bács z Maďarska. Každý z nich měl údajně věnovat ODS 3,75 milionu korun. V listopadu 1997 vyšlo najevo, že skutečným dárcem 7,5 milionu korun byl bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren.

Milan Šrejber, tehdy uvedl, že šlo o dar společnosti Moravia Steel. K politické odpovědnosti za nesprávné vykázání daru se přihlásil výkonný místopředseda strany Libor Novák, který vzal veškerou vinu na sebe. Na počátku prosince 1997 se vzdal svého poslaneckého mandátu. Později byl stíhán za daňové úniky, několik týdnů strávil ve vazbě, až ho nakonec soud dokonce zprostil obžaloby.

Onoho 28. listopadu přinesl deník Mf Dnes informaci, podle níž měla ODS údajně přístup k tajnému kontu ve Švýcarsku. Ve stejný den vyzvali Jan Ruml a Ivan Pilip Václava Klause k rezignaci z vedení Občanské demokratické strany. O den později lidovci pod vedením Josefa Luxe rozhodli, že koaliční Klausovu vládu, kterou tvořila ODS, KDU-ČSL a ODA, opouští. K lidovcům se přidala také ODA.

Po demisi Klausova kabinetu byla sestavena úřednická vláda pod vedením bývalého guvernéra České národní banky Josefa Tošovského. ODS se od ní distancovala, a na své členy, kteří do Tošovského kabinetu vstoupili, tlačili, aby opustili buď vládu, nebo ODS. V lednu roku 1998 hlavní protagonisté podzimní krize Jan Ruml a Ivan Pilip odešli ze strany a založili novou stranu, Unii svobody. Ta se sice stala parlamentní a posléze i vládní stranou, její vliv však klesal a po loňských volbách skončila v politickém propadlišti.

Pokud měl "sarajevský atentát" Klause vytěsnit z vysoké politiky, byl neúspěšný. Klaus sice tehdy odstoupil z premiérského postu, ale stranické pozice uhájil. Občanští demokraté se kolem svého předsedy semkli a na mimořádném kongresu v Poděbradech ho potvrdil v křesle předsedy strany. Po předčasných volbách se Klaus do nejvyšší politiky vrátil. Stal se šéfem Poslanecké sněmovny a v roce 2003 a opět 2008 byl zvolen českým prezidentem.

Sám Václav Klaus se domníval, že za celým "vnitrostranickým pučem", jak byla Klausovými příznivci Rumlova a Pilipova akce nazvána, stál jeho dlouholetý politický protivník, tehdejší prezident Václav Havel.

Související

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

Novotný je na odchodu z ODS. Vyloučit ho může výkonná rada

Nedávné výroky starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím ve straně, konstatovalo předsednictvo ODS v úterý. Novotný ale členem strany pro tuto chvíli zůstává. Předsednictvo jej totiž vyloučit nemůže, tuto pravomoc má výkonná rada. 
Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

Více souvisejících

ODS vládní krize Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

Izraelský tank střílel po vlastních vojácích. Pět jich zemřelo

Na severu palestinského Pásma Gazy zahynulo pět vojáků, které zasáhla palba z jednoho z tanků izraelské armády. Incident se odehrál ve středu večer v blízkosti města Džabalíja, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy