Vondra byl zlatý oproti Parkanové! Myslí si Hamáček

Praha – Alexandr Vondra ve středu přesně v poledne oznámil, že odstoupí k 7. prosinci z pozice ministra obrany. Podle stínového ministra tohoto rezortu Jana Hamáčka (ČSSD) takové rozhodnutí mělo přijít daleko dříve.

Premiér Petr Nečas měl dle představy Hamáčka přijmout Vondrovu rezignaci dávno. „Problém ovšem nebyl tolik ve Vondrově odbornosti, ale především neschopnosti přijmout politickou odpovědnost za jeho předchozí působení v politice. Stále se vlekoucí kauza ProMoPro se pak pro jeho politickou kariéru stala osudnou," myslí si Hamáček.

Hamáček uznává Vondru jako člověka schopného vést rezort obrany, zvlášť když jej porovná s předchůdkyní v čele ministerstva Vlastou Parkanovou. Oceňuje některá jeho rozhodnutí, přestože nešlo o mediálně populární kroky, jako například vyřazení soukromých prostředníků z kontroverzních zakázek na ministerstvu, což bylo kritizováno i ČSSD, ale v konečném důsledku tento krok zlepšil stav rezortu.

„Vondrovy snahy o nápravu však neměly dlouhého trvání a ministr se musel především věnovat záchraně své politické kariéry. V případě Vondry se však jednalo o předem prohraný boj," dodává. Pochybenosti, které panují kolem ProMoPro, by měly vést k přijetí politické odpovědnosti, což Vondra neučinil.

Hamáček se zamýšlí nad tím, co způsobilo nakonec pád Alexandra Vondry, když ministři Nečasova kabinetu končí z různých prapodivných podezření a personálních příčin. Zda hlavním důvodem byla stále nevyšetřená kauza CASA či Vondrovi spory s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. „To nejenom nevypovídá nic dobrého o končícím ministrovi, ale především vrhá špatné světlo na vládu premiéra Nečase jako celek," dodává Hamáček.

Stínový ministr za sociální demokraty se obává, že nástupce Vondry bude vybírán tak opatrně, aby nedošlo k rozhádání koaličních partnerů, což by nemuselo vést k výběru nejlepšího adepta.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Alexandr Vondra Vlasta Parkanová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy