U Jílkové sršely vulgarity: Ponižujete ženy a děláte z nich chudáky!

Praha – Evropská komise se rozhodla, že je vhodné, aby byly zavedeny kvóty na počet žen ve vedení evropských podniků. Požaduje, aby zastoupení žen bylo minimálně 40%. Jedná se o velmi kritizovanou směrnici, a proto se v tomto týdnu stala tématem pořadu České televize Máte slovo.

Ve studiu diskutovali: ředitelka organizace Fórum 50% Jana Smiggels Kavková, ředitelka Britské obchodní komory Petra Janíčková, ředitel Občanského institutu Roman Joch, místopředseda svazu mužů Oldřich Voženílek, feministický aktivista Miroslav Vodrážka a členka Strany svobodných občanů Irena Steinhauserová.

Pro mnoho žen je taková směrnice urážlivá, ostatně jak je známo už ze seriálu „Jistě, pane ministře" – ženy chtějí prokázat, že jsou dobré pracovnice, že samy bez nějaké pomoci ve své podstatě od mužů dosáhnou i na vysokou funkci. Stejně tak pohlíží na kvóty i Roman Joch, když uvedl, že ženy chtějí být ve funkci kvůli svým schopnostem.

Kvóty navíc berou práva druhému pohlaví. I kdyby muži odváděli práci nepřekonatelně lépe (připomínám kdyby!) a nemohli by být v podniku jen proto, že Evropská komise přišla s nápadem kvót, asi by to nebylo příliš ku prospěchu firem.

Podle Vondrážky však můžou mít kvóty jeden podstatný důsledek – přestane se na ženy pohlížet jako na méně schopné členy společnosti. Možná to povede i k tomu, že platy budou konečně vyrovnané a nebude tak velký rozdíl v platu ženy a muže za stejnou práci.

Steinhauserová se však naštvala, neboť je přesvědčená stejně jako Joch, že ženy dosáhnou svého i bez pomoci. „Nedělejte z žen chudinky," zdůraznila s tím, že ženy by neměly být podceňovány tak, jako se tomu ve společnosti často děje.

Joch navíc připomněl, že kvóty nejsou tak úplně třeba, neboť v některých profesích, jako například v justici mají právě ženy převahu nad množstvím mužů. V jiných profesích holt mají ženy zase menší zastoupení.

Stát a Evropská unie by se měly zaměřit na jiné aspekty, které by pomohly ženám v profesní kariéře. Dnes kolikrát dochází k tomu, že žena matka nemůže sehnat mateřskou školku, aby se mohla vrátit do práce. O jeslích už nemluvě. Ty v posledních letech spíše mizí, než že by přibývaly. Připomněla Smiggels Kavková.

S tím však zásadně nesouhlasí Steinhauserová, ta považuje totiž za lepší zaplacenou mateřskou než budování jeslí. Mateřská však má jen krátkodobý efekt, zatímco navrácení ženy do pracovního procesu je z dlouhodobého hlediska daleko výhodnější.

Otázka platu je velmi ožehavá, jak se projevilo ve studiu. Joch souhlasí, že celkově jsou platy žen o čtvrtinu nižší, ale ve srovnání konkrétní profese, se jedná o rozdíl maximálně 4%, i když Český statistický úřad uvádí až 10%.

Navíc u pohovorů neuvažují zaměstnavatelé tak racionálně, aby nehleděli na to, zda se o práci uchází žena či muž. Muži jsou vnímáni daleko lépe, a přestože se zaměstnavatelé nemají ptát na počet dětí a podobně, jakmile vidí mladou ženu, řeknou si, ta tu dlouho nevydrží a půjde na mateřskou, raději přijmeme muže.

Související

Více souvisejících

Michaela Jílková Roman Joch společnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy