Roithová útočí: Fischer souhlasil s okupací a střílením do lidí!

Praha – Do středečního Interview ČT24 přijala pozvání kandidátka na prezidenta, která měla zdaleka nejmenší chybovost v kontrolních vzorcích petice, Zuzana Roithová. Ve studiu uvedla, že by abdikovala, pokud by měla jmenovat vládu s podporou komunistů.

Ministerstvo vnitra, které vyškrtávalo z petičních archů neexistující petenty, připravilo Roithovou pouze o šest tisíc podpisů, zatímco jiní kandidáti měli chybovost i 24 tisíc. Roithová vysvětluje svůj úspěch tím, že pořádali školení pro „sběrače" podpisů, aby byli petenti správně podepsáni.

„Tyto volby jsou v Česku prvním pokusem a je důležitá věrohodnost – že ten, kdo kandidoval, tak opravdu kandidovat měl," uvádí k vyřazení trojice kandidátů kvůli chybovosti. Ctí však jejich právo nechat rozhodnutí ministerstva vnitra přezkoumat soudy.

Roithová se rozhodla ucházet o post prezidenta, protože chce pomoci politickému systému, který přestává být pro občany důvěryhodný. Toho by chtěla dosáhnout skrze dialog s lidmi. K tomu má dostatek zkušeností z české i evropské politiky a vedení fakultní nemocnice. Kandidátka lidovců byla překvapená, kolik mladých lidí ji podporuje a dokonce ji i dříve přesvědčovali, aby kandidovala. Pro svojí kampaň přijímá finance pouze od fyzických osob, aby se vyhnula nejasným příspěvkům.

Organizace Transparency International sestavila žebříček kandidátů podle transparentnosti. Roithová se umístila třetí. Ubralo jí to, že svůj účet zřídila v únoru u Equa banky, která možnost veřejného zveřejnění neumožňuje. Další body ji ubralo to, že nezveřejnila, která PR agentura jí dělá kampaň, „ale já s žádnou nemám podepsanou smlouvu. Všichni lidé kolem mě jsou přátelé, kteří mi pomáhají... jejich jména jsou na mém webu včetně jejich zaměstnání," uvádí Roithová s tím, že časem zveřejní možná i životopisy.

„Úřad prezidenta je vysoká státnická funkce a je to i člověk, který reprezentuje určité morální hodnoty. Myslím, a nejsem sama, že lidé, kteří dali přednost osobnímu prospěchářství před klimatem, ve kterém jsme žili v době normalizace, že to prostě není dobrý příklad. Že v době, kdy tady KSČ schvalovala okupaci cizími vojsky, střílela do lidí na hranicích, tak že prostě ti lidé, kteří s tím souhlasili, dávali přednost této věci než svobodě. To není dobrý symbol pro hlavu státu," uvádí ke kandidátům, kteří byli v KSČ (Jan Fischer).

KSČM v posledních měsících rostou preference, čehož se do jisté míry obává Roithová z KDU-ČSL. Místo toho, aby jim přihrála jmenováním faktickou moc, raději by abdikovala na úřad prezidenta. „Prezident by měl hájit demokratické principy, které jsou zakotveny v naší ústavě," uvedla Roithová.

Roithová se však vyhraňuje nejen vůči KSČM, ale i vůči opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS, která byla podepsána Milošem Zemanem a Václavem Klausem.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer Zuzana Roithová prezidentská kampaň

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy