Roithová útočí: Fischer souhlasil s okupací a střílením do lidí!

Praha – Do středečního Interview ČT24 přijala pozvání kandidátka na prezidenta, která měla zdaleka nejmenší chybovost v kontrolních vzorcích petice, Zuzana Roithová. Ve studiu uvedla, že by abdikovala, pokud by měla jmenovat vládu s podporou komunistů.

Ministerstvo vnitra, které vyškrtávalo z petičních archů neexistující petenty, připravilo Roithovou pouze o šest tisíc podpisů, zatímco jiní kandidáti měli chybovost i 24 tisíc. Roithová vysvětluje svůj úspěch tím, že pořádali školení pro „sběrače" podpisů, aby byli petenti správně podepsáni.

„Tyto volby jsou v Česku prvním pokusem a je důležitá věrohodnost – že ten, kdo kandidoval, tak opravdu kandidovat měl," uvádí k vyřazení trojice kandidátů kvůli chybovosti. Ctí však jejich právo nechat rozhodnutí ministerstva vnitra přezkoumat soudy.

Roithová se rozhodla ucházet o post prezidenta, protože chce pomoci politickému systému, který přestává být pro občany důvěryhodný. Toho by chtěla dosáhnout skrze dialog s lidmi. K tomu má dostatek zkušeností z české i evropské politiky a vedení fakultní nemocnice. Kandidátka lidovců byla překvapená, kolik mladých lidí ji podporuje a dokonce ji i dříve přesvědčovali, aby kandidovala. Pro svojí kampaň přijímá finance pouze od fyzických osob, aby se vyhnula nejasným příspěvkům.

Organizace Transparency International sestavila žebříček kandidátů podle transparentnosti. Roithová se umístila třetí. Ubralo jí to, že svůj účet zřídila v únoru u Equa banky, která možnost veřejného zveřejnění neumožňuje. Další body ji ubralo to, že nezveřejnila, která PR agentura jí dělá kampaň, „ale já s žádnou nemám podepsanou smlouvu. Všichni lidé kolem mě jsou přátelé, kteří mi pomáhají... jejich jména jsou na mém webu včetně jejich zaměstnání," uvádí Roithová s tím, že časem zveřejní možná i životopisy.

„Úřad prezidenta je vysoká státnická funkce a je to i člověk, který reprezentuje určité morální hodnoty. Myslím, a nejsem sama, že lidé, kteří dali přednost osobnímu prospěchářství před klimatem, ve kterém jsme žili v době normalizace, že to prostě není dobrý příklad. Že v době, kdy tady KSČ schvalovala okupaci cizími vojsky, střílela do lidí na hranicích, tak že prostě ti lidé, kteří s tím souhlasili, dávali přednost této věci než svobodě. To není dobrý symbol pro hlavu státu," uvádí ke kandidátům, kteří byli v KSČ (Jan Fischer).

KSČM v posledních měsících rostou preference, čehož se do jisté míry obává Roithová z KDU-ČSL. Místo toho, aby jim přihrála jmenováním faktickou moc, raději by abdikovala na úřad prezidenta. „Prezident by měl hájit demokratické principy, které jsou zakotveny v naší ústavě," uvedla Roithová.

Roithová se však vyhraňuje nejen vůči KSČM, ale i vůči opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS, která byla podepsána Milošem Zemanem a Václavem Klausem.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer Zuzana Roithová prezidentská kampaň

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 36 minutami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 3 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

včera

USA

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry

Teplé dubnové počasí si žádá výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů hrozí od středy na většině území republiky požáry. Nebezpečí bude větší kvůli síle větru. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy