Roithová útočí: Fischer souhlasil s okupací a střílením do lidí!

Praha – Do středečního Interview ČT24 přijala pozvání kandidátka na prezidenta, která měla zdaleka nejmenší chybovost v kontrolních vzorcích petice, Zuzana Roithová. Ve studiu uvedla, že by abdikovala, pokud by měla jmenovat vládu s podporou komunistů.

Ministerstvo vnitra, které vyškrtávalo z petičních archů neexistující petenty, připravilo Roithovou pouze o šest tisíc podpisů, zatímco jiní kandidáti měli chybovost i 24 tisíc. Roithová vysvětluje svůj úspěch tím, že pořádali školení pro „sběrače" podpisů, aby byli petenti správně podepsáni.

„Tyto volby jsou v Česku prvním pokusem a je důležitá věrohodnost – že ten, kdo kandidoval, tak opravdu kandidovat měl," uvádí k vyřazení trojice kandidátů kvůli chybovosti. Ctí však jejich právo nechat rozhodnutí ministerstva vnitra přezkoumat soudy.

Roithová se rozhodla ucházet o post prezidenta, protože chce pomoci politickému systému, který přestává být pro občany důvěryhodný. Toho by chtěla dosáhnout skrze dialog s lidmi. K tomu má dostatek zkušeností z české i evropské politiky a vedení fakultní nemocnice. Kandidátka lidovců byla překvapená, kolik mladých lidí ji podporuje a dokonce ji i dříve přesvědčovali, aby kandidovala. Pro svojí kampaň přijímá finance pouze od fyzických osob, aby se vyhnula nejasným příspěvkům.

Organizace Transparency International sestavila žebříček kandidátů podle transparentnosti. Roithová se umístila třetí. Ubralo jí to, že svůj účet zřídila v únoru u Equa banky, která možnost veřejného zveřejnění neumožňuje. Další body ji ubralo to, že nezveřejnila, která PR agentura jí dělá kampaň, „ale já s žádnou nemám podepsanou smlouvu. Všichni lidé kolem mě jsou přátelé, kteří mi pomáhají... jejich jména jsou na mém webu včetně jejich zaměstnání," uvádí Roithová s tím, že časem zveřejní možná i životopisy.

„Úřad prezidenta je vysoká státnická funkce a je to i člověk, který reprezentuje určité morální hodnoty. Myslím, a nejsem sama, že lidé, kteří dali přednost osobnímu prospěchářství před klimatem, ve kterém jsme žili v době normalizace, že to prostě není dobrý příklad. Že v době, kdy tady KSČ schvalovala okupaci cizími vojsky, střílela do lidí na hranicích, tak že prostě ti lidé, kteří s tím souhlasili, dávali přednost této věci než svobodě. To není dobrý symbol pro hlavu státu," uvádí ke kandidátům, kteří byli v KSČ (Jan Fischer).

KSČM v posledních měsících rostou preference, čehož se do jisté míry obává Roithová z KDU-ČSL. Místo toho, aby jim přihrála jmenováním faktickou moc, raději by abdikovala na úřad prezidenta. „Prezident by měl hájit demokratické principy, které jsou zakotveny v naší ústavě," uvedla Roithová.

Roithová se však vyhraňuje nejen vůči KSČM, ale i vůči opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS, která byla podepsána Milošem Zemanem a Václavem Klausem.

Související

Jan Fischer

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit, než v koronavirovém roce 2020. Řekl to dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun schválila vláda v pondělí, loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Více souvisejících

Jan Fischer Zuzana Roithová prezidentská kampaň

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy