Podepište Úmluvu a "potížisti" vám zavaří!

Praha – Uplynulá neděle 9. prosince nebyla jen druhou adventní nedělí, ale i Mezinárodním dnem boje proti korupci. Tento mezinárodní den vyhlásila OSN v roce 2003.

„Proběhl spíše potichu, v poklidné atmosféře druhé adventní neděle, kdy jakoby se neslušelo o boji s korupcí hovořit. Ale korupce tu je a korupčníci okrádají nás všechny," píše advokátka a členka dozorčí komise Nadačního fondu proti korupci Lence Deverové.

V roce 2005 Organizace spojených národů přijala Úmluvu proti korupci. K té do dnešního dne přistoupilo 104 států. Česká republika je předposledním státem v Evropě, která stále Úmluvu nepodepsala, ale nyní se zdá, že k ratifikaci už dojde. V srpnu tohoto roku ji dostal k projednání Parlament.

Nezáleží však jen na tom, zda máme podepsanou nějakou Úmluvu, ale zda naplníme to, co zadává. To závisí na vládě a i nás všech. I my totiž máme šanci do politiky promlouvat a kontrolovat ji.

Článek 13 Úmluvy hovoří o tom, že mají být podporováni jedinci i skupiny mimo veřejný sektor jako nevládní organizace proti korupci. Měla by být zvýšena transparentnost při rozhodovacích procesech či by mělo dojít ke zlepšení přístupu k informacím.

„Úmluva tedy počítá s rolí nevládních organizací jako „hlídacích psů", ale i jako organizací, které mohou ve společnosti pomoci s rozvíjením důvěry a porozumění. Tuto roli veřejná správa nevládním organizacím spíše nepřiznává a lze na řadě případů uvést, že je považuje za potížisty, snaží se jejich aktivity znevažovat a nepovažuje je za partnery v boji proti korupci," dodává Deverová.

Související

Korupce

Ochrana whistleblowerů v Čechách? Nadační fond proti korupci představil návrh nového zákona

Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes představil svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů. Takzvané whistleblowery má chránit před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele, například před výpovědí nebo přeřazením na jinou pracovní činnost. Návrh zástupci fondu uvedli během diskusního fóra v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích.

Více souvisejících

NFPK Korupce Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy