Zvýší jim platy, soudcům i poslancům! Senát to schválil

Praha - Plénum Senátu v pátek odhlasovalo návrh Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a vyjádřilo tak vůli nezabývat se vládním návrhem zákona o platech soudců. Norma, která stanovuje soudcovské platy na 2,75násobek průměrné nepodnikatelské mzdy a zvyšuje platy zákonodárců, putuje k prezidentovi.

Přestože Ústavně-právní výbor Senátu požadoval, aby se návrh zákona vrátil sněmovně s pozměňovacími návrhy, plénum horní komory mu nevyhovělo. "Výbor podle většiny členů by měl přezkoumávat návrhy zákonů z hlediska porovnání s Ústavou, platnou legislativou republiky. Podíváme-li se na nález Ústavního soudu (ÚS), je jasně řečeno, že nejde o zvýšení platu, ale o dorovnání platu, soudci by měly mít platy dorovnány na koeficient tři. I vláda se musí řídit nálezy ÚS, jsou závazné. My jsme se jím řídili, proto navrhujeme zvýšení na koeficient tři," vysvětlil předseda výboru Miroslav Antl (BEZPP).

Výbor si přál také vyřazení poslaneckého přídavku, který ruší odvod sociálního a zdravotního pojištění z paušálních náhrad. Pro zákonodárce to znamená asi šesti tisícové polepšení k platu. "Vláda ani ÚS nic takového nenavrhly, ÚS odděluje platy soudců od ostatních ústavních činitelů, to sem vůbec nepatří, podle mne," zmínil Antl.

V podobném duchu hovořila za předkladatele návrhu i ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Ludmila Müllerová (TOP 09). Zřekla se vládní zodpovědnosti za poslanecký dodatek o paušálních náhradách. "Vláda předložila poté, co sněmovna neschválila její předchozí návrh, řešení, které upravuje pouze obecnou platovou základnu obecných soudců a od nich se odvíjejících odměn státních zástupců. Žádnou jinou úpravu vláda nenavrhla, platy politiků by měly zůstat nadále zmraženy na výši 51 731 korun až do roku 2014. Vláda navrhla a sněmovna schválila 2,75násobek. Důležité je, že vláda se spolu se sněmovnou domnívá, že návrh neodporuje Ústavou danému principu nezávislosti soudců, takto dojde k výraznému navýšení jejich platu. V průběhu projednávání ve sněmovně byl návrh doplněn formou pozměňovacího návrhu – paušální náhrady výdajů by neměly podléhat odvodům na zdravotní a sociální pojištění, nadále budou daněny," popsala ministryně.Jenomže z Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu naopak přišel podnět, aby se Senát zákonem nezabýval a rovnou ho poslal prezidentovi Václavu Klausovi. A to se také stalo, pro návrh nezabývat se normou se vyslovilo 57 senátorů, 11 bylo proti. Tím pádem se dostalo posvěcení i pozměňovacímu návrhu o paušálních náhradách zákonodárců.

Pokud Václav Klaus zákon podepíše, budou platy obecných soudců od ledna 2013 nastaveny na 2,75násobku průměrné mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře za předminulý kalendářní rok podle údajů Českého statistického úřadu.Sněmovna schválila vládní návrh v režimu legislativní nouze, zkrácené jednání si v pátek odhlasovala i horní komora. Některým senátorům se to však nelíbilo."Nevšiml jsem si, že by došlo k nějaké mimořádné události, jako je obecné ohrožení nebo vstup armád. Platy soudců jsou taková legislativní nouze, že ohrožují chod státu?" ptal se rozhořčeně Vladimír Dryml (SPOZ).

"Legislativní nouze není v tom, že vláda nestíhá předložit zákony tak, jak má," souhlasil s jeho názorem Miroslav Antl. Ministryně Müllerová jim odpověděla, že důvodem legislativní nouze je podle vlády ohrožení práva občanů na spravedlivou odměnu za práci.

Na to, že Senátem prošla varianta 2,75násobku, obratem reagovalo ministerstvo spravedlnosti, které od začátku opakuje, že zákonodárci měli vyslyšet nález ÚS a schválit koeficient tři. "Ministerstvo spravedlnosti se v celém procesu projednávání přiklánělo k variantě, aby soudcům byla stanovena výše platové základny jako trojnásobek a toto své stanovisko ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nemění. Novelizace, která prošla schvalovacím procesem v obou komorách parlamentu, se zdá být v rozporu s nálezy Ústavního soudu. Ze strany soudců lze očekávat značné množství soudních sporů," upozornilo v pátek ministerstvo.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

Více souvisejících

Senát ČR Poslanecká sněmovna Soudnictví

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

před 4 hodinami

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Biden

Biden má obavy o průběh prezidentských voleb

Americký prezident Joe Biden si není jistý, zda nadcházející volby prezidenta USA proběhnou v klidu, a to kvůli kontroverzním vyjádřením republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedla to televize ABC News.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Íránci mají strach z války s Izraelem. „Jsme to my, kdo nese následky,“ kritizují režim

Po íránském raketovém útoku na Izrael jsou obyvatelé v napětí, dělají si zásoby a obávají se odvety, která může vést k eskalaci v plnohodnotnou válku. Vláda protesty tvrdě potlačuje, což umocňuje obavy, že válka by mohla sloužit k dalším represím vůči nesouhlasu s režimem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy