Praha - Čtyřicet senátorů se ve středu zdrželo hlasování o změně Ústavy, kterou by Nejvyšší kontrolní úřad mohl dohlížet i na hospodařen obcí, krajů a firem, kde má stát podíl. V Poslanecké sněmovně získal zákon širokou podporu, horní komora ale jeho legislativní cestu utnula.
I když ve sněmovně se politici napříč politickým spektrem shodli na ústavním posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), v Senátu úprava podporu nezískala. Jelikož se jedná o ústavní zákon, norma se nevrací do sněmovny a její život končí. NKÚ bude nadále dohlížet na státní rozpočet a hospodaření státu. Obce, kraje a firmy s vlastnickým podílem státu do jeho kompetence spadat nebudou.
Senátoři se bouřili především proti tomu, že v České republice je špatně nastavený celý systém kontrol a navržená změna Ústavy je nekoncepční. "Rozpočet se nezvyšuje, ani úředníků nemá přibýt, přesto by měl úřad provádět kontroly navíc. NKÚ může ročně zvládnout kontroly v jednotkách obcí. Při více než 6000 obcí by se ta poslední obec hned tak nedočkala, jednou za tři sta let by byla kontrola. Zákon neřeší rozpočet a obecně metodiku kontrol, to je pak jen plácnutí do vody. Kdo nebude hlasovat pro, bude v médiích za lumpa a korupčníka. Já to odmítám, jsem starosta 19 let, máme šedesát procent podpory, ne proto, že občas opravíme chodník, ale protože na radnici nekrademe," shrnul Petr Vícha (ČSSD).
I ostatní senátoři, kteří jsou starostové či primátoři, upozorňovali na to, že už teď se obce a města potýkají s velkým množstvím kontrol. "Problém je v provázanosti kontrol. Uvedu příklad: stavěli jsme byty z dotací pro nízkopříjmové obyvatele. Musíte mít stavební povolení, dokumentaci, ohlídat přidělování bytů, jestli byty mají patřičnou velikost. Po poskytnutí dotace přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí, celý den kontrolovalo a řeklo, že vše v pořádku. Pak přišel finanční úřad, po roce, tři dny kontroloval a řekl, že vše je v pořádku. Za tři roky přišli z NKÚ, byli tam tři měsíce, chtěli zamykatelnou místnost a řekli, že vše je v pořádku. To nemá smysl," uvedl Vícha a se svými příklady se přidali i například Jaroslav Kubera (ODS) nebo Jan Horník (BEZPP).
"My máme prostě špatný systém kontrol, o to jde, když vám přijde pátá kontrola, která přepočítává koníčky na dětském hřišti, musíte si říci, že tady je něco špatně. Jde o systémovost. Já jsem schopen zvednout ruku pro zákon, ale nikdo mě nepřesvědčí o tom, že jde o systémový krok, jestli se NKÚ nerozšíří, personálně neposílí a dostane na starosti více než šest tisíc obcí. Něco by se mělo udělat se systémem kontrol," vyjádřil názor většiny Luděk Jeništa (BEZPP).
Senátoři se také obávali, že by NKÚ zasahoval do politických rozhodnutí zastupitelstev, což je podle nich nepřijatelné. Eliška Wagnerová obhajovala, že tak to není - obec si podle ní může vybrat, jaký projekt chce, ale uskutečnit ho musí "košer způsobem." "Ať si klidně postaví útulek pro psa, ale jestli to bude za sto tisíc nebo deset milionů, na to by měl dohlédnout nezávislý orgán, jako je NKÚ," zmínila.
Senát pak zamítl i prováděcí zákon, který způsob kontroly upravoval. Jednalo se o normu, na které se sněmovna dlouho hádala, jestli bude do gesce NKÚ patřit i ČEZ. Poslanci se shodli, že NKÚ dohlédne na firmy, kde má stát aspoň padesátiprocentní podíl, ale ne u těch, jejichž akcie se obchodují na burze - to je v současnosti pouze ČEZ. Prováděcí zákon se do sněmovny ještě vrátí, ale bez schválení ústavní změny nemá, co by reguloval.
"Odpor některých senátorů je nepochopitelný," sdělila v tiskové zprávě vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). U obcí a krajů by NKÚ prověřoval jen zákonnost, nikoli efektivitu vynakládání peněz, připomněla. Z nepřijetí ústavní novely Peake viní opoziční ČSSD, která má v horní komoře většinu. Sněmovnou prošly obě předlohy hladce i hlasy opozice.
Předlohy se naopak v Senátu zastali například Jiří Dienstbier (ČSSD) a Vladimír Dryml (SPOZ).
Související
Důchodové reformě už stojí v cestě jen prezident. Senát ji schválil
Osud důchodové reformy má v rukou Senát. Pavel avizuje, že ji podepíše
Senát ČR , nkú , hospodaření
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 54 minutami
Trump se sejde s Putinem
před 1 hodinou
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák