Kalousek chce úplně zrušit doživotní imunitu poslanců

Praha - Zákonodárci v dolní komoře parlamentu poslali v úterý do třetího čtení návrh novely ústavy, kterým by se zrušila doživotní imunita poslanců, senátorů a ústavní soudců. Ministr financí Miroslav Kalousek načetl pozměňovací návrh, kterým by imunitu zrušil úplně, kromě projevů v zákonodárných komorách Parlamentu.

"Odstraňme tento nesmysl, který z ústavy není nesmyslem," vyzval poslance Kalousek, podle kterého nejsou zákonodárci schopní pracovat s imunitou správně. Sněmovna podle něj neumí a ani nechce s doživotní imunitou nakládat. Strany se podle něj snaží často podbízet veřejnosti, která chápe imunitu jako neoprávněné politické privilegium, nebo se používá k nátlakům na jednotlivce. "Když vy nám Lojzu, my vám Frantu," popsal systém vydávání politiků orgánům činných v trestním řízení. Politici by tak byli nestíhatelní pouze za jejich projevy učiněné v zákonodárných sborech.

Kalouska přesvědčilo o neúčelnosti imunity vydávání poslankyně Vlasty Parkanové (TOP 09). "Obviněný bude mnohem volněji dýchat, když vezmeme na vědomí, že byl obviněn. On sám se k tomu jako politik postaví," popsal pozitiva svého návrhu, politici podle něj pak nebudou ještě před rozhodnutím soudu lynčováni, vyšetřováni a odsouzeni.

Novelu naposledy neschválil Senát, potřebný počet zákonodárců nebyl na jednání přítomný. Cílem novely není úplné zrušení poslanecké imunity, ale její omezení. V ústavě by se tak měnily pouhé dvě věty, jedna by se týkala poslanců a senátorů, druhá ústavních soudců.

Předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová za předkladatele zdůraznila, že pod novelou jsou podepsaní šéfové všech poslaneckých klubů a vedení Poslanecké sněmovny.

"Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno," stanovuje základní zákon v článku 27. Nově by jeho druhá polovina zněla: "Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno." Obdobná změna byla přichystaná pro článek 86, ve kterém Senát rozhoduje o stíhání ústavních soudců. I to mělo být nově možné po skončení jejich mandátu.

Jinými slovy by i nadále existovala možnost rozhodnout o nevydání člena parlamentu, toto rozhodnutí by však platilo pouze po dobu trvání jeho mandátu.

Ústavně-právní výbor načetl v úterý pozměňovací návrh, podle něhož by zákon začal platit druhý den druhého měsíce po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů, v novele se píše o platnosti v den vyhlášení.

Související

Karla Maříková (SPD)

Sněmovna by neměla vydat Maříkovou (SPD) k stíhání, doporučil mandátový výbor

Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který podle informací ČTK policejní žádost jednomyslně nepodpořil. Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech. Sněmovní plénum by mohlo o vydání poslankyně rozhodnout na schůzi, která začne odpoledne.

Více souvisejících

poslanecká imunita Miroslav Kalousek Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy