PRÁVO: Politická krize je nejhorší od roku 1989 a prestiž z předsednictví EU zničena, řekl Topolánek

Praha - Václav Klaus by jmenováním úřednické vlády popřel sám sebe, řekl premiér české republiky Mirek Topolánek v rozhovoru pro sobotní Právo. V roce 1997 totiž Klaus údajně prohlásil, že "česká ústava nezná pojmy jako úřednická vláda nebo vláda odborníků".

Pokud by Klaus nakonec "úřednickou vládu" jmenoval, byl by to podle Topolánka "pokus o manipulaci a ovlivnění" politického dění.

Topolánek se ztotožňuje s prezidentovým 12 let starým prohlášením a dodává, že vláda může nastoupit jakákoli, "pokud nás převede k volbám, které budou v prvním možném termínu dle ústavy". "Myslím, že to je jediné možné řešení," řekl v rozhovoru Topolánek. Na otázku, jaké jsou jeho pocity po pádu vlády, pak odpověděl, že jej "více méně čekal".

"Neměl jsem čas se nad tím nějak zásadně zamýšlet, až teprve ve středu mi začaly docházet některé poněkud děsivé konsekvence, které se týkají ČR, její ekonomiky, lidí, kteří tady bydlí," shrnul expremiér negativa pádu české vlády.

V rozhovoru se Topolánek dále nechal slyšet, že je stávající situace pro Českou republiku nejsložitější do sametové revoluce. "Daleko složitější, než byl sarajevský puč v roce 1997. Je nejsložitější iod listopadu 1989. Je v nejméně vhodnou dobu, v zahraničněpolitické situaci, která to bude multiplikovat. Dopady mohou být i na širší region. Musím říct - síla," prohlásil.

Redaktor Práva se jej zeptal i nato, jestli byla opravdu jedním z motivů pro svržení vlády Lisabonská smlouva, a zdali není ohrožena její ratifikace v Senátu. Lisabon totiž jako jeden z důvodů pádu vlády a rozkolu uvnitř ODS označil občanskodemoratický poslanec Jan Schwippel, který hlasoval proti vládě, za což vedení strany doporučilo jeho vyloučení.

"Řeknu to takto. Na pádu vlády měli zájem lidé, kterým vadilo, že se ODS nadechla a znovu dokonce vede v preferencích, což nikdo nečekal. Cílem bylo poškodit obraz ODS, vlády, úspěšné země vedoucí Evropu," řekl Topolánek. jako další důvod pak uvedl protievropské smýšlení některých členů strany, kteří "svého mluvčího vidí ve Václavu Klausovi".

Na to, že svrhnutí vlády prakticky přerušilo české předsednictví Evropské unii v polovině, což zkritizoval například expremiér Miloš Zeman, Topolánek reagoval velmi ostře.

"To, že jsme jako malá země zvládali evropské předsednictví a výrazně zasahujeme do dění, tak to je v podstatě zničeno. Nikdo nám tu prestiž dlouhodobě nevrátí. To není problém v Mirkovi Topolánkovi, nechci být evropským komisařem, nechci jít dělat do Evropy politika, to není práce pro mě. Nikdo neměl připustit, že uděláme takovou destrukci systému. Zeman to řekl naprosto přesně," prohlásil expremiér.

Související

Více souvisejících

domácí politika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy