Kalousek plánuje další zdražování. Kde tentokrát?

Praha - Po dvaceti letech zřejmě stoupne strop pro rekreační a lázeňský poplatek z 15 na 30 korun na osobu a den. Novelu zákona o místních poplatcích, podle níž se bude moci zvýšit i poplatek za vjezd aut do vybraných částí obcí, poslali poslanci ve středu do druhého čtení.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) při projednávání argumentoval tím, že rekreační poplatek nevzrostl více než 20 let. Náklady lázní a míst se soustředěným zájmem turistů přitom vzrostly mnohonásobně. Dražší je podle předkládajícího ministerstva financí například údržba kolonád, parků, místních komunikací, zvýšit by se měly také nároky na čistotu.

Kalousek ale také upozornil na to, že navýšení maximální výše poplatku neznamená, že všude takto poplatky vzrostou. Rozhodnutí, zda poplatek navýší, bude totiž na samotných obcích

Pokud by se obce rozhodly využít nové dvojnásobné hranice, mohlo by to do jejich pokladen přinést teoreticky až 300 milionů korun navíc.

Novela však obsahuje i další změny. Provozovatelé lázní, hotelů, penzionů a kempů například budou muset do evidence svých hostů nově uvádět také jejich data narození. Ministerstvo úpravu zdůvodňuje faktem, že lidé do 18 let a nad 70 let jsou od poplatku osvobozeni a bez uvedení data narození neměl při kontrole správce poplatku šanci ověřit jeho řádné odvedení.

Změnit by se také měl poplatek za povolení k vjezdu s motorovým vozidlem do vybraných míst. Ten bude podle návrhu nově až 40 korun za každý započatý den. V pravomocích obce bude možnost stanovit si poplatek jako týdenní, měsíční nebo roční paušál. Úprava má snížit zájem řidičů o zpoplatněné lokality a snížit jejich ekologickou zátěž.

U místního poplatku za užívání veřejného prostranství a poplatku ze vstupného má vést úprava ke snížení možnosti spekulativního jednání některých pořadatelů akcí. Ti sice nejdřív prohlásí, že pořádají akci kvůli získání finančních prostředků na charitu nebo na veřejně prospěšné účely, ale následně žádný finanční výtěžek na tuto činnost neodvedou.

Zákon přináší i změny týkající se poplatků za psy. Stávající norma vedla k nejasnostem ohledně snížené sazby poplatku za psa, jehož držitelem byl poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, pokud neměl žádný jiný zdroj příjmu. A zmatky byly také u osvobození od poplatku pro osoby provozující útulky pro ztracené nebo opuštěné psy. Podle verdiktu Nejvyššího správního soudu přitom provozovatelé útulku takovou povinnost vůbec nemají.

Cílem návrhu je aktualizace právní úpravy některých místních poplatků včetně úpravy speciálních procesních ustanovení ve vztahu k daňovému řádu. Součástí návrhu zákona jsou i některé legislativně technické úpravy.

Zákon má začít účinkovat po schválení parlamentem a prezidentem od 1. července 2013. Nyní se budou návrhem zabývat rozpočtový výbor a výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterým normu poslanci přikázali k projednání. Ministr Kalousek také navrhl zkrátit lhůtu projednávání na 30 dnů, to však poslanci nepodpořili.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek zkritizoval návrh státního rozpočtu. Vládu osočil ze lži

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek kritizoval návrh státního rozpočtu vlády slovy, že jde o "účetní zoufalství lidí, kteří vůbec netuší, jaké systémové změny by měli promítat do fiskální politiky." Na sociální síti X naznačil, že kabinet opět neříká pravdu.

Více souvisejících

Miroslav Kalousek poplatky zdražování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy