KOMEDIE: Klaus má vysněné vyznamenání. Lidé ho v Brně vypískali!

Brno - Zjevné dojetí provázelo výměnu nejvyšších státních vyznamenání mezi českým a slovenským prezidentem Václavem Klausem a Ivanem Gašparovičem. Nejdřív si poblahopřáli a pak si hned poděkovali. Nálada byla o poznání vřelejší, než když stál Klaus ráno vedle premiéra Petra Nečase (ODS).

V brněnské vile Tugendhat se dnes ve čtrnáct hodin završilo dvacet let historie. Tam, kde se domlouvalo rozdělení československé federace, si hlavy obou nástupnických států předali nejvyšší státní vyznamenání za to, jak uspokojivě země rozdělili a nadále přátelsky spolupracovali. Kromě prezidentů dorazil primátor Brna Roman Onderka (ČSSD), jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) nebo Klausův oblíbenec ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Minulý týden se přitom Gašparovič s Klausem na bratislavské návštěvě posmívali novinářům, že si žádná vyznamenání neudělili, protože nechtějí udělat žurnalistům takovou radost, aby se mohli pošklebovat. A za dva dny oznámili, že si je přeci jenom dají. Když se dnes prezidenti setkali, na téma svého častého potkávání si zažertovali. "To jsme se dlouho neviděli," zavtipkoval Klaus. "Já už si vás ani nepamatuju," usmíval se Gašparovič.

Potřásání rukou a výrazy obličejů představovaly ostrý protipól k tomu, jak vypadalo Klausovo ranní setkání s premiérem Nečasem. Nečas Klause chladně a bezobsažně pochválil za "standardní a dobrou komunikaci", Klaus uvedl, že ho Nečasův kabinet zklamal. A když premiér prohlásil, že si navzdory slabému mandátu prosadil ve sněmovně, co potřeboval, oglosoval mu to dosluhující prezident hláškou: "Silná slova."

Na odpolední schůzce v Brně se žádný takový chlad neprojevoval. Vřelé bylo nejen chování, ale i počasí, jak ocenil Ivan Gašparovič. "To protože jsme věděli, že přijedete, zařídíme všechno," odpověděl mu primátor Onderka.

Při samotné ceremonii nejprve dostal Gašparovič český Řád Bílého lva, hned po něm Klaus obdržel Řád Bílého dvojkříže. Slovenský kancléř se v rámci úcty uchýlil k češtině, do které mu pronikaly líbezné, měkké slovenské výrazy. Český kancléř hovořil česky. Oba prezidenty slavnostní akt zjevně dojal, Gašparovičovi se třásl hlas, když se s Klausem vzájemně chválili za dobře odvedenou práci.

"Dovolte mi, abych vám nejdříve poblahopřál k nejvyššímu státnímu vyznamenání ČR. Jako dlouholetý přítel naší země si ho určitě zasloužíte. Jsem moc rád, že mohu na závěr svého mandátu, vám ho udělat. Pane prezidente, mám z toho opravdu radost. Vykonali jsme mnoho, co bylo ke prospěchu obou našich zemí. Zároveň mi dovolte poděkovat za udělení vyznamenání, člověk je občas dostává, ale nejsou všechna stejná. Nejsnáze se dostávají na velkou dálku, nesnadno se získávají doma nebo na malou vzdálenost," obracel s český prezident na slovenského s vřelostí v hlase.

Gašparovič Klause v míře emocí ještě překonal. "Cítím to jako poctu za zhodnocení dvacetileté práce, i těch začátků, které vzbuzovaly obavu v Evropě a ve světě, jak se chtějí Češi a Slováci rozdělit. Prokázali, že jsou kulturními národy, že si váží svých sousedů a že dokázali přijmout rozhodnutí, které bylo velmi choulostivé. Ve světě končily podobné události válkou, ne diskusemi a rozdělením, to ocenil svět i Evropa. Výsledkem jsou dnešní vynikající vztahy našich zemí a chápou to i občané, proto není důvod nevzdat si úctu. Doufám, že je to příklad pro budoucí politiky i občany, že si máme pomáhat. Tehdy nám bude dobře a budeme se rádi potkávat," řekla slovenská hlava státu.

Na Klause čekalo v Brně několik desítek lidí. Mladí se svolali zejména přes sociální sítě na akci, při které se chtěli otočit k odcházejícímu prezidentovi zády. Při Klausově příjezdu pak zejména ze skupinky starších přihlížejících zazněl krátký potlesk, jeho odpůrci se k němu za pískotu otočili zády. Ještě před tím si dva mladíci s klaunskými nosy vzájemně vyměnili „vyznamenání" v podobě plyšové hračky, informují Novinky.cz.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Ivan Gašparovič státní vyznamenání

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 45 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy