KOMEDIE: Klaus má vysněné vyznamenání. Lidé ho v Brně vypískali!

Brno - Zjevné dojetí provázelo výměnu nejvyšších státních vyznamenání mezi českým a slovenským prezidentem Václavem Klausem a Ivanem Gašparovičem. Nejdřív si poblahopřáli a pak si hned poděkovali. Nálada byla o poznání vřelejší, než když stál Klaus ráno vedle premiéra Petra Nečase (ODS).

V brněnské vile Tugendhat se dnes ve čtrnáct hodin završilo dvacet let historie. Tam, kde se domlouvalo rozdělení československé federace, si hlavy obou nástupnických států předali nejvyšší státní vyznamenání za to, jak uspokojivě země rozdělili a nadále přátelsky spolupracovali. Kromě prezidentů dorazil primátor Brna Roman Onderka (ČSSD), jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) nebo Klausův oblíbenec ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Minulý týden se přitom Gašparovič s Klausem na bratislavské návštěvě posmívali novinářům, že si žádná vyznamenání neudělili, protože nechtějí udělat žurnalistům takovou radost, aby se mohli pošklebovat. A za dva dny oznámili, že si je přeci jenom dají. Když se dnes prezidenti setkali, na téma svého častého potkávání si zažertovali. "To jsme se dlouho neviděli," zavtipkoval Klaus. "Já už si vás ani nepamatuju," usmíval se Gašparovič.

Potřásání rukou a výrazy obličejů představovaly ostrý protipól k tomu, jak vypadalo Klausovo ranní setkání s premiérem Nečasem. Nečas Klause chladně a bezobsažně pochválil za "standardní a dobrou komunikaci", Klaus uvedl, že ho Nečasův kabinet zklamal. A když premiér prohlásil, že si navzdory slabému mandátu prosadil ve sněmovně, co potřeboval, oglosoval mu to dosluhující prezident hláškou: "Silná slova."

Na odpolední schůzce v Brně se žádný takový chlad neprojevoval. Vřelé bylo nejen chování, ale i počasí, jak ocenil Ivan Gašparovič. "To protože jsme věděli, že přijedete, zařídíme všechno," odpověděl mu primátor Onderka.

Při samotné ceremonii nejprve dostal Gašparovič český Řád Bílého lva, hned po něm Klaus obdržel Řád Bílého dvojkříže. Slovenský kancléř se v rámci úcty uchýlil k češtině, do které mu pronikaly líbezné, měkké slovenské výrazy. Český kancléř hovořil česky. Oba prezidenty slavnostní akt zjevně dojal, Gašparovičovi se třásl hlas, když se s Klausem vzájemně chválili za dobře odvedenou práci.

"Dovolte mi, abych vám nejdříve poblahopřál k nejvyššímu státnímu vyznamenání ČR. Jako dlouholetý přítel naší země si ho určitě zasloužíte. Jsem moc rád, že mohu na závěr svého mandátu, vám ho udělat. Pane prezidente, mám z toho opravdu radost. Vykonali jsme mnoho, co bylo ke prospěchu obou našich zemí. Zároveň mi dovolte poděkovat za udělení vyznamenání, člověk je občas dostává, ale nejsou všechna stejná. Nejsnáze se dostávají na velkou dálku, nesnadno se získávají doma nebo na malou vzdálenost," obracel s český prezident na slovenského s vřelostí v hlase.

Gašparovič Klause v míře emocí ještě překonal. "Cítím to jako poctu za zhodnocení dvacetileté práce, i těch začátků, které vzbuzovaly obavu v Evropě a ve světě, jak se chtějí Češi a Slováci rozdělit. Prokázali, že jsou kulturními národy, že si váží svých sousedů a že dokázali přijmout rozhodnutí, které bylo velmi choulostivé. Ve světě končily podobné události válkou, ne diskusemi a rozdělením, to ocenil svět i Evropa. Výsledkem jsou dnešní vynikající vztahy našich zemí a chápou to i občané, proto není důvod nevzdat si úctu. Doufám, že je to příklad pro budoucí politiky i občany, že si máme pomáhat. Tehdy nám bude dobře a budeme se rádi potkávat," řekla slovenská hlava státu.

Na Klause čekalo v Brně několik desítek lidí. Mladí se svolali zejména přes sociální sítě na akci, při které se chtěli otočit k odcházejícímu prezidentovi zády. Při Klausově příjezdu pak zejména ze skupinky starších přihlížejících zazněl krátký potlesk, jeho odpůrci se k němu za pískotu otočili zády. Ještě před tím si dva mladíci s klaunskými nosy vzájemně vyměnili „vyznamenání" v podobě plyšové hračky, informují Novinky.cz.

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Ivan Gašparovič státní vyznamenání

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy