Miloš Zeman složil slib. Česká republika má nového prezidenta

Praha - Česká republika má svého třetího prezidenta, Miloš Zeman v pátek dvacet minut po 10.00 složil na Hradě slib do rukou šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a tímto aktem se ujal na příštích pět let jedné z nejvyšších ústavních funkcí. Při slavnostním aktu přísahal na speciální výtisk české ústavy.

Zeman přijel na Hrad v automobilové koloně ze své kanceláře v Loretánské ulici. Doprovázela ho manželka Ivana a dcera Kateřina. Na Hradčanském náměstí ho vítala řada přihlížejících. Na Hrad Zeman vstoupil Branou Gigantů, tedy hlavním vchodem do sídla hlav státu.

Krátce po přísaze v deset hodin zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále samotném zněla česká hymna.

Kromě poslanců a senátorů, z nichž někteří se ale omluvili, nechyběl ani nyní již bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií a Dagmar Havlová, vdova po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi. Na Hrad dorazili také Zdeněk Škromach, Jiří Dienstbier, Jaroslav Zavadil, František Čuba, Miroslav Kubera a Jaromír Drábek. Přítomni byli i členové vlády a pozvánku obdrželi nejen velvyslanci, ale také zástupci církví.

Fanfáry a hymna zahájily po 11:00 vojenskou přehlídku na třetím nádvoří Pražského hradu. Prezidenta Miloše Zemana na ni doprovodil premiér Petr Nečas (ODS) a náčelník generálního štábu Petr Pavel. Hlava státu poděkovala svým voličům i voličům svého protivníka a přihlásila se k odkazu T. G. Masaryka.

Poté nový prezident přišel do Svatováclavské kaple pražské svatovítské katedrály uctít památku sv. Václava. Uvítali ho olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a zástupci dalších církví a Federace židovských obcí. Graubner pronesl modlitbu za vlast a poděkování českým světcům.

Před třinácti lety ovšem Zeman řekl, že kníže Václav, narozdíl od svého bratra Boleslava, je symbolem servilnosti, kolaborace a ohnutí páteře před silnějším nepřítelem. 

Zeman v projevu v katedrále uvedl, že každý si ve svém životě staví nějaký chrám, ať už katedrálu, nebo jen boží muka. Prezident také připomněl zakladatele katedrály, císaře Karla IV., který "byl po právu hodnocen jako největší Čech". Prezident, který se označuje za tolerantního ateistu, se před projevem na výzvu připojil spolu s manželkou Ivanou ke společné modlitbě Otče náš, na rozdíl od dcery Kateřiny.

Na Hrad dnes zamířily také stovky Zemanových příznivců, ať už autobusy, které pro ně vypravila Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ), nebo po vlastní ose. Například ze Žďáru nad Sázavou vyjížděl první autobus už ve 04:30, o 15 minut později nabíral další účastníky v Novém Veselí, kde Zeman léta chalupaří.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman Pražský hrad-Španělský sál

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy