Zeman šikovně zaútočil na autory petice. Konflikt dál graduje!

Praha - Petice, podle níž prezident Miloš Zeman v pátečním inauguračním projevu nepřímo zaútočil na svobodu projevu, když se vymezil vůči části médií, útočí podle Zemana na jeho svobodu slova. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Právo.

Prezident Zeman v rozhovoru konkrétně říká: "Za prvé jsem tu petici ještě nedostal, za druhé nevím, o jaké osobnosti jde. A za třetí, pokud ony zaútočily na můj inaugurační projev, tak se domnívám, že útočí na svobodu mého slova."

Co stojí v petici:"Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní. Uplatňuje vůči "podstatné části médií" princip kolektivní viny a paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků. Zároveň jde o nepřímý, ale zjevný útok na svobodu projevu v České republice. Svoboda a pluralita v médiích je přitom nedílnou součástí svobody a plurality ve společnosti, a pokud představitelé veřejného života budou to, co pan prezident programově vyhlásil, ignorovat nebo dokonce veřejně podporovat, zpronevěří se závazku, který mají vůči občanům České republiky."

Petice adresovaná mimo jiné premiérovi Petru Nečasovi nese například podpisy spisovatele Ivana Klímy, historika Petra Placáka či ředitele Židovského muzea v Praze Leo Pavláta.

"Myslím, že to je adekvátní reakce. Je něco jiného, když to řeknete v hospodě kamarádům, a když to řeknete veřejně jako hlava státu," vysvětluje svou motivaci podepsat petici spisovatel Ivan Klíma. "Miloš Zeman si musí dávat pozor na to, co říká, protože samozřejmě všichni, co jsme zažili nacismus i komunismus, jsme i na tuto nevrlou zmínku vůči svobodě slova citliví," řekl spisovatel pro Českou televizi.

Kromě ministerského předsedy Nečase je dopis adresován prvnímu místopředsedovi vlády Karlu Schwarzenbergovi, předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové, šéfovi Senátu Milanu Štěchovi, předsedovi opoziční ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, místopředsedovi sociální demokracie Michalu Haškovi a vicepremiérce Karolíně Peake.

Zemanův tým se k petici českých osobností staví vlažně. "Sepsání petice je svobodné právo jakéhokoli občana a více se k tomu nebudeme vyjadřovat," konstatovala mluvčí prezidenta republiky Hana Burianová. "S peticí se určitě seznámíme a poté se rozhodneme, jak budeme postupovat dále." Tři "ostrovy negativní deviace" v inauguračním projevu podle ní Zeman považoval za důležité akcentovat. "Bylo svobodné rozhodnutí pana Zemana k těmto tématům se vyjádřit i způsob, kterým se vyjádřil."

Právník Zdeněk Koudelka se podle Parlamentních listů ohradil proti protestům, které se vzedmuly po inauguračním projevu nového prezidenta Miloše Zemana. Podle něj má prezident jednoznačně právo říci, že značná část novinářské obce patří mezi „ostrovy negativní deviace" se kterými by se mělo bojovat.

Koudelka připomíná, že svobodu slova nemají jenom novináři, ale i všichni ostatní, prezidenty nevyjímaje. „Svobodní ve svých projevech byli i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, byť se to mnohým nelíbilo," píše právník.

Navíc podle něj musí mít svobodu slova nejen novináři, když hodnotí politiky, ale i ti, kteří hodnotí práci novinářů. Jako příklad uvádí zeměpisný omyl (či záměrnou lež) populárního moderátora Václava Moravce. „Václav Moravec v České televizi vypouští s cílem očernit někoho průhlednou lež, že Kroměříž je v kraji Jihomoravském, když je v kraji Zlínském, aniž by na to jakkoliv reagovala Rada České televize," ukazuje na nezbytnost veřejné kontroly a kritiky novinářů.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman petice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy