Kdo může za korupci v Česku? Budete se divit nebo...

ROZHOVOR - Pirátské strany po celé Evropě postupně posilují. Mají své zástupce v některých národních parlamentech i místních zastupitelstvech. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš se s EuroZprávy.cz podělil o problémech České republiky a zkritizoval zavedené politické strany. Ty podle něj mohou za současnou zkaženou politickou kulturu a korupci v zemi.

Česká pirátská strana se postupně etabluje na politické scéně. Očekáváte, že v příštích volbách vstoupíte do sněmovny? V Senátu již zástupce máte.

V nadcházejícím roce nás čekají dvoje důležité volby. Naše ambice jsou: uspět jak ve volbách do poslanecké sněmovny, kde se opíráme převážně o prvovoliče, kteří již dvakrát ve studentských volbách "na nečisto" Piráty do sněmovny poslali, tak i ve volbách do Evropského parlamentu. Po posledním zasedání mezinárodního hnutí Pirate Parties International, které Česká pirátská strana hostila v Praze, předpokládáme společnou EU kampaň se všemi evropskými Pirátskými stranami.

Uvažujete, že vstoupíte s nějakou stranou do předvolební koalice? Například se Stranou zelených.

Deklarovali jsme již mnohokrát, že v současné situaci nevidíme u existujících stran koaliční potenciál. To je z jednoduchého důvodu. Nesplňují základní podmínky transparentních organizací. Chápeme je, včetně Strany zelených, jako strany starého typu. Netvrdím však, že se v některých programových bodech s jinými stranami neshodujeme. Pro koaliční spolupráci je však potřeba víc než to.

Lidé vás znají jako stranu lidí, co chtějí svobodný internet a volnost ve stahování. Váš program je ale mnohem propracovanější. Proč lidé takto zjednodušují?

Ačkoliv se program Pirátské strany za dobu naší téměř čtyřleté existence rozšířil do prakticky všech aspektů života společnosti, je velmi těžké prolomit jakousi mediální bariéru a program následně prezentovat širšímu publiku. Věřím však, že se nám to do voleb v roce 2014 podaří a tuto mediální zkratku odbouráme.

Voláte například po boji s korupcí. S programem vám pomáhal i současný senátor L. Michálek?

Již před volbami v roce 2010, kdy jsme kandidovali ve všech krajích, jsme nabízeli skutečná a reálná opatření pro boj s korupcí. Tam, kde například Radek John básnil o agentu provokatérovi, my jsme hovořili o zrušení akcií na majitele, vstoupení služebního zákona v platnost, transparentních účtech a účetnictví institucí. Všechny tyto požadavky praktikují, na rozdíl od jiných politických stran, Piráti sami na sobě (mají zřízen transparentní účet u Fio banky, pozn. red.). Tím se mimo jiné lišíme od dalších, víceméně mediálních, "bojovníků" proti korupci.

Se senátorem Michálkem jsme spíše našli názorovou shodu. Faktem je, že nyní, kdy on již pracuje v Senátu, musí k některým problémům přistupovat globálněji a v širších souvislostech. Jako příklad bych uvedl problematickou Drábkovu S-kartu, kdy Piráti podporují její kompletní zrušení. Michálek naopak vidí problém ve zpoždění vyplácení dávek, pokud se projekt zastaví. Každopádně před každým zasedáním Senátu zpracováváme senátní tisky a doporučení Pirátů, které pak Liborovi předkládáme. Jeho hlasování je však plně v jeho kompetenci.

Koho nebo co považujete za překážku ve snaze omezit korupci?

Překážkou jsou stále ty samé staré struktury, které si již, a nebudu se toho bát, půlstoletí předávají žezlo a hrají si na pravolevé rozdělení politiky. Heslo naší kampaně v krajských volbách bylo: "Vypustíme kaprům rybník." Ačkoliv je nám občas ve zpravodajství předhozeno, že naši poslanci korupci řeší, ve finále vždy vše vyhoří na známém faktu: Kapři si rybník sami nevypustí!"

Zatím posledním počinem pirátů je boj s OSA, kdy prosazujete svobodnou hudbu. Jaké máte ohlasy? Kolik podnikatelů již váš návod využilo?

Kampaň se zatím setkala s dobrou odezvou. Vše zatím funguje pouze ve fázi pilotu, kdy je zapojeno pouze několik nejodvážnějších subjektů. Portfolio svobodné hudby, kterou nabízíme (na webu strany, pozn. red.), se rozrůstá. Plánujeme tisk dalších brožur a samolepek "hrajeme svobodnou hudbu". O materiály se hlásí jednotlivé krajské organizace, jejichž členové či naši sympatizanti pak budou v terénu protikladem výběrčích výpalného, jak komisařům OSA a Intergram neeufemisticky přezdíváme.

Dá se vůbec tento boj vyhrát?

Zajisté za sdružením OSA stojí pevné zázemí a lobby. My samozřejmě věříme ve vítězství. Není to ovšem vázáno na vítězství nás, Pirátů, ale na vítězství zdravého rozumu. Chování organizací typu OSA, Integram, Dillia, ale třeba i BSA, ČPU či komerční ISIFA se nejen neslučuje s dobrými mravy, ale jejich vliv na výklad i tvorbu legislativy (ano mediální i politický lobbing) je nejen v České republice naprosto bezprecedentní. Lidé by si měli primárně uvědomit, že zde o autory děl vůbec nejde, a zahájit bojkot státem posvěcených plateb těmto zájmovým či oborovým organizacím. Krmit nedobrovolně něčí dobře vymyšlený byznys.

Související

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Česká pirátská strana Korupce Libor Michálek

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy