Kdo může za korupci v Česku? Budete se divit nebo...

ROZHOVOR - Pirátské strany po celé Evropě postupně posilují. Mají své zástupce v některých národních parlamentech i místních zastupitelstvech. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš se s EuroZprávy.cz podělil o problémech České republiky a zkritizoval zavedené politické strany. Ty podle něj mohou za současnou zkaženou politickou kulturu a korupci v zemi.

Česká pirátská strana se postupně etabluje na politické scéně. Očekáváte, že v příštích volbách vstoupíte do sněmovny? V Senátu již zástupce máte.

V nadcházejícím roce nás čekají dvoje důležité volby. Naše ambice jsou: uspět jak ve volbách do poslanecké sněmovny, kde se opíráme převážně o prvovoliče, kteří již dvakrát ve studentských volbách "na nečisto" Piráty do sněmovny poslali, tak i ve volbách do Evropského parlamentu. Po posledním zasedání mezinárodního hnutí Pirate Parties International, které Česká pirátská strana hostila v Praze, předpokládáme společnou EU kampaň se všemi evropskými Pirátskými stranami.

Uvažujete, že vstoupíte s nějakou stranou do předvolební koalice? Například se Stranou zelených.

Deklarovali jsme již mnohokrát, že v současné situaci nevidíme u existujících stran koaliční potenciál. To je z jednoduchého důvodu. Nesplňují základní podmínky transparentních organizací. Chápeme je, včetně Strany zelených, jako strany starého typu. Netvrdím však, že se v některých programových bodech s jinými stranami neshodujeme. Pro koaliční spolupráci je však potřeba víc než to.

Lidé vás znají jako stranu lidí, co chtějí svobodný internet a volnost ve stahování. Váš program je ale mnohem propracovanější. Proč lidé takto zjednodušují?

Ačkoliv se program Pirátské strany za dobu naší téměř čtyřleté existence rozšířil do prakticky všech aspektů života společnosti, je velmi těžké prolomit jakousi mediální bariéru a program následně prezentovat širšímu publiku. Věřím však, že se nám to do voleb v roce 2014 podaří a tuto mediální zkratku odbouráme.

Voláte například po boji s korupcí. S programem vám pomáhal i současný senátor L. Michálek?

Již před volbami v roce 2010, kdy jsme kandidovali ve všech krajích, jsme nabízeli skutečná a reálná opatření pro boj s korupcí. Tam, kde například Radek John básnil o agentu provokatérovi, my jsme hovořili o zrušení akcií na majitele, vstoupení služebního zákona v platnost, transparentních účtech a účetnictví institucí. Všechny tyto požadavky praktikují, na rozdíl od jiných politických stran, Piráti sami na sobě (mají zřízen transparentní účet u Fio banky, pozn. red.). Tím se mimo jiné lišíme od dalších, víceméně mediálních, "bojovníků" proti korupci.

Se senátorem Michálkem jsme spíše našli názorovou shodu. Faktem je, že nyní, kdy on již pracuje v Senátu, musí k některým problémům přistupovat globálněji a v širších souvislostech. Jako příklad bych uvedl problematickou Drábkovu S-kartu, kdy Piráti podporují její kompletní zrušení. Michálek naopak vidí problém ve zpoždění vyplácení dávek, pokud se projekt zastaví. Každopádně před každým zasedáním Senátu zpracováváme senátní tisky a doporučení Pirátů, které pak Liborovi předkládáme. Jeho hlasování je však plně v jeho kompetenci.

Koho nebo co považujete za překážku ve snaze omezit korupci?

Překážkou jsou stále ty samé staré struktury, které si již, a nebudu se toho bát, půlstoletí předávají žezlo a hrají si na pravolevé rozdělení politiky. Heslo naší kampaně v krajských volbách bylo: "Vypustíme kaprům rybník." Ačkoliv je nám občas ve zpravodajství předhozeno, že naši poslanci korupci řeší, ve finále vždy vše vyhoří na známém faktu: Kapři si rybník sami nevypustí!"

Zatím posledním počinem pirátů je boj s OSA, kdy prosazujete svobodnou hudbu. Jaké máte ohlasy? Kolik podnikatelů již váš návod využilo?

Kampaň se zatím setkala s dobrou odezvou. Vše zatím funguje pouze ve fázi pilotu, kdy je zapojeno pouze několik nejodvážnějších subjektů. Portfolio svobodné hudby, kterou nabízíme (na webu strany, pozn. red.), se rozrůstá. Plánujeme tisk dalších brožur a samolepek "hrajeme svobodnou hudbu". O materiály se hlásí jednotlivé krajské organizace, jejichž členové či naši sympatizanti pak budou v terénu protikladem výběrčích výpalného, jak komisařům OSA a Intergram neeufemisticky přezdíváme.

Dá se vůbec tento boj vyhrát?

Zajisté za sdružením OSA stojí pevné zázemí a lobby. My samozřejmě věříme ve vítězství. Není to ovšem vázáno na vítězství nás, Pirátů, ale na vítězství zdravého rozumu. Chování organizací typu OSA, Integram, Dillia, ale třeba i BSA, ČPU či komerční ISIFA se nejen neslučuje s dobrými mravy, ale jejich vliv na výklad i tvorbu legislativy (ano mediální i politický lobbing) je nejen v České republice naprosto bezprecedentní. Lidé by si měli primárně uvědomit, že zde o autory děl vůbec nejde, a zahájit bojkot státem posvěcených plateb těmto zájmovým či oborovým organizacím. Krmit nedobrovolně něčí dobře vymyšlený byznys.

Související

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana Korupce Libor Michálek

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy