Nečas dostal "nakládačku": Ani omluvit se neumí!

Praha - Projekt sKaret je prakticky odsouzen ke konci. Premiér Nečas teď od celého projektu dává ruce pryč. Jenže šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka to nemíní jen tak nechat.

Sociální karty od počátku provázely problémy a kontroverze. Bouřili se proti ní občané i politici stejně jako odbory a různé iniciativy. Před pár dny vyzval premiér Petr Nečas, aby tento projekt exministra Jaromíra Drábka byl ukončen.

Zároveň se od projektu distancoval. Jenže to byla právě jeho vláda, jeho ministři a poslanci, kteří pro zákon zřizující sKarty hlasovali.

"Příslušné zákony jednotně schválili poslanci ODS a TOP 09, včetně poslance Nečase. Proti odporu ČSSD. Pak také přehlasovali Senát, který sKarty odmítl. A zamítli i všechny legislativní návrhy opozice na omezení či zrušení této nešťastné privatizace jedné ze základních funkcí státu," připomíná snahy opozice Sobotka.

Podle něj by se měl Nečas omluvit. Komu? "Stovkám tisíc lidí, které stát nutil proti jejich vůli přebírat zbytečné platební karty. Rovněž tak stovkám zaměstnanců úřadů práce, kteří museli karty lidem vnucovat, protože jinak by je vyhodili z práce nebo jim sebrali prémie. Veřejnosti, která byla znechucována nekonečným seriálem dohadování o sKarty, jehož důvodem bylo vytrvalé úsilí pokud možno nepohřbít kšeft, který si kdysi kdosi domluvil s privátní bankou. Jenže máme premiéra, který se na nic z toho nepamatuje, pro nic nehlasoval a za nic nenese odpovědnost. Petr Nečas se zkrátka omluvit neumí," píše.

Místo Nečase se omluvil Sobotka a to za zisk malého počtu mandátů v roce 2010, který zapříčinil vznik pravicového kabinetu.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka sociální karta Petr Nečas

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy