Úředníky čeká revoluce. Co se má podle nového zákona změnit?

Praha - Ministr vnitra Jan Kubice uvedl, že zákon o úřednících, který vnitro připravilo, má šanci na schválení zákonodárci. Norma má za sebou připomínkové řízení a v blízké době by ji měla projednat vláda. Kubice to dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Zákon má působit protikorupčně a zajistit vyšší právní ochranu úředníků. Kritizuje ho ale opozice a řada nevládních organizací. Podle nich zakonzervuje současný stav a přinese další nejasnosti.

Vnitro podle Kubiceho vyhovělo u několika stovek připomínek a se zbylými zhruba 60 se nelze vypořádat, protože jsou mimo rámec zadání vlády. "Návrh pokládám za dobrý a možný," řekl šéf úřadu. Norma prý mimo jiné zavádí pravidelné hodnocení úředníka jednou za rok nadřízeným. Úředníci by také měli mít svého ombudsmana.

Mezi dalšími změnami je například možnost odstupného nad rámec zákoníku práce, týden dovolené navíc, pět dní studijního volna a omezená možnost podnikání či účasti v dozorčích firmách.

Projektový manažer nevládní organizace Transparency International ČR (TIC) Radim Bureš uvedl, že zákon sice zavádí také výběrová řízení, zůstává ale možnost ovlivňovat personální obsazení vyššími úředníky. Bureš už loni řekl, že návrh nepřináší vládou slíbené odpolitizování a naopak zachovává potenciálně korupční systém kvůli nečitelnému udělování odměn. Problém vidí také v tom, že státní správa si nechává dodávat služby, které by měla zajišťovat sama, například právní servis.

Opoziční poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) řekl, že sociální demokraté navrhují návrat k původnímu zákonu o státní službě z roku 2002 se změnami, které navrhují.

Zákon vyžaduje ústava a ČR je jedinou zemí v Evropské unii, která podobnou normu nemá. Ministerstvo vnitra ji poslalo loni do meziresortního připomínkového řízení, podle úřadu má návrh působit protikorupčně a zajistit vyšší právní ochranu úředníků. Vnitro toho chce dosáhnout například tím, že úředníky nebude možné odvolat, pokud neporuší zákonem stanovené povinnosti, ale i tím, že ukončit pracovní poměr u nich nebude možné z důvodu organizačních změn. Chystaný zákon o úřednících by měl nahradit zákon o státní službě z roku 2002, jehož účinnost byla na konci roku 2011 už popáté a zřejmě definitivně odložena.

Kubice také v pořadu obhajoval záměr vnitra týkající se zkrácení trestního řízení u takzvaných bagatelních případů, například drobných krádeží. Policista podle něj musí po oznámení trestného činu začít s papírováním, kterého by mohlo být po změně méně. Dokumentace by se zaměřila na fázi, kdy vyjde najevo pravděpodobný pachatel. Méně závažných případů je podle Kubiceho třetina ze zhruba 400.000 trestných činů, které policie ročně řeší.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman řekl, že zjednodušené trestní řízení se již uplatňuje v rámci zkráceného řízení, na které si soudy zvykly. Statistiky podle něj dokazují, že "dobře zasáhlo do rychlosti trestního řízení", přičemž zhruba dvě třetiny kauz jsou vyřešené do dvou měsíců. Změnu by si podle Zemana zasloužil celkově trestní řád, který bývá v některých předpisech příliš složitý. Kubice uvedl, že vnitrem navrhovaná novela by mohla být právě součástí takové změny.

Související

Více souvisejících

Ministerstvo vnitra úřady zákony

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy