Politici velice otevřeně lžou do médií! Čemu věřit?

Praha – Možnost čerpání dotací pro roky 2014 – 2020 je vážně ohrožena jen kvůli neschopnosti provést řádnou depolitizaci a profesionalizaci státní správy. K tomu mělo dojít již při vstupu do Evropské unie, to se ale podařilo politikům obejít a teď jsme tam, kde jsme. Michaela Suchardová, která pracuje pro službu Evropské komise Vaše Evropa Poradenství, popisuje situaci České republiky.

Evropská komise již dlouhou dobu apeluje na české politiky, aby konečně kvalitním zákonem o úřednících odpolitizovali státní správu, neboť u nás mizí miliony z rozpočtu i skrze zpolitizovanou státní správu. Jsme navíc jedinou zemí v EU, která profesionalizaci a odpolitizování státní správy dosud nezajistila. Komise považuje přijetí kvalitního zákona o státní službě za podmínku pro možnost vyplácení dotací pro uvedené období.

Suchardová zdůrazňuje, že státní správa vytváří právní předpisy a je více než žádoucí, aby členové státní správy byli nezávislí na politice. „EU v této oblasti sehrává důležitou roli. Jak se vyjádřil v TV i pan ministr Kalousek, kdyby nebylo EU, žádný zákon o státních úřednících nebude. Basta. Vyhovuje nám, a promiňte mi to slovo, bordel, který ve státní správě funguje," kritizuje Suchardová vystupování některých politiků.

Pro vyřešení situace by přitom stačilo, aby konečně vstoupil v účinnost zákon o státní službě z roku 2002, který byl přijat, abychom mohli vstoupit do Evropské unie. Od té doby je však účinnost tohoto zákona neustále a neustále odkládána. Zákon z roku 2002 stanovuje právní rámec pro profesionální státní službu, přináší právní ochranu úředníkům a jasné odpolitizování státní správy.

Za několik dní Evropská komise vydá dokument, který bude obsahovat posudek toho, kam se Česká republika v této otázce pohnula. Podle Suchardové bude obsahovat to, že nově vznikající zákon o státní správě na ministerstvu vnitra je naprosto nevhodný pro naplnění stanovených cílů, neboť zástupce komise minulý týden uvedl, že mají plno pochyb o tomto novém zákoně, ale cíle by naplnil zákon z roku 2002.

„Komisi již asi dochází trpělivost, neboť to vypadá, že českým politikům opakují stále dokola, stejně jako nevládní organizace, že je třeba zákona o státní službě odpovídajícího evropským standardům, nikoliv jakéhokoliv nekoncepčního zákona, který bude mít v názvu slovo úředníci. I přesto se čeští politici nechávali do médií slyšet, že návrh ministerstva vnitra je považován Komisí za jdoucí správným směrem, což nebyla pravda," dodává Suchardová, která spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci.

Související

Ivan Bartoš

Weby státní správy postupně přejdou na jednotnou doménu, rozhodla vláda

Vláda dnes schválila návrh na postupný přechod internetových stránek státních orgánů na jednotnou doménu gov.cz. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Podle něj by přesun webů pomohl zlepšit bezpečnost a chránil domény proti útokům, také by zpřehlednil komunikaci občanů se státem.
Petr Fiala (ODS), předseda vlády Komentář

Dobře fungujícímu státu je jedno, jestli je malý nebo velký. Češi si to musí uvědomit

Za éry vlád, ve kterých měl hlavní slovo téměř vždy Andrej Babiš, vzrostl počet státních zaměstnanců o 40 tisíc. A ač se to zdá být na tuzemské poměry neuvěřitelné, veřejnost i přes zdánlivě líbivé sliby levicově-populistických politických uskupení, že se o veřejnost postarají právě nárůstem počtu státních zaměstnanců, tedy možná pro někoho zjednodušeně „velkým“ státem, rozhodla o vítězství volební koalice Spolu a PirStan a ukázala, že to tak být nemusí. Otázkou však pořád zůstává, zda bude stát, na který se spoléhá stále více lidí v tuzemsku, méně rozhodovat jako vrchnost o životech lidí, nebo naopak více.

Více souvisejících

Státní správa NFPK Paragrafy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy