Krize Nečasovy vlády: Aféry, které nám může svět "závidět"

Praha - Vláda premiéra Petra Nečase má za sebou už téměř tři roky vlády, které ovšem nepatřily k těm nejklidnějším. Už několikrát měla namále a teď bojuje o přežití znovu.

Exprezident Václav Klaus vládu jmenoval 13. července 2010, ale už v prosinci téhož roku ČSSD vyvolala první hlasování o nedůvěře. Důvodem byla korupce na Státním fondu životního prostředí. Vláda první zkoušku sice ustála, ale nastala první (a zdaleka ne poslední) výměna ministra. Demisi podal ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Už po půl roce vypukla další krize. Příčinou bylo tentokrát nejasné financování poslanců Věcí veřejných. Zatímco Jaroslav Škárka tvrdil, že od Bárty dostával peníze za loajalitu, podle Bárty se jednalo o půjčku - například na nákup oblečení. Odvolací soud dal Bártovi nakonec v roce 2012 za pravdu, v dubnu 2011 ho však kauza stála post ministra dopravy. Spolu s ním rezignoval i Radek John na křeslo ministra vnitra. Zároveň odešel i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, jehož demisi (mimo jiné) Věci veřejné požadovaly, aby zůstaly v koalici.

Kontroverzní Bátora ohrozil koalici

Po vládní bouři však Věci veřejné neměly dostatek ministerských postů - koaliční smlouva jim zaručovala čtyři. Personální výměna tedy nekončila. Z ministerstva dopravy byl odvolán nestraník Radek Šmerda a v křesle ho vystřídal Pavel Dobeš. Karolína Peake, pro kterou chtěly VV post ministryně spravedlnosti, získala "cenu útěchy" - stala se místopředsedkyní vlády, předsedkyní Legislativní rady vlády a předsedkyní Vládního výboru pro koordinaci boje proti korupci.

Dalším problémem byl personální šéf ministerstva školství - kontroverzní Ladislav Bátora. Poté co se s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem vzájemně pozuráželi, TOP 09 prohlásila, že pokud Bátora zůstane v úřadu, ona ve vládě končí. Josef Dobeš ho nakonec odvolal a Bátora poté, co ještě vystřídal post ministrova vicekancléřem pro majetkové věci a jeho poradce, konečně v prosinci 2011 skončil.

Odkloněný ministr a maminčin účet

Ještě téhož podzimu došlo k dalším vyhazovům. Ministra zemědělství Ivana Fuksu vystřídal Petr Bendl. Petr Nečas uvedl, že byl s jeho prací dlouhodobě nespokojen. Pravdou ale také je, že patřil do tábora Nečasových odpůrců, který "vedl" Petr Tluchoř. Zároveň byl také "odkloněn" ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který nevysvětlil, jak se dostalo 16 milionů na matčin účet. Kocourek tvrdil, že je zde ukryl, nebo jak on říká "odklonil", v době rozvodu před svou manželkou. Palčivější otázka však je, jak si takový balík vydělal. Kvůli nejasným majetkovým poměrům a bytu na Floridě skončil i ministr kultury Jiří Besser a vystřídala ho Alena Hanáková.

V dubnu 2012 ohlásila místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake odchod z této strany a založila novou politickou platformu LIDEM. Spolu s ní odešel například Pavel Dobeš, Kamil Jankovský a další čtyři poslanci. Postupně se ke straně přihlásili i další poslanci a Nečas vypověděl Věcem veřejným koaliční spolupráci a spojil se s platformou Karolíny Peake.

Peake na otočku na ministerstvu obrany

Peake se zároveň 20. prosince stala ministryní obrany, ale nedala se označit ani za zimní královnu. Po osmi dnech v úřadu ji Nečas odvolal. Rozčílilo ho především její propuštění 1. náměstka Vlastimila Picka. Další vládní krize byla na spadnutí, ale strana LIDEM si odchod z koalice nakonec rozmyslela.

Když se to sečte, jedinými ministry, kteří přežili od začátku vlády jsou ministr financí Miroslav Kalousek, ministr zdravotnictví Leoš Heger a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankonvský. Přestože Nečas koalici nazval "koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci", právě korupčí aféry ji táhnou ke dnu. A je otázkou, jestli poslední krizi ustojí.

Související

Rumunsko, ilustrační foto

Další vládní krize na obzoru. Rumunsku hrozí předčasné volby

Vývoj událostí posledních dní ukazuje, že nejsme jedinou evropskou zemí, která se potýká s vládní krizí. Zatímco u nás se pouze řešilo, kdo převezme vedení resortu kultury, Rakousko, Itálie a nově i Rumunsko čelí hrozbě předčasných voleb. Rumunská premiérka Viorica Dancialová bude muset po odchodu koaličního partnera hledat podporu u jiných politických stran. Informoval o tom server Politico.eu.

Více souvisejících

vládní krize Vláda ČR Petr Nečas

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy