Praha - Vláda premiéra Petra Nečase má za sebou už téměř tři roky vlády, které ovšem nepatřily k těm nejklidnějším. Už několikrát měla namále a teď bojuje o přežití znovu.
Exprezident Václav Klaus vládu jmenoval 13. července 2010, ale už v prosinci téhož roku ČSSD vyvolala první hlasování o nedůvěře. Důvodem byla korupce na Státním fondu životního prostředí. Vláda první zkoušku sice ustála, ale nastala první (a zdaleka ne poslední) výměna ministra. Demisi podal ministr životního prostředí Pavel Drobil.
Už po půl roce vypukla další krize. Příčinou bylo tentokrát nejasné financování poslanců Věcí veřejných. Zatímco Jaroslav Škárka tvrdil, že od Bárty dostával peníze za loajalitu, podle Bárty se jednalo o půjčku - například na nákup oblečení. Odvolací soud dal Bártovi nakonec v roce 2012 za pravdu, v dubnu 2011 ho však kauza stála post ministra dopravy. Spolu s ním rezignoval i Radek John na křeslo ministra vnitra. Zároveň odešel i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, jehož demisi (mimo jiné) Věci veřejné požadovaly, aby zůstaly v koalici.
Kontroverzní Bátora ohrozil koalici
Po vládní bouři však Věci veřejné neměly dostatek ministerských postů - koaliční smlouva jim zaručovala čtyři. Personální výměna tedy nekončila. Z ministerstva dopravy byl odvolán nestraník Radek Šmerda a v křesle ho vystřídal Pavel Dobeš. Karolína Peake, pro kterou chtěly VV post ministryně spravedlnosti, získala "cenu útěchy" - stala se místopředsedkyní vlády, předsedkyní Legislativní rady vlády a předsedkyní Vládního výboru pro koordinaci boje proti korupci.
Dalším problémem byl personální šéf ministerstva školství - kontroverzní Ladislav Bátora. Poté co se s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem vzájemně pozuráželi, TOP 09 prohlásila, že pokud Bátora zůstane v úřadu, ona ve vládě končí. Josef Dobeš ho nakonec odvolal a Bátora poté, co ještě vystřídal post ministrova vicekancléřem pro majetkové věci a jeho poradce, konečně v prosinci 2011 skončil.
Odkloněný ministr a maminčin účet
Ještě téhož podzimu došlo k dalším vyhazovům. Ministra zemědělství Ivana Fuksu vystřídal Petr Bendl. Petr Nečas uvedl, že byl s jeho prací dlouhodobě nespokojen. Pravdou ale také je, že patřil do tábora Nečasových odpůrců, který "vedl" Petr Tluchoř. Zároveň byl také "odkloněn" ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který nevysvětlil, jak se dostalo 16 milionů na matčin účet. Kocourek tvrdil, že je zde ukryl, nebo jak on říká "odklonil", v době rozvodu před svou manželkou. Palčivější otázka však je, jak si takový balík vydělal. Kvůli nejasným majetkovým poměrům a bytu na Floridě skončil i ministr kultury Jiří Besser a vystřídala ho Alena Hanáková.
V dubnu 2012 ohlásila místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake odchod z této strany a založila novou politickou platformu LIDEM. Spolu s ní odešel například Pavel Dobeš, Kamil Jankovský a další čtyři poslanci. Postupně se ke straně přihlásili i další poslanci a Nečas vypověděl Věcem veřejným koaliční spolupráci a spojil se s platformou Karolíny Peake.
Peake na otočku na ministerstvu obrany
Peake se zároveň 20. prosince stala ministryní obrany, ale nedala se označit ani za zimní královnu. Po osmi dnech v úřadu ji Nečas odvolal. Rozčílilo ho především její propuštění 1. náměstka Vlastimila Picka. Další vládní krize byla na spadnutí, ale strana LIDEM si odchod z koalice nakonec rozmyslela.
Když se to sečte, jedinými ministry, kteří přežili od začátku vlády jsou ministr financí Miroslav Kalousek, ministr zdravotnictví Leoš Heger a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankonvský. Přestože Nečas koalici nazval "koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci", právě korupčí aféry ji táhnou ke dnu. A je otázkou, jestli poslední krizi ustojí.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Další vládní krize na obzoru. Rumunsku hrozí předčasné volby
Rusové se vložili do arménské krize, Putin volal premiérovi
vládní krize , Vláda ČR , Petr Nečas
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák