Krize Nečasovy vlády: Aféry, které nám může svět "závidět"

Praha - Vláda premiéra Petra Nečase má za sebou už téměř tři roky vlády, které ovšem nepatřily k těm nejklidnějším. Už několikrát měla namále a teď bojuje o přežití znovu.

Exprezident Václav Klaus vládu jmenoval 13. července 2010, ale už v prosinci téhož roku ČSSD vyvolala první hlasování o nedůvěře. Důvodem byla korupce na Státním fondu životního prostředí. Vláda první zkoušku sice ustála, ale nastala první (a zdaleka ne poslední) výměna ministra. Demisi podal ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Už po půl roce vypukla další krize. Příčinou bylo tentokrát nejasné financování poslanců Věcí veřejných. Zatímco Jaroslav Škárka tvrdil, že od Bárty dostával peníze za loajalitu, podle Bárty se jednalo o půjčku - například na nákup oblečení. Odvolací soud dal Bártovi nakonec v roce 2012 za pravdu, v dubnu 2011 ho však kauza stála post ministra dopravy. Spolu s ním rezignoval i Radek John na křeslo ministra vnitra. Zároveň odešel i tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra, jehož demisi (mimo jiné) Věci veřejné požadovaly, aby zůstaly v koalici.

Kontroverzní Bátora ohrozil koalici

Po vládní bouři však Věci veřejné neměly dostatek ministerských postů - koaliční smlouva jim zaručovala čtyři. Personální výměna tedy nekončila. Z ministerstva dopravy byl odvolán nestraník Radek Šmerda a v křesle ho vystřídal Pavel Dobeš. Karolína Peake, pro kterou chtěly VV post ministryně spravedlnosti, získala "cenu útěchy" - stala se místopředsedkyní vlády, předsedkyní Legislativní rady vlády a předsedkyní Vládního výboru pro koordinaci boje proti korupci.

Dalším problémem byl personální šéf ministerstva školství - kontroverzní Ladislav Bátora. Poté co se s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem vzájemně pozuráželi, TOP 09 prohlásila, že pokud Bátora zůstane v úřadu, ona ve vládě končí. Josef Dobeš ho nakonec odvolal a Bátora poté, co ještě vystřídal post ministrova vicekancléřem pro majetkové věci a jeho poradce, konečně v prosinci 2011 skončil.

Odkloněný ministr a maminčin účet

Ještě téhož podzimu došlo k dalším vyhazovům. Ministra zemědělství Ivana Fuksu vystřídal Petr Bendl. Petr Nečas uvedl, že byl s jeho prací dlouhodobě nespokojen. Pravdou ale také je, že patřil do tábora Nečasových odpůrců, který "vedl" Petr Tluchoř. Zároveň byl také "odkloněn" ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který nevysvětlil, jak se dostalo 16 milionů na matčin účet. Kocourek tvrdil, že je zde ukryl, nebo jak on říká "odklonil", v době rozvodu před svou manželkou. Palčivější otázka však je, jak si takový balík vydělal. Kvůli nejasným majetkovým poměrům a bytu na Floridě skončil i ministr kultury Jiří Besser a vystřídala ho Alena Hanáková.

V dubnu 2012 ohlásila místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake odchod z této strany a založila novou politickou platformu LIDEM. Spolu s ní odešel například Pavel Dobeš, Kamil Jankovský a další čtyři poslanci. Postupně se ke straně přihlásili i další poslanci a Nečas vypověděl Věcem veřejným koaliční spolupráci a spojil se s platformou Karolíny Peake.

Peake na otočku na ministerstvu obrany

Peake se zároveň 20. prosince stala ministryní obrany, ale nedala se označit ani za zimní královnu. Po osmi dnech v úřadu ji Nečas odvolal. Rozčílilo ho především její propuštění 1. náměstka Vlastimila Picka. Další vládní krize byla na spadnutí, ale strana LIDEM si odchod z koalice nakonec rozmyslela.

Když se to sečte, jedinými ministry, kteří přežili od začátku vlády jsou ministr financí Miroslav Kalousek, ministr zdravotnictví Leoš Heger a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankonvský. Přestože Nečas koalici nazval "koalice rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci", právě korupčí aféry ji táhnou ke dnu. A je otázkou, jestli poslední krizi ustojí.

Související

Rumunsko, ilustrační foto

Další vládní krize na obzoru. Rumunsku hrozí předčasné volby

Vývoj událostí posledních dní ukazuje, že nejsme jedinou evropskou zemí, která se potýká s vládní krizí. Zatímco u nás se pouze řešilo, kdo převezme vedení resortu kultury, Rakousko, Itálie a nově i Rumunsko čelí hrozbě předčasných voleb. Rumunská premiérka Viorica Dancialová bude muset po odchodu koaličního partnera hledat podporu u jiných politických stran. Informoval o tom server Politico.eu.

Více souvisejících

vládní krize Vláda ČR Petr Nečas

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy