Tvrdá rána pro koalici: Fiala novou vládu nepodpoří. Rozhodnou Kočí, Dobeš nebo Škárka

Praha - Na osoby z okruhu politického grémia ODS dnes jihomoravský poslanec David Šeich zúžil výběr budoucího předsedy vlády. Politici strany, která hledá cestu z politické krize po nedávném odchodu předsedy vlády a šéfa strany Petra Nečase, ale při příchodu na dnešní jednání ve Sněmovně měli názory velmi různé.

Například senátor Jiří Obelfalzer míní, že premiérem by se měl stát bývalý šéf poslaneckého klubu ODS a nynější ministr dopravy v demisi Zbyněk Stanjura. "S kolegy z obou dvou koaličních stran je velice dobře připraven vyjednávat věci, které budou třeba," poznamenal středočeský senátor. Vzápětí však dodal, že "samozřejmě" se nakonec může ukázat, že se premiérem stane kterýkoliv další ze stranických místopředsedů, a nakonec dokonce připustil, že by to mohl být i někdo jiný.

Podle Obelfazera je v "divokém období" možné, aby jiný člověk vedl ODS a jiný politik se stal premiérem. "To je věc, která je docela možná i normální. Je potřeba rozdělit práci, řídit stranu a řídit zemi," podotkl Obelfalzer.

Naopak poslanec ODS Walter Bartoš je přesvědčen, že správným řešením by bylo, aby stranu i vládu vedl jeden člověk. "To je konzervativní model, my jsme konzervativní strana, měli bychom to respektovat," poznamenal.

Někteří jiní politici ODS nechtěli při příchodu do budovy Poslanecké sněmovny své názory čekajícím novinářům vůbec říkat.

Prezident Miloš Zeman dal stranám v pondělí, kdy přijal Nečasovu demisi, čas na jednání do víkendu. V pátek se do Lán chystají zástupci TOP 09, postupně prezident přijme i další politiky.

Vládní koalici dnes potkala další rána. Její snaha získat dostatek poslanců, kteří by podpořili vládu nástupce Petra Nečase (ODS), totiž získala výraznou trhlinu. Ruku pro ni totiž nezvedne bývalý člen ODS, jeden z takzvaných rebelů a poslanec Radim Fiala.

Situace je celkem jasná. Ať už prezident pověří sestavením vlády kohokoliv, nový premiér bude potřebovat kromě poslanců koaličních stran i hlasy nezařazených poslanců, aby získal ve Sněmovně potřebnou většinu. Konkrétně potřebuje minimálně dva.

Jenže jeden z těch, u kterých byla podpora současné vlády pravděpodobnější, nyní oznámil, že chce předčasné volby. "Myslím si, že bylo dost politických handlů a je nyní nutné dát příležitost občanům, aby vyjádřili svou vůli ve volbách," řekl Fiala, který se nyní hlásí k hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury.

Šance na získání podpory se tak zmenšily. Úplný konec to ale zatím neznamená. Stále totiž nevyloučili podporu vládě například nezařazení poslanci Michal Doktor, Josef Doběš, Jaroslav Škárka, Kristýna Kočí či Jan Vysloužil.

Radim Fiala vystoupil z ODS minulý rok poté, co byl členem skupiny poslanců, takzvaných rebelů, kteří nesouhlasili s přijetím "daňového balíčku". Zatímco jeho kolegové Tluchoř, Fuksa a Šnajdr Poslaneckou sněmovnu opustili a následně byli dosazeni do funkcí ve významných státních podnicích, což je zřejmě důvodem současného policejního vyšetřování, Fiala ODS opustil a ve Sněmovně zůstal jaké nezařazený poslanec.

Související

Rumunsko, ilustrační foto

Další vládní krize na obzoru. Rumunsku hrozí předčasné volby

Vývoj událostí posledních dní ukazuje, že nejsme jedinou evropskou zemí, která se potýká s vládní krizí. Zatímco u nás se pouze řešilo, kdo převezme vedení resortu kultury, Rakousko, Itálie a nově i Rumunsko čelí hrozbě předčasných voleb. Rumunská premiérka Viorica Dancialová bude muset po odchodu koaličního partnera hledat podporu u jiných politických stran. Informoval o tom server Politico.eu.

Více souvisejících

vládní krize ODS Kristýna Kočí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy