Zemana šetří málokdo: Je to pomstychtivý sobec, zuří oponenti

Praha - Prosazení státního rozpočtu na příští rok, schválení Státní energetické koncepce či jmenování velvyslanců byly úkoly, které chtěla vláda premiéra Petra Nečase vyřešit do termínu řádných voleb v první polovině příštího roku. Po Nečasově demisi z minulého týdne je ale pravděpodobné, že tyto úkoly přejdou na další kabinet. Prezident Miloš Zeman chce, aby vznikla úřednická vláda, nového premiéra hodlá jmenovat v úterý.

Vláda v první polovině června schválila materiály k přípravě státního rozpočtu na příští rok. Schodek rozpočtu by podle nich měl být 105 miliard Kč a stejný zůstat i v dalších letech. Vzhledem k tomu, že vláda musí návrh rozpočtu schválit do konce září, bude projednání konkrétních parametrů hospodaření státu patrně nejvyšší prioritou pro novou vládu.

Na podzim by také polostátní energetická společnost ČEZ měla rozhodnout o vítězi tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Zástupci ČEZ ale už dříve uvedli, že je těžko představitelné učinit finální rozhodnutí v tendru bez vlády s jednoznačným mandátem.

Na nový kabinet také zřejmě přejde řešení problému se jmenováním některých velvyslanců. Zeman kvůli neshodám s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) zablokoval podpisy listin, které jsou nezbytné pro jmenování velvyslanců. Schwarzenberg naopak odmítá vyslat na zahraniční mise Zemanovy kandidáty - Livii Klausovou na Slovensko a Vladimíra Remka do Ruska.

Několik norem se chystalo vládě přeložit ministerstvo zdravotnictví. Jde především o protikuřácký zákon, zákon o zdravotnických prostředcích nebo zákon o univerzitních nemocnicích.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní nemá vládě předložit žádný návrh zákona, zásadní normy, například o rušení sociálních karet, již jsou ve Sněmovně. Kromě zákonů musí ale ministerstvo řešit i potíže se systémem pro vyplácení dávek.

Na dnešní slova prezidenta Zemana o tom, že jmenuje "svou" úřednickou vládu se snesla vlna kritiky z řad vládní koalice. Nadšená ovšem není ani opozice - ČSSD chce předčasné volby.

Podle bývalého mluvčího ministra zdravotnictví Tomáše Cikrta prezident Miloš Zeman nikdy neodpustil Miroslavě Němcové kritiku – a proto prosazuje vládu odborníků a odmítá Němcovou jako premiérku, píšou Parlamentní listy. 

„Zeman je pomstychtivý, takže paní Němcové nikdy neodpustil kritiku. ODS by měla zabránit posilování moci Zemana a dohodnout se na předčasných volbách s ČSSD, volebním lídrem ODS by měla být paní Němcová," píše na Facebooku Tomáš Cikrt. „Nejde o dosažení vítězství, ale o zachování důvěryhodnosti ODS a o vklad do voleb za čtyři roky," dodává bývalý mluvčí ministra Tomáše Julínka.

TOP 09 doposud zastávala názor, že lepší než vláda úředníků bude rozpuštění Sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. Podle Stanislava Polčáka i to bude ústupek Zemanovi. „Rozpouštět Sněmovnu jen kvůli tomu, že má prezident svoji hlavu, považuji za ústavně neodpovědné. Bylo by to popření ústavního modelu, kdy k rozpuštění Sněmovny má docházet jen tehdy, když je vážná politická krize. Ale tady je jen krize jedinců, krize bývalého předsedy vlády a krizí jedince je i krize postupu pana prezidenta," poznamenal podle Novinek.cz Polčák.

Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové je dobré si připomenout, že dvě úřednické vlády vznikly na základě dohody politických stran, a ne úmyslu prezidenta. „Nepochybuji o tom, že prezident Klaus nejmenoval Grosse nebo Paroubka premiérem s velkou radostí," řekla Právu Langšádlová.

Podle ní by vláda pod prezidentovou taktovkou byla nepřístojnost. „Jsou náznaky, že by si v úřednické vládě chtěl vyprofilovat osobnosti do SPOZ, což mi přijde jako naprosto nehorázné," uvedla.

"M. Zeman vždy respektoval jenom své politické zájmy. V tom se za deset let nezměnil. Teď chce jmenovat vládu, která nemá šanci získat ve sněmovně většinu. Nicméně několik (budoucích) exponentů SPOZ ze Zemanovy úřednické vlády může být vítanou posilou kandidátek SPOZ... O nic jiného nejde. Rusnokova vláda bude od první chvíle vládou - koho jiného, no M. Zemana," zlobí se Jiří Paroubek.

Naštvaná je samozřejmě i ODS. Ve svém dnešním prohlášení říká: "Na základě výstupů jednání parlamentních stran s prezidentem republiky je jasné, že ani jedna strana nedeklarovala prezidentovi ochotu podpořit úřednickou vládu. Případný pokus o její jmenování v této situaci by ODS považovala za zjevnou snahu obejít parlament, na jehož důvěře má podle Ústavy České republiky být vláda postavena. Byla by to první úřednická vláda sestavovaná proti vůli všech parlamentních stran. ODS trvá na tom, že takovou vládu nepodpoří. Nadále trvá podpora koaličních stran k nominaci Miroslavy Němcové do čela koaliční vlády."

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman vládní krize top 09

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy