Kdo nahradí Peake a Mlsnu ve vládě? Rusnok má jasný plán

Praha - Nový premiér Jiří Rusnok nehodlá obsadit členem vlády post vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake (LIDEM) ani ministerskou funkci šéfa Legislativní rady vlády po Petru Mlsnovi (za LIDEM). "Jako ministerská místa určitě zaniknou," řekl dnes novinářům. Rusnokův kabinet by tak měl mít místo současných 17 pouze 15 členů.

Slučovat další ministerské úřady se premiér nechystá. "Každé ministerstvo bude mít svého šéfa, není čas na podobné reorganizace," uvedl Rusnok.

Legislativní rada vlády podle ministerského předsedy zůstane zachována, ale povede ji náměstek ministryně spravedlnosti, předpokládá Rusnok. Nad zachováním úřadu boje proti korupci ale ještě visí otazníky. "Na ten úřad boje proti korupci, na to se musíme podívat. To se přiznám, že mi není moc úplně detailně známo, jak to vlastně ta organizační struktura vypadá," dodal.

Rusnok tento týden začal po jmenování prezidentem Milošem Zemanem s formováním svého kabinetu, zatím získal jenom čtyři jeho členy, kteří Zemana podporovali v prezidentské kampani. Na Rusnokovu nabídku kývl Martin Pecina, který bude stát opět v čele ministerstva vnitra. Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) bude ministryní spravedlnosti, zemědělství má vést šéf Potravinářské komory Miroslav Toman a ministerstvo kultury chce řídit bývalý šéf České televize Jiří Balvín.

Rusnok přiznal, že zatím nemá podporu žádné sněmovní strany pro svou vládu, aby získala důvěru dolní komory. Na její vyjednání je prý času dost, řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Prezident dříve naznačil, že by na druhý pokus zvažoval možnost dát šanci koaličnímu kabinetu v čele s Miroslavou Němcovou (ODS), která deklarovala podporu 101 poslanců. O svůj nárok na sestavení vlády, pokud Rusnok neuspěje, se v pátek přihlásila i ČSSD. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je to motivováno snahou zabránit koalici v pokračování vlády, píšou Novinky.cz.

Rusnok si zvyká na roli premiéra

"Pokud jde o plat, tak tam si pohorším, a to dost možná trvale," říká se smíchem Rusnok, který kvůli premiérskému postu opustil křeslo předsedy představenstva Penzijního fondu ING.

Otázku, zda by premiérovi nechal zvýšit plat, odmítl s tím, že podobnými věcmi se jeho vláda nebude zabývat a že ho to ani nenapadlo. Ale přeci jen má svoji vizi. "Kdyby to bylo na mně, tak poslanci mají dvakrát tolik, kolik dneska. Jiná věc je, že by jich tam stačilo 150, možná i méně, a že by bylo třeba velmi striktně zregulovat financování politických stran."

"Ne, já jsem žádnou odměnu nečekal! Když jsem podporoval Miloše Zemana, tak to bylo z nějakých lidských a principiálních důvodů. Nikdy mě ani nenapadlo spojovat s tím nějaká očekávání. Žádná očekávání jsem nepotřeboval. Zeptejte se mých bývalých kolegů v mém zaměstnání: moje pozice tam nebyla nijak ohrožena. Ba naopak. Mohl jsem tam zůstat pořád, jak jsem byl. Dokonce úkolů i zodpovědnosti přibývalo. Čili na tohle zapomeňme. To se teď jen hodí do nějakých scénářů, ale vůbec to spolu nesouvisí," říká Rusnok v rozhovoru pro MF DNES.

A jak si předseda budoucí vlády zvyká na ochranku a zájem veřejnosti? "Mně to nevadí, já jsem na to nějak zvyklý a jsem schopen to vcelku bez problémů strávit, ale mrzí mě, že jsem tím zkomplikoval život rodině. To je nepříjemné," popisuje Rusnok.

(Zdroj: iDnes.cz)

Související

Miroslav Kalousek

Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů

Schválený schodek letošního státního rozpočtu ve výši 295 miliard Kč neodpovídá realitě a bude výrazně vyšší, shodli se v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce bývalí ministři financí. Předpokládané příjmy rozpočtu budou podle nich nižší o desítky miliard korun, například z tzv. windfall tax nebo z prodeje emisních povolenek. Tvrdí, že Česko musí začít škrtat, jinak mu hrozí bankrot, a řešení vidí například ve zmrazení nákladů na platy státních zaměstnanců nebo na důchody.
Miloš Zeman

Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému

Při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 šlo o snahu posunout Českou republiku k prezidentskému systému, řekl v televizi CNN Prima News v Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Končící prezident se domnívá, že po schválení přímé volby prezidenta by měly být rozšířeny kompetence hlavy státu.

Více souvisejících

Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Vláda ČR Karolína Peake

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy