Sobotka neústupně: Jdete s Rusnokem, ven z ČSSD! Tejc hysterii mírní

Praha - Sociální demokracie nadále trvá na tom, aby její členové, kteří vstoupí do vznikající vlády Jiřího Rusnoka, odešli ze strany. ČTK to dnes sdělil předseda strany Bohuslav Sobotka. Ze zatím šesti oznámených ministrů Rusnokovy vlády je jich polovina členem ČSSD.

"Na vzniku Rusnokovy vlády se ČSSD nepodílí a nevysílá do ní žádné své členy. Ti, kteří tam přesto vstoupí, by měli z ČSSD odejít," napsal dnes v textové zprávě Sobotka.

"Pokud se nám nepodaří rozpustit Sněmovnu, zvažuje ČSSD možnost ucházet se o druhý pokus sestavení vlády," dodal Sobotka, který tak zopakoval páteční překvapivé stanovisko. Sociální demokraté do té doby odmítali účast na vládě, která nevzejde z nových voleb.

"Já v tomto smyslu myslím, že bychom neměli být hysteričtí. Ta vláda je přepokládám přechodná a to, co je důležité, je abychom se snažili všichni přesvědčovat ostatní strany směrem k tomu, aby byla rozpuštěna Poslanecká sněmovna a konaly se v září volby," řekl dnes šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc k současným prioritám.

Rusnok zatím dál sestavuje vládu, už má šest ministrů. Předpokládá, že celý kabinet bude mít dohromady 15 křesel. Posty po Peake a Mlsnovi nový premiér obsazovat nehodlá, jak včera prohlásil. 

Výběr lidí, kteří dostali od Jiřího Rusnoka nabídku a účast ve vládě odmítli:Daniel Braun - ministerstvo pro místní rozvojPetr Fiala - ministerstvo školstvíJan Gregor - ministerstvo financíPetr Šimerka - ministerstvo práce a sociálních věcíRadek Špicar - ministerstvo životního prostředíIvo Vondrák - ministerstvo školství

Potvrzený ministr zahraničních věcí: Jan Kohout (52). Bývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera (od května 2009 do července 2010), od listopadu 2010 člen dozorčí rady ČEZ. Předtím působil 20 let v diplomacii, zastupoval ČR mimo jiné při OSN a OBSE, byl velvyslancem ČR při Evropské unii. Kohout nabídku rozmýšlel několik dní, přijal ji v pondělí dopoledne. Byl také v komunistické straně (1986 až 1989), v roce 1995 vstoupil do ČSSD.

Potvrzený ministr práce a sociálních věcí: František Koníček (60). Český politik a manažer, absolvent VŠE v Praze a bývalý člen KSČ. Působil ve vedení řady firem, od roku 2003 do roku 2005 pracoval jako náměstek ministra práce a sociálních věcí. V letech 2005 až 2006 byl poslancem za ČSSD. Poté se stal ředitelem státní fírmy Lesy ČR. Ve funkci skončil po necelém roce kvůli pochybnostem o miliardových tendrech na lesnické práce. Funkci přijal od premiéra Rusnoka v pondělí, když za ním přijel do Kramářovy vily. "Kdo zná mé cívíčko (životopis), tak asi ví, že já jsem nikdy žádné výrazné politické ambice neměl. Mně jde spíš o věcné manažerské řízení," řekl Koníček.

Potvrzený ministr kultury: Jiří Balvín (59). Bývalý ředitel České televize. Uvedl, že nabídku přijal mimo jiné kvůli svému věku. Považuje to za hezké zakončení své kariéry. "Už jsem toho hodně zažil a pana Rusnoka si vážím, znám ho mnoho let. Jestliže mě takový člověk osloví, beru to jako pomoc jemu a myslím, že to nějak zvládneme," konstatoval.

Potvrzený ministr zemědělství: Miroslav Toman (53). Prezident Potravinářské komory ČR (od roku 2007), člen dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem ministra zemědělství. Jeho otec byl komunistickým ministrem zemědělství v 80. letech.

Potvrzená ministryně spravedlnosti: Marie Benešová (65). Někdejší nejvyšší státní zástupkyně (leden 1999 až září 2005) a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (2006 až 2010) je od května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí. Do letošního března byla místopředsedkyní strany. V prezidentské volbě podporovala Zemana, ačkoli ČSSD měla vlastního kandidáta. Nyní je členkou prezidentova poradního týmu. S Rusnokem jednala a premiér ve středu oznámil, že jeho nabídku přijala. Čelí proto výzvě, aby opustila řady sociální demokracie.

Potvrzený ministr vnitra: Martin Pecina (44). Ministrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera (květen 2009 až červenec 2010), předtím vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (září 2005 až červen 2009). Nyní je generálním ředitelem společnosti Vítkovice Power Engineering, která je součástí strojírenského holdingu Vítkovice. Rusnok již Pecinu jako kandidáta na šéfa resortu otevřeně jmenoval. Do roku 1997 byl členem ODS (do strany vstoupil v roce 1993), v letech 2001 až 2005 byl členem ČSSD, členství se vzdal v souvislosti s nástupem do funkce předsedy antimonopolního úřadu. V roce 2010 se do ČSSD vrátil a letos v lednu z ní opět vystoupil. Vadilo mu, že levice nepostavila společného prezidentského kandidáta a že ČSSD nenavrhla do této funkce Miloše Zemana.

(Zdroj: iHned.cz)

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka Jeroným Tejc ČSSD

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy