Koalice zachraňuje nový občanský zákoník. Jaké má šance na úspěch?

Praha - Doprovodné normy k novému občanskému kodexu a další předlohy bude Sněmovna schvalovat na mimořádné schůzi. Uskuteční se s největší pravděpodobností v srpnu potom, co poslanci rozhodnou o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekla předsedkyně Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

"Když už bude Sněmovna (k vyslovení důvěry Rusnokově vládě) svolána, tak je možné udělat obě schůze najednou," uvedla Němcová. Prezident Miloš Zeman by měl jmenovat úřednický kabinet v polovině příštího týdne; vláda potom musí Sněmovnu požádat o důvěru do 30 dnů.

Na mimořádné schůzi by poslanci mohli rozhodovat například o novele insolvenčního zákona, doprovodném zákonu k občanskému zákoníku, novém zákonu o zvláštních řízeních soudních a o novele občanského soudního řádu. Všechny přímo souvisejí s občanským kodexem, který bude účinný od ledna. Na program by se měla dostat také novela zákona o stavebním spoření, která podle vládní verze zavádí účelovost státní podpory tohoto produktu a rozšiřuje jeho nabízení i na univerzální banky.

Jde o předlohy, o nich poslanci nerozhodli v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase na červnové schůzi. Schůze byla na návrh ODS předčasně ukončena. Poslanci by se měli sejít i v polovině přespříštího týdne. Na návrh opoziční ČSSD by rozhodovali o rozpuštění Sněmovny, které by vedlo k předčasným volbám. Opozice pro tento krok nutnou ústavní většinu v dolní komoře s největší pravděpodobností nenajde.

Podle nového zákoníku o více než třech tisících paragrafech se má české právo řídit od začátku nového roku, píše web ČT. K funkčnosti deset let připravované přestavby občanského zákoníku, která do české legislativy vrací i takové instituty jako výminek nebo pacht, je ale potřeba schválit doprovodné zákony.

Nastupující ministryně spravedlnosti Marie Benešová navíc uvažovala o tom, zda kvůli problémům s doprovodnými zákony platnost celé normy neodloží; nakonec se ale přiklonila k jejich podpoře. "Je to rozjetý vlak, školí se, a legislativní proces je potřeba dotáhnout do konce. To mi říkají i soudci a Česká advokátní komora," uvádí nyní Benešová.

Za přijetí provozních zákonů se stále staví představitelé odstupující vládní koalice, která občanský zákoník považuje za jeden z hlavních přínosů svého působení ve Strakově akademii. "Pevně doufám, že dohoda tří politických stran, které tvořily dosavadní koalici, bude respektována i potom, co tato koalice formálně nebude již na vládní úrovni," řekl po posledním jednání vlády její předseda v demisi Petr Nečas. Vládní strany argumentují většinou 101 hlasu, kterou v dolní komoře stále drží a která má přijetí provozních norem umožnit.

Opozice proto nyní připouští, že pokud legislativní proces ve sněmovně proběhne úspěšně, nebude zákony v Senátu, kde drží většinu, blokovat; argumentuje stejně jako Marie Benešová. "Teď už je to hodně na poslední chvíli a zasahovat do toho rozjetého procesu je hodně složité," podotkl stínový ministr spravedlnosti za ČSSD a senátor Jiří Dienstbier.

Související

Více souvisejících

občanský zákoník Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 45 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy