Kalousek útočil na Zemana ve Sněmovně, pak ho seřval Bárta

Praha - Poslanci dnes vůbec poprvé hlasují o rozpuštění Sněmovny, které by bylo cestou k předčasným volbám. Schůzi podnítila opoziční ČSSD v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS), po němž prezident Miloš Zeman instaloval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Na úvod vystoupil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, píše iHned.cz. "Nepřišli bychom s tímto návrhem, kdybychom nebyli přesvědčeni, že rozpuštění sněmovny není nejlepším řešením současné politické krize pro Českou republiku a pro občany," prohlásil. Podle něj byla společnost šikanována reformami bývalé vlády a narostlo i sociální napětí. 

Podle Miroslava Kalouska by v případě rozpuštění sněmovny šlo o cestu k autokracii. "Volby by nějaké byly, konečné slovo by ale měl prezident republiky. Nerozhodovaly by ani stranické sjezdy. Řešením nejsou předčasné volby," uvedl. Obává se, že při předčasném ukončení mandátů všech poslanců by byla nová vláda dosazená Zemanem bez kontroly. 

Řeční předseda Věcí veřejných Vít Bárta, který se pustil do předřečníka Kalouska. "Reálný predátor, která ničí politickou kulturu v této zemi a znásilňuje ústavu, si dovolí osočit prezidenta zvoleného přímou volbou miliony lidí, ústavním predátorem, tomu si nedá říct jinak, než velmi nízký útok," zahřímal. "Stojednička je prohnilou zkorumpovanou strukturou, kterou držely pohromadě jen penězovody. Prezident má právo uplatňovat svou sílu proti zkorumpované sněmovně.," dodal.

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka nepovažuje sestavení vlády Jiřího Rusnoka za riziko, stejně jako rozpuštění sněmovny. "Prezident jasně řekl, že Česká republika je parlamentní demokracií, proto očekávám, že po volbách pověří vítěze voleb sestavením vlády. Nemyslím si, že máme nějakou garanci, pokud budeme dávat prezidentovi ultimáta," řekl

Předseda KSČM Vojtěch Filip vyčinil vládě Petr Nečase, že byla hrozbou pro demokracii. "Vždyť jste demokracii ponižovali každým rokem. Vzpomeňte si na sloučení kontrolního a petičního výboru, takže poslanci nestíhají práci," dal za příklad. Podle něj stranám koalice není možné věřit. "Karel Schwarzenberg říkal, že je pro předčasné volby, a pár dní poté jste proti. Lze vám věřit?

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda odbočil a hovoří o případu stíhání tří exposlanců Šnajdra, Fuksy a Tluchoře, který považuje za útok státního zastupitelství. "To, co se děje teď Petrovi Nečasovi, se může za týden stát vám. Jinak můžeme politiku rozpustit a nechat vládnout pana Ištvana," zmínil jméno žalobce, který má kauzu uplácení politiků za podporu vládě Petra Nečase na starosti.

Zbyněk Stanjura, poslanec občanských demokratů, srovnal přístup sociální demokracie dříve a nyní. Podle něj, když měla strana nízké preference, po předčasných volbách nevolali. "Když ČSSD získali ve volbách do Evropského parlamentu 2,6 procenta, nechtěli rozpustit sněmovnu ale jen vyměnili po skandálu s penězi premiéra Stanislava Grosse. Teď máme většinu my a vy chcete volby," konstatoval.

Podle Karolíny Peake, šéfky nejmenší strany bývalé koalice, by měla vláda s ODS a TOP 09 pokračovat, protože jako první naplňovala protikorupční program. "Osmička poslanců strany LIDEM nepodpoří rozpuštění Sněmovny," dodala.

Pro rozpuštění Sněmovny je potřeba nejméně třípětinová většina hlasů všech poslanců, tedy 120. K opozici by se tak museli přidat poslanci za ODS nebo TOP 09. Strany bývalé koalice ale deklarovaly, že rozpuštění Sněmovny nepodpoří.

Možnost zavedla ústavní novela přijatá zhruba před čtyřmi lety. Říká, že Sněmovna může odhlasovat třípětinovou většinou své rozpuštění. Dolní komoru pak rozpouští prezident. Do dvou měsíců od tohoto kroku se musejí konat nové volby. Sněmovnu ale není možné rozpustit během tří měsíců před ukončením řádného volebního období.

Nechceme návrat koaliční vlády, raději předčasné volby, říkají sociální demokraté. A i když třípětinovou většinu pro svůj návrh nejspíš nezískají, udělají pro to ze své strany všechno. „Všichni poslanci sociální demokracie budou v Poslanecké sněmovně a všichni budou hlasovat pro rozpuštění sněmovny," tvrdí první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

„Pokud pro to nebude dostatek hlasů, tak to znamená, že tady někdo hraje politické hry. Ve skutečnosti argumenty pro to, aby se protahovala krize, nejsou. Pokud se někdo tváří, že je má, tak hraje falešnou hru. Ve sněmovně můžeme tu věc rozřešit velmi čistě a velmi rychle," míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Rozpuštění sněmovny podpoří i komunisté. „Už je to skoro dva roky, co jsme na tiskové konferenci poprvé tuto možnost zvedli jako možnost, která nám připadala nejlepší a nejčistší a nemáme důvod z toho ustupovat. Naši poslanci a poslankyně, všichni budeme hlasovat pro," potvrzuje šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Také podle lídra Věci veřejných Víta Bárty by politici měli vyslechnout „přání voličů" a své mandáty předčasně složit. 

Pokud na hlasování dorazí všichni poslanci ČSSD, KSČM a VV, dají dohromady 91 hlasů. Další jim přidají nezařazení poslanci Jiří Paroubek, Petr Benda, Kristýna Kočí a Josef Dobeš. Pro rozpuštění sněmovny byl už dříve bývalý občanský demokrat Radim Fiala, připomíná rozhlas.cz.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna koalice ČSSD

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy