První průzkum obliby Rusnokových ministrů. Fischer u lidí zcela propadl

Praha - Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka získal důvěru 55,9 procent domácí populace. Až 56,8 procent veřejnosti by si přálo, aby vláda úředníků získala důvěru v Poslanecké sněmovně. V porovnání s tím měla vláda bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) důvěru jenom 14,7 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sanep.

Vláda premiéra Jiřího Rusnoka se aktuálně těší důvěře 55,9% domácí populace. Názor, že by vláda premiéra Jiřího Rusnoka měla získat ve Sněmovně důvěru pak v souhrnu sdílí 56,8% veřejnosti. Ukázal to aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP. Vláda expremiéra Petra Nečase měla přitom v únoru letošního roku důvěru 14,7% veřejnosti.

Jak dále ukázal průzkum společnosti SANEP, podle názoru 39,3% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, vláda premiéra Jiřího Rusnoka by měla vládnou pouze po nezbytnou dobu nutnou k vyhlášení předčasných voleb. Názor, že by Rusnokova vláda měla vládnout až do řádných voleb v roce 2014 pak sdílí 21,5% dotázaných. Naopak názor, že by Rusnokova vláda neměla vládnout vůbec sdílí 35,1% dotázaných.

Největší důvěře se z vládního kabinetu těší samotný premiér Jiří Rusnok, který má důvěru v souhrnu 59,8% dotázaných. Uvedené hodnoty v hodnocení důvěry jednotlivých členů vlády představují souhrn kladných hlasů. Bývalý premiér Petr Nečas se přitom v dubnu letošního roku těšil důvěře pouhých 15,2% veřejnosti.

Nadpoloviční důvěře se z vládního kabinetu Jiřího Rusnoka těší dále ministr obrany Vlastimil Picek (59,5%), který byl ministrem obrany i ve vládě expremiéra Petra Nečase. Vlastimil Picek měl přitom v dubnu letošního roku, tedy měsíc po svém nástupu na post ministra obrany ve vládě expremiéra Petra Nečase důvěru pouze 17,5% veřejnosti. Skutečnost, že po pádu vlády premiéra Petra Nečase a svém znovujmenování ve vládě Jiřího Rusnoka získává Vlastimil Picek důvěru nadpoloviční většiny veřejnosti svědčí bezesporu o jeho kreditu a profesionalitě, která není spojována s korupčními skandály vlády expremiéra Petra Nečase.

Jediná žena v Rusnokově vládě ministryně spravedlnosti Marie Benešová se pak těší důvěře 51,9% veřejnosti.

Naopak nejmenší důvěru má z vládního kabinetu Jiřího Rusnoka ministr financí a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer, který má důvěru 22,5% dotázaných.

Pod třicetiprocentní hranicí skončil i ministr kultury a bývalý generální ředitel České televize a bývalý ředitel TV Óčko Jíří Balvín, který má důvěru v souhrnu 29,2% respondentů.

Za pozornost stojí i důvěra ministra zahraničních věcí Jana Kohouta, který se opírá o důvěru 45,2% veřejnosti. Jeho předchůdce Karel Schwarzenberg, který byl nedůvěryhodnějším ministrem minulé vlády expremiéra Petra Nečase se přitom v dubnu letošního roku podle průzkumu společnosti SANEP těšil důvěře 33,3% veřejnosti.

Vysoká důvěra Rusnokova kabinetu bezpochyby souvisí s propastnou nedůvěrou bývalé Nečasovy koaliční vlády, která se potýkala s řadou korupčních skandálů. Většinová část domácí populace tak může Rusnokovu vládu vnímat, jako alespoň v tuto chvíli, nejlepší možné řešení politické krize a propastné nespokojenosti s vládou expremiéra Petra Nečase.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Více souvisejících

Vláda ČR Jan Fischer průzkumy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy