Nejvyšší soud zuří: Neřekli jsme, že poslanci klidně můžou vraždit

Brno - Rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze exposlanců ODS nelze vykládat tak, že zákonodárci jsou beztrestní, ať už na půdě Poslanecké sněmovny provedou cokoliv. Imunita chrání pouze jednání, které je součástí výkonu mandátu poslance, nikoliv třeba násilí či jiné trestné činy. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Petr Knötig v návaznosti na některé interpretace úterního rozhodnutí, po kterém se dostali z vazby na svobodu Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.

"Je třeba striktně odmítnout názory v některých médiích či názory některých osob, že údajně Nejvyšší soud posvětil beztrestnost jednání poslanců spočívající například v krádežích, vydírání, násilném jednání a podobných trestných činech, pokud k nim dojde v prostorách Poslanecké sněmovny," uvedl Knötig.

Soud se podle mluvčího zabýval pouze stíháním konkrétních osob - tří exposlanců ODS, a to pouze v období, kdy ještě byli členy Poslanecké sněmovny. Při tom dospěl k závěru, že součástí výkonu mandátu poslance, který chrání imunita, jsou také různé politické dohody, kompromisy a politická rozhodnutí.

Nejvyšší soud zatím nezveřejnil odůvodnění svého rozhodnutí. Dosud nebylo v plném znění doručeno účastníkům řízení, uvedl Knötig.

Profesor Václav Pavlíček, expert na ústavní právo, dnes upozornil, že rovnost občanů před zákonem, což je základní princip ústavního práva, poslanecká imunita narušuje jedině v oblasti verbálních činů.

"Může to být přirozeně jednání nejenom za řečnickým pultíkem, ale třeba na poslaneckém klubu a v podobných orgánech. Zároveň se domnívám, že tímto projevem nemůže být třeba organizování trestné činnosti. Projevem také například nejsou dohody o tom, že se poslanec za nějakou výhodu vzdá svého mandátu, že přestane být poslancem," uvedl pro Lidovky.cz.

I projevy související s výkonem mandátu, které se staly mimo půdu Sněmovny, jsou totiž imunitou chráněny. "Třeba schůze výboru se může konat mimo budovu Parlamentu a stejně se na to bude vztahovat imunita," řekl. Dodal, že to platí i naopak - i v Parlamentu může docházet k jednání, na nějž by se imunita vztahovat neměla.

Politici pokračují ve vlastních interpretacích úterního rozhodnutí NS

"Jako jeden z těch, kteří měli od počátku pochybnosti o aktivitách orgánů činných v této věci, nezakrývám, že mám z tohoto rozhodnutí radost a uspokojení, že právo v České republice možná ještě existuje," tvrdí místopředseda ODS Pavel Blažek.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg má za to, že úterní rozhodnutí soudu potvrzuje jeho slova a jednání tří exposlanců není možné považovat za trestný čin. "Řekl bych, že to indikuje, že Nejvyšší soud je stejného názoru jako já, že to nebyl trestný čin, nebylo to sice hezké, ale nebyl to trestní čin," říká Schwarzenberg a upozorňuje, že by stálo za zvážení, zda je oprávněné dlouhé držení ve vazbě lidí, kteří jsou jen obviněni.

"Zdá se, že to potvrzuje kritická slova ODS k celému zásahu. Diskuze o tom, že to byl zásah do politiky, byly na místě. Teď ale půjde o to vyvodit odpovědnost. Jestli někdo pochybil, musí být potrestán za ovlivnění životů lidí, které způsobil. Měsíc ve vazbě, mediální kampaň, to není málo," řekl pro IHNED.cz Martin Kuba.

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feri se z vězení obrací na Nejvyšší soud. Podal dovolání

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, podal ve svém případu dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyplývá to z justiční databáze. Odvolací soud mu trest potvrdil na konci dubna, bývalý politik zhruba o měsíc později nastoupil do výkonu trestu. 

Více souvisejících

Nejvyšší soud poslanecká imunita Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy