Nejvyšší soud promluvil: Proč jsou rebelové ODS na svobodě?

Praha - Nejvyšší soud, který v úterý rozhodl, že obvinění bývalí poslanci za ODS Petr Tluchoř a Marek Šnajdr jsou vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, svůj verdikt odůvodnil tím, že vzdání se mandátu je projev učiněný ve Sněmovně, a za ten nemohou být poslanci stíháni, protože jsou kryti imunitou. Ostatní skutky, z nichž jsou obviněni, souvisejí se vzdáním se mandátu, a proto imunita platí i pro ně.

Podle Šnajdrova advokáta Lukáše Trojana orgány činné v trestním řízení spatřovaly trestný čin v tom, že Šnajdr vystoupil na plénu Poslanecké sněmovny a vzdal se mandátu, zneužití pravomoci veřejného činitele. Nejvyšší soud však řekl, že tento úkon je projevem učiněným ve Sněmovně, a poslanec za něj nemůže být stíhán.

Druhým trestným činem, z něhož byl Šnajdr obviněn, bylo přijímání úplatku. Právník uvedl, že v usnesení o zahájení trestního stíhání byl skutek popsán tak, že se Šnajdr vzdal mandátu, čímž umožnil schválení balíčku daňových zákonů, a za to si dal slíbit pozici. "Nejvyšší soud říká, že vzhledem k tomu, že vzdání se mandátu je kryto poslaneckou imunitou, ten skutek není možné roztrhnout a říci, že si (Šnajdr) nechal slíbit pozici za něco, co už vlastně nelze stíhat, takže trestný by mohl být jen ten zbytek. To nejde," upozornil Trojan.

Dodal, že Nejvyšší soud ještě navíc dovodil, že imunitou jsou kryté i další věci, jako je hlasování ve Sněmovně ve vztahu k uvedenému balíčku daňových zákonů. "Z toho vyplývá, že za takových okolností vlastně není možné takový projev poslance posunout do roviny trestněprávní," uvedl právník.

Velmi vzácně se v názoru na úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu shodují právníci. Podle ústavního právníka Marka Antoše bylo částečné odůvodnění, které Nejvyšší soud zveřejnil, přinejmenším nesrozumitelné.

"Nejvyšší soud na jednu stranu říká, že hlasování a vzdání se mandátu jsou projevy chráněné imunitou, zároveň ale naznačuje, že je tomu jen v případě, pokud se to stalo na půdě Sněmovny," uvedl Antoš v rozhovoru pro iDNES.cz.

Podle jednoho z tvůrců ústavy, bývalého ústavního soudce Miloslava Výborného měl být pojem "projev ve Sněmovně" původně vykládán velmi úzce. "Bohužel teď Nejvyšší soud řekl, že projevem se myslí nejen projev ústní, nonverbální, ale i smluvní nebo mimosmluvní ujednání. To může mít velmi neblahé důsledky," varuje bývalý ústavní soudce Miloslav Výborný.

Někdejší ministr zahraničí a tajemník vládní komise pro přípravu ústavy Cyril Svoboda dokonce neváhal označit úterní rozhodnutí za velmi nebezpečné, verdikt ho "šokoval". "Projevy ve Sněmovně se rozumí politické výroky. V případě exposlanců ODS evidentně nešlo o politické výroky. Pokud v jejich kauze došlo k dohodě ´post za post´, tak to rozhodně nemůže být předmětem imunity," vyjádřil se exministr.

(Zdroj: iDnes.cz)

Související

Dominik Feri (TOP 09)

Feri se z vězení obrací na Nejvyšší soud. Podal dovolání

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, podal ve svém případu dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyplývá to z justiční databáze. Odvolací soud mu trest potvrdil na konci dubna, bývalý politik zhruba o měsíc později nastoupil do výkonu trestu. 

Více souvisejících

Nejvyšší soud poslanecká imunita Marek Šnajdr

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy