Politolog Just o Zemanovi: Masaryk také ovlivňoval chod systému. Jen pozor, aby se to nezvrhlo v diktaturu!

Praha – ROZHOVOR - Prezident Miloš Zeman má tendence zavádět poloprezidentský systém navzdory Ústavě ČR. Politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, jaká rizika ve zmíněném politickém systému tkví. Popsal také, jaké změny by českému systému naopak mohly prospět.

Ozývají se tvrzení, že se se Zemanovým jednáním posunujeme k poloprezidentskému systému. Je tomu tak, nebo se jedná jen o přehnaná tvrzení? Existují v českém systému případné páky, jak tento posun systému zarazit, když parlamentní politické strany odmítají spolupracovat?

Tendence prezidenta posunout systém k poloprezidencialismu v jeho dosavadním jednání patrný je. Páky jsou, ale obávám se, že minimálně některé politické strany, ve snaze nepoštvat si hlavu státu proti sobě, se k nim příliš nebudou mít. Již jsem ale zaznamenal návrh na novelu Ústavy, jejímž cílem by mělo být jisté oslabení prezidenta, což je jedna z cest, jak prezidenta svázat. Obecně ale není úplně šťastné řešit každý aktuálně vzniklý problém novelou Ústavy.

Mohl byste jako politolog vysvětlit našim čtenářům, v čem by byl vlastně tento posun pro naši demokracii špatný?

Poloprezidentský režim není sám o sobě špatný režim, ale musí mít oporu v Ústavě, musí být funkční a politická scéna musí být dostatečně vyzrálá a umět v něm fungovat tak, aby systém nebyl nestabilizující, ale naopak stabilizující. Poloprezidentský systém vedle sebe staví dva silné představitele exekutivy – prezidenta a premiéra. Každý z nich je vybaven vlastními silnými pravomocemi, každý ale zároveň čerpá legitimitu odjinud. Prezident je volen přímo lidmi, premiér a vláda jsou závislí na parlamentu. Stabilita systému je tak závislá především na vztazích mezi prezidentem a premiérem (a za ním stojící parlamentní většinou). Taková situace může vést k mnoha konfliktům, zejména jsou-li prezidentská a vládní většina odlišná. Příkladem nestabilního poloprezidentského systému může být tzv. Výmarská republika (Německo v letech 1919-1933), kde nakonec i podoba politického systému a chování jednotlivých aktérů byly jedním (zdaleka ne však jediným) z faktorů krize německé politiky a nástupu Adolfa Hitlera k moci. Ani v Polsku v první polovině 90. let nevedl režim se silným prezidentem k posílení stability a spíš přinášel konflikty mezi prezidentem a vládou.

Je to poprvé v české či československé historii, co můžeme sledovat posilování pravomocí hlavy státu?

Postavení hlavy státu je u nás již od dob tzv. první republiky velmi silné. A to i přesto, že jsme se z hlediska ústavního vymezení vládního systému vždy pohybovaly v mezích parlamentního režimu. Sílu úřadu dodal už T. G. Masaryk, který využíval svého neformálního vlivu k ovlivňování každodenního chodu české politiky mnohem více, než jen v oblastech vymezených mu Ústavou. I Masaryk měl tendenci posilovat svůj vliv například na politické strany či na sestavování vlád. V době komunismu byl úřad prezidenta i nadále zachován (na rozdíl od většiny ostatních zemí východního bloku), ale jeho faktická síla se neodvíjela od Ústavy, ale od faktu, zda byl nebo nebyl souběžně s funkcí prezidenta i prvním (později generálním) tajemníkem KSČ, což byla v praxi mnohem silnější pozice než pozice prezidenta. Po roce 1989 se pak navázalo na období první republiky s prezidenty, byť nepřímo volenými, kteří nechtěli zůstávat svázáni ústavním vymezením svých úřadů a snažili se být silnými hráči v politickém systému.

Porušil podle Vás prezident Miloš Zeman ústavu tím, že jmenoval vládu Jiřího Rusnoka, přestože mají strany bývalé vládní koalice stojedničku?

Ústavu jako takovou neporušil, protože ta mu nepřikazuje, koho musí jmenovat premiérem. Zajisté ale porušil základní mechanismus, na němž stojí každý parlamentní režim, a sice že vláda vychází z většiny v zákonodárném sboru. Jím jmenovaná vláda nevzešla z jednání mezi stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně a až po svém jmenování začíná sondovat, kdo a za jakých podmínek ji podpoří. Takže je otázka, zda prezidentův krok nakonec povede nebo nepovede k vyřešení politické krize.

Je na čase zpřesnit Ústavu ČR ohledně nejasných pravomocí prezidenta?

Jak jsem uvedl výše, není úplně ideální měnit Ústavu příliš často. Navíc si myslím, že hlavním problémem není rozsah či výčet prezidentských pravomocí, ale přístup držitele úřadu k nim. A teď nemyslím jen současného prezidenta, určité nestandardní kroky jsme viděli i u minulých prezidentů. Je pravda, že i tehdy byly tendence řešit nějaký aktuální problém změnou Ústavy. Například po tzv. sarajevském atentátu, který vedl k pádu vlády Václava Klause a nástupu vlády Josefa Tošovského, ODS uvažovala o novele Ústavy, která by prezidentovi znemožnila jmenovat premiérem kohokoli. Strany měly být podle tehdejších úvah oslovovány podle výsledků voleb, tedy vítězná strana měla získat první pokus na sestavení vlády, druhá strana v pořadí měla mít právo na druhý pokus.

Velmi častá je dnes kritika zavedení přímé volby prezidenta. Jaká negativa a pozitiva spatřujete v tomto rozhodnutí zavést přímou volbu?

Pozitiva v podstatě nevidím žádná, kromě toho, že se neopakovala situace, které jsme byli svědky v přímém přenosu v roce 2008 a která rozhodně měla daleko k důstojnému průběhu volby hlavy státu. Za jedno z hlavních negativ zavedení přímé volby je obecně považováno vychýlení systému ve prospěch prezidenta, přestože se ústavně jedná o režim parlamentní. Na druhou stranu si dokážu velmi živě představit, že i nepřímo zvolený prezident by mohl jednat tak, jako vidíme nyní u přímo voleného prezidenta. V tomto ohledu tedy nelze stoprocentně konstatovat, že nepřímo volený prezident by jednal jinak než prezident zvolený přímo. Opět je to spíše v lidech zastávajících ten úřad, než v systému jako takovém. Například Rakousko má ústavně silného, přímo voleného prezidenta, ale až na několik drobných výjimek se rakouští prezidenti neuchylovali k nějakému výraznému nadužívání svého úřadu a k vykonávání nějaké „prezidentské politiky". Na přímé volbě mě osobně trápí i polarizace, kterou volba vnáší do celé společnosti.

Měl by se podle Vás v něčem změnit český politický systém? Jako například zavedením většinového volebního systému ve volbách do Poslanecké sněmovny?

Pokud už by se tedy Ústava pro nějaké změny otevírala, tak bych na prvním místě před všemi jinými změnami navrhoval zavedení institutu konstruktivního vyslovení nedůvěry. To je v parlamentním systému jeden z klíčových stabilizačních prvků a nalezneme jej vedle Německa či Španělska i u některých postkomunistických zemí (Maďarsko, Polsko, Slovinsko). Vrátil bych rovněž nepřímou volbu prezidenta, ale ne do té původní podoby. Navrhoval bych zapojení i jiných struktur, než jen obou komor Parlamentu, jak tomu bylo ještě v roce 2008. Dokázal bych si představit rozšíření volitelského kolegia například o zástupce krajů. Tím by vzniklo větší těleso, které by nebylo snadno ovlivnitelné. Pokud jde o volební systém, pak bohužel neexistuje ideální typ, který by vyřešil všechny problémy, s nimiž se česká politika potýká. Každý typ má svá pozitiva a negativa. Osobně jsem příznivcem dvoukolového většinového systému, který známe ze senátních voleb, případně australského systému alternativního hlasování, který má ale tu nevýhodu, že je pro voliče poněkud nepřehledný.

PhDr. Petr Just, Ph.D. je uznávaný český politolog. V současné době je prorektorem pro studijní záležitosti na Metropolitní univerzitě Praha a přednáší na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Vede přednášky tematicky zaměřené především na komparaci politických systému zemí střední a východní Evropy. Je častým hostem studia ČT24.

Související

PhDr. Petr Just, Ph.D., český politolog a vysokoškolský pedagog vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dalších vysokých školách. Rozhovor

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Před pětadvaceti lety, 30. listopadu 1997, podala demisi druhá vláda Václava Klause. Vyvrcholila tím rychlá a velmi dynamická krize koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a ODA, která se nejvíce odvíjela od odhalených nesrovnalostí ve financování první uvedené strany, jejímž byl Klaus předsedou. I z důvodu, že se jednalo o první větší tuzemskou vládní krizi od listopadu 1989, měla značný dopad na další vývoj české politiky, a to ve více rovinách, uvádí politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha v něm rovněž přiblížil další faktory pádu vlády i to, jak Klausem vytvořená a následně v mediálním prostoru vytvořená teze o zradě jeho nejbližších spolupracovníků otočila interpretaci tehdejších událostí. 
SPD

Protestní strany kritika vládních opatření neposílila, míní politolog

Politickým stranám, které nesouhlasí s tvrdými protiepidemickými opatřeními, jejich přístup zatím nepřinesl rostoucí voličské preference. Nedá se tak pravděpodobně očekávat větší úspěch nových hnutí, která jsou zakládána právě v souvislosti s pandemií. Vyplývá to ze slov politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze.

Více souvisejících

Petr Just Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 29 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy