Zeman žádá 101 notářsky ověřených podpisů. Němcová: Asi letní viróza!

Praha - Prezident Miloš Zeman předpokládá, že určité politické strany ve Sněmovně vládu premiéra Jiřího Rusnoka podpoří. Prezident to dnes konstatoval v rozhovoru pro ČTK. Pokud by Rusnok důvěru Sněmovny nezískal, Zeman předtím, než začne zvažovat, zda případný druhý pokus o sestavení vlády svěří pravici, bude chtít od ODS a TOP 09 notářsky ověřené podpisy 101 poslanců podporujících jejich případnou vládu.

Prezident, který Rusnokův kabinet jmenoval 10. července po pádu koaliční vlády ODS, TOP 09 a LIDEM premiéra Petra Nečase, se od pátku do úterý sešel v Lánech se šéfy klubů všech sněmovních stran.

"Po kolečku těchto jednání mohu konstatovat, že je pravděpodobné - nikoliv jisté, protože co je v politice jistého - že podporu určitých parlamentních stran Rusnokova vláda dostane," prohlásil dnes prezident.

Zeman dnes také uvedl, že při nedávných schůzkách si lídry klubů ODS a TOP 09 Markem Bendou a Petrem Gazdíkem pravicové politiky požádal, aby mu v případě, že druhý pokus o jmenování vlády bude nutné a on se pro něj rozhodne, seznam s podpisy 101 poslanců opět předložili. "Dokonce jsem je zdvořile požádal, aby byly notářsky ověřeny," poznamenal Zeman.

Požadavek prezidenta rezolutně odmítla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, s kterou koalice počítá jako kandidátkou na post premiérky. "Je to diktát z Hradu. Parlament by to měl odmítnout a ani vteřinu o tom nepřemýšlet," uvedla v ČT místopředsedkyně ODS.

„Buďto si pan prezident ze všech střílí a myslí to jako velkou legraci, anebo dostal nějakou prudkou letní virózu, anebo to myslí vážně a v tom případě bych se já musela zeptat, kterého notáře požádal, aby mu dal potvrzení, které by umožnilo vznik Rusnokovy vlády," dodala dále Němcová ve vysílání České televize.

Prezident dnes také připomněl, že ve Sněmovně je skupina 17 nezařazených poslanců a poslankyň. Jak oni se staví k Rusnokově vládě?

Redakce iDNES.cz oslovila většinu ze 17 nezařazených poslanců ve Sněmovně a jasně proti vládě se vyslovili Viktor Paggio, Dagmar Navrátilová, Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok ze strany LIDEM, Radim Vysloužil, který s nimi hlasuje, bývalý poslanec ODS Michal Doktor a šéf národních socialistů, bývalý poslanec ČSSD Jiří Paroubek.

To, jak se k vládě postaví, nedokáže zatím říci další bývalá poslankyně VV Kristýna Kočí. "Stále neznáme programové prohlášení a priority vlády," uvedla pro iDNES.cz Kočí. Radim Fiala, který odešel z ODS a nyní spolupracuje s Tomio Okamurou a jeho hnutím Úsvit přímé demokracie, chce podporovat zákony, které sníží dopady ekonomické krize. Při hlasování o důvěře Rusnokovu kabinetu pravděpodobně odejde ze sálu.

Bývalý šéf ústecké ČSSD Petr Benda, který ve Sněmovně nahradil Jiřího Šlégra a je Paroubkovým souputníkem ve straně Národní socialisté - levice 21. století, se také teprve rozhodne. "Budu se rozhodovat podle toho, jak se vláda postaví k problémům strukturálně postižených regionů, jako jsou severní Čechy. Zajímat mě bude i názor vlády na limity těžby uhlí," řekl iDNES.cz Benda.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman koalice

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy