Mladí soc. dem. z Prahy chtějí Rusnoka, musí se ale odstřihnout od Zemanovců

Praha - Přestože vedení Mladých sociálních demokratů vyjádřilo podporu Bohuslavu Sobotkovi v jeho odmítavém přístupu k vládě Jiřího Rusnoka, jedna z nejvýznamnějších krajských buněk této organizace Rusnokův kabinet úplně neodmítá. Vládu Rusnoka chce pod podmínkou dalších ústupků vůči sociální demokracii.

Pražská organizace sociálně demokratické juniorky nejprve kritizuje přístup prezidenta Zemana k současné politické krizi, kterou vyvolala podle nich neschopná pravice.

"Vinou nestandardních postupů ze strany prezidenta republiky Miloše Zemana, které zemi zavádějí mimo mantinely parlamentní demokracie, jež Česká strana sociálně demokratická pomáhala po více jak sto třicet let své existence v naší zemi budovat, a kterou by měla vždy a za všech okolností chránit, dochází navíc k dalšímu zhoršení již tak složité ústavní situace," stojí v prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Pražští MSD chtějí, aby ČSSD nadále pokračovala ve snaze vyvolat předčasné volby. Zároveň ale přes kritiku kroků prezidenta tlačí na poslance za ČSSD, aby dali podporu Jiřímu Rusnokovi a jeho týmu.

"Předsednictvo pražského krajského klubu Mladých sociálních demokratů považuje v současné chvíli za vhodné, aby sociálnědemokratičtí poslanci v nadcházejícím hlasování o vyslovení důvěry kabinetu Jiřího Rusnoka reflektovali vůli lidu jakožto nejvyššího suveréna v České republice a nepřipustili návrat předchozí pravicové vlády, kterou podporuje ad hoc vzniklá politická strana LIDEM," pokračuje stanovisko, pod kterým je podepsané celé vedení krajské buňky. To má ale jednu podmínku. Z Rusnokovy vlády by se měla stát nezávislá vláda, kterou z povzdálí neovládají lidé napojení na SPOZ.

První místopředseda pražské MSD Radek Hlaváček k tomuto stanovisku EuroZprávám.cz řekl, že se názory na vyjádření podpory Rusnokovi různí v MSD stejně jako v ČSSD. "Myslím, že přijatým usnesením jsme dali jasně najevo, že Miloš Zeman postupuje nestandardně a svým rozhodnutím jmenovat současnou vládu situaci jenom zhoršil, nesmíme však zapomínat na to, že původní příčinou celé krize je politická korupce bývalých vládních stran a jejich naprostý diletantismus," uvedl a dodal, že sám by pro Rusnokův kabinet nehlasoval.

Stanovisko klubu ale vítá. "Pokud se tvrdým vyjednáváním podaří dosáhnout zásadních změn v chování a složení vlády přátel Miloše Zemana, což je sice málo pravděpodobné, přesto však možné, dokážu si představit, že ji ČSSD bez ztráty tváře může podpořit," uzavřel Hlaváček.

Stanovisko pražské buňky je tak mírně v rozporu s tím, na čem se usneslo celostátní vedení MSD. To Rusnokovu vládu odmítlo a považuje ji za neschopnou prosazovat ideály moderní levice.

Související

Miroslav Kalousek

Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů

Schválený schodek letošního státního rozpočtu ve výši 295 miliard Kč neodpovídá realitě a bude výrazně vyšší, shodli se v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce bývalí ministři financí. Předpokládané příjmy rozpočtu budou podle nich nižší o desítky miliard korun, například z tzv. windfall tax nebo z prodeje emisních povolenek. Tvrdí, že Česko musí začít škrtat, jinak mu hrozí bankrot, a řešení vidí například ve zmrazení nákladů na platy státních zaměstnanců nebo na důchody.
Miloš Zeman

Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému

Při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 šlo o snahu posunout Českou republiku k prezidentskému systému, řekl v televizi CNN Prima News v Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Končící prezident se domnívá, že po schválení přímé volby prezidenta by měly být rozšířeny kompetence hlavy státu.

Více souvisejících

Jiří Rusnok (guvernér ČNB) ČSSD Mladí sociální demokraté

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Aktualizováno před 24 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 25 minutami

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci

Poradci Donalda Trumpa jsou před dnešními americkými volbami opatrně optimističtí a věří, že jejich výsledek bude záviset především na volební účasti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy