Důvěru mi dá 97 poslanců, věří si Rusnok. V koalici to začíná vřít

Praha - Premiér Jiří Rusnok předpokládá, že při středečním hlasování bude pro jeho vládu hlasovat 96 až 97 poslanců. Rusnok doufá, že jeho vláda tak důvěru Poslanecké sněmovny získá. Řekl to v dnešním diskusním pořadu České televize "Otázky Václava Moravce". Jeho úřednickou vládu podle dosavadních vyjádření nechtějí podpořit strany bývalé koalice TOP 09, ODS a LIDEM. ČSSD a KSČM se rozhodnou v úterý.

Rusnok řekl, že si nevede žádnou statistiku o tom, kolik poslanců chce vládu podpořit. Podle něj je vývoj ve Sněmovně dynamický a vést si statistiku by bylo podle něj ztrátou času. Doufá ale, že až 97 hlasů bude na vyslovení důvěry stačit.Aby kabinet získal důvěru, muselo by pro něj hlasovat většina z přítomných poslanců.

Pokud by Rusnokova vláda získala důvěru, byl by to podle vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga ve stejném pořadu ČT důvod k tomu, aby TOP 09 hlasovala pro rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. To uvítal šéf komunistů Vojtěch Filip, podle něj poslanci KSČM uvažují o tom, že Rusnokovu vládu podpoří, mimo jiné pro to, že by to mohlo přimět strany bývalé koalice k rozpuštění Sněmovny.

Strany bývalé koalice tvrdí, že mají na své straně 101 poslanců, někteří poslanci se ale kvůli dovoleným nemusí jednání zúčastnit. Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake v ČT řekla, že se zatím nikdo z jejích kolegů ze středečního hlasování neomluvil. Neví ani o tom, že by někdo z poslanců LIDEM přestal podporovat spolupráci s ODS a TOP 09 v čele s možnou kandidátkou na premiérku Miroslavou Němcovou (ODS).

Pokud by podle úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby někdo z klubu občanských demokratů na hlasování o důvěře nedorazil, opustil sál nebo hlasoval pro úřednický kabinet, musel by zřejmě ODS opustit.

V ČSSD houstne atmosféra 

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka zase uvažuje o tom, že by ČSSD na hlasování opustila jednací sál a snížila tím počet, který je k vyslovení důvěry nutný. "Navrhnu řešení, které bude mít šanci získat podporu," tvrdí Sobotka. Mohlo by mít třeba podobu odchodu ze sálu před hlasováním - to však jeho straničtí oponenti nepřijímají. "ČSSD musí být pro své voliče čitelná. Když se budeme chovat jako chytrá horákyně, obutá neobutá, pojedeme na koloběžce, půjdeme pěšky, to žádný vzkaz našim voličům nevyšle," varuje Michal Hašek.

Mlčenlivý introvert Sobotka nakonec může se svým názorem prohrát i na klubu. V něm má totiž velký vliv Tejc, který umí s poslanci pracovat. A předseda klubu nedávno po schůzce s premiérem Rusnokem jeho vládu podpořil.

Podle Hospodářských novin tím Sobotku značně rozladil, přesto o Tejcovo sesazení neusiluje. Především proto, že strana nemá v zásobě nikoho, kdo by mohl zkušeného politika nahradit. A díky komunikačním dovednostem je Tejc mezi sociálními demokraty oblíbený. Sobotka by tak zbytečně mohl prohrát na frontě, kde může zase dojít smíru. Protože pragmatický Tejc odráží nálady ve straně - přikloní se tam, kde cítí silovou převahu.

Příznivci Bohuslava Sobotky se čím dál více obávají, že ze střetu nemohou vyjít beze šrámů. Nechtějí v čele strany vidět Haška, podle nich politiku pojímá jako byznys. Umí se sice se straníky spřátelit, ale nevidí za ním vize. U Sobotky se naopak shodují na tom, že věří tomu, co říká a oč usiluje. Jenomže se Zemanem sílí i Hašek.

Související

Miroslav Kalousek

Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů

Schválený schodek letošního státního rozpočtu ve výši 295 miliard Kč neodpovídá realitě a bude výrazně vyšší, shodli se v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce bývalí ministři financí. Předpokládané příjmy rozpočtu budou podle nich nižší o desítky miliard korun, například z tzv. windfall tax nebo z prodeje emisních povolenek. Tvrdí, že Česko musí začít škrtat, jinak mu hrozí bankrot, a řešení vidí například ve zmrazení nákladů na platy státních zaměstnanců nebo na důchody.
Miloš Zeman

Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému

Při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 šlo o snahu posunout Českou republiku k prezidentskému systému, řekl v televizi CNN Prima News v Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Končící prezident se domnívá, že po schválení přímé volby prezidenta by měly být rozšířeny kompetence hlavy státu.

Více souvisejících

Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Poslanecká sněmovna Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 9 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy