Českým diplomatům hrozí smrt, ministr koupí neprůstřelná auta. A cena?

Praha - Ministerstvo zahraničí chce ochránit diplomaty v Sýrii, Libyi a Afghánistánu novými opancéřovanými auty. Na nákup neprůstřelných toyot stát vynaloží téměř šest milionů korun. Se záměrem Černínského paláce se dnes seznámí vláda v demisi. Pancéřovaná auta dodá České republice společnost Real Trade.

"Vyhrocená bezpečnostní situace v Afghánistánu, Libyi a Sýrii bezpodmínečně vyžaduje vybavení zastupitelských úřadů v uvedených státech opancéřovanými vozidly," zdůvodňuje vládní materiál. Diplomaty v těchto třech zemích nelze přepravovat jinak než s využitím vozů s balistickou ochranou, míní ministerstvo zahraničí.Podle Černínského paláce je jediným výrobcem pancéřovaných vozidel v České republice firma SVOS Přelouč, která ministerstvu předložila předběžnou nabídku na Toyotu LC 200 za 3,8 milionu korun. "Společnost Real Trade, která realizuje prodej pancéřovaných vozů od výrobce Streit Group ve speciální akci nabízí skladové vozy za výrazně nižší ceny," uvedlo ministerstvo.Real Trade vozidla po zakoupení přepraví přímo do cílových destinací. Ceny aut zahrnují i jejich přesun do Afghánistánu, Sýrie a Libye.Pro velvyslankyni v Damašku Evu Filipi stát již loni zakoupil pancéřované auto BMW X5. Utratil za něj zhruba čtyři miliony korun. Česká republika rozhodla, že svoji misi v Damašku nechá otevřenou, i když jiné státy EU svá zastoupení uzavřely. Podle Filipi má zachování české diplomatické mise v Sýrii smysl. Zemi nyní hrozí mezinárodní úder jako odveta za údajný chemický útok proti povstalcům.Bezpečnostní situace v Afghánistánu se může zhoršovat vlivem stahování koaličních jednotek. Mezinárodní síly zemi opouštějí a o ochranu před povstalci se v čím dál větší míře starají afghánské vládní jednotky.Libye se od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 potýká s bezpečnostními problémy. Vláda nedokáže zvládnout množství ozbrojených skupin, které se podílely na bojích proti Kaddáfímu a teď odmítají odevzdat zbraně.

Související

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí ambasády

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy