Majetek Peake? Přiznání nelze dohledat. A ostatní?

Praha - Někteří bývalí poslanci už podali majetková přiznání za letošní rok. Ostatní na to mají čas zhruba do konce září. Přiznání musejí doručit do Sněmovny do měsíce od skončení funkce. Formuláře ale nyní nemá kdo zkontrolovat. Prověrku provede až po volbách nový mandátový a imunitní výbor.

Dokument dosud předložila pětice občanských demokratů, jeden exposlanec ČSSD a jedna zástupkyně strany LIDEM. Letos je to už podruhé; do konce června poslanci museli podat přiznání za loňský rok.

Někdejší koaliční kabinet expremiéra Petra Nečase (ODS) vládl do 10. července. Přiznání dvou jeho členů - vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) a ministra vnitra Jana Kubiceho - do současnosti v registru na sněmovním webu chybí. Pozdě podle údajů na stránkách komory podal přiznání exministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM); bývalá ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové) je podala za období od ledna do 17. června, kdy kabinet rezignoval - potom ale ještě vládl v demisi.

Ani přiznání členů vlády nejsou nyní přístupná; měla by sice už být po kontrole bývalého výboru, nelze je ale z webu stáhnout.

Pokud veřejný činitel lhůtu k podání přiznání nedodrží, nepodá je ani dodatečně nebo uvede zjevně nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje, hrozí mu podle zákona o střetu zájmů pokuta až 50.000 korun.

A jak si politici majetkově vedli loni?

Schwarzenberg loni přikoupil do svého panství pozemky za více než milion korun. Za prodej akcií Respektu inkasoval více než dva miliony. Dalších více než jedenáct milionů mu plynulo z nájmu nemovitostí a pozemků a více než půl milionu dostal z Německa a Rakouska jako důchod. Splácel ale hypotéku.

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) má podle majetkového přiznání jeden z největších dluhů. Kromě platu ministra loni získal téměř čtvrt milionu jako honoráře za právnickou činnost, tři sta tisíc za účast ve dvou firmách a za nájemné inkasoval téměř půl milionu. Jenže má také nesplacený závazek 5,6 milionu korun.

Prázdné přiznání (tedy bez jakýchkoliv vedlejších výdělků nebo dluhů) loni měli Petr Nečas, ministr financí Kalousek, ministr vnitra Jan Kubice a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, píše web CT24. Jejich základní plat v ministerské pozici je 106 tisíc korun plus náhrady. Místopředsedové berou zhruba o dvacet tisíc víc a základní plat premiéra je 150 tisíc korun.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna majetková přiznání Karolína Peake

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy