Praha – Podle politologa Jiřího Pehe usilují levicové strany o prohru v Praze v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Tento jejich podivný „zájem“ vyvozuje z vybraných lídrů pro kandidátky ČSSD, KSČM, ale i možného lídra nejmladší dle průzkumů poměrně silné levicové strany SPOZ.
„Pro pravici v Praze dlouho platilo rčení, že volby by tam vyhrála i tenisová raketa Václava Klause. Tato zdrcující převaha pravice v Praze už dávno není pravdou," uvádí Pehe v článku pro deník Právo, avšak jistou převahu zde stále pravice má. Tuto pozici neohrozí lídr ČSSD v Praze Jaroslav Zavadil ani Marta Semelová u KSČM. Miloslav Šlouf, který by se mohl objevit v čele kandidátky SPOZ, pravici spíše posílí.
Vybraný lídr ČSSD by měl podle Pehe šanci spíše v regionu s nezaměstnaností. Lepším kandidátem pro Prahu by byl Jiří Dienstbier, který na začátku tohoto roku ukázal v prezidentské volbě, že je politikem, který dokáže oslovit právě i Prahu. Semelová by mohla uspět tam, kde voliči dávají hlasy komunistům vždy ve velkém. Pro komunisty by byl lepší volbou Jiří Dolejš, myslí si Pehe.
„Kdo kandiduje v čele SPOZ v Praze je asi jedno, protože strana má symbolicky všude v čele jen prezidenta Zemana. Právě v tomto kontextu je ale sebevražedné, když se dere do čela pražské kandidátky Zemanem zavržený „šíbr" Šlouf, jen aby byl vzápětí rituálně „odejit" šíbry z vedení strany, kteří v prezidentovu nemilost zatím neupadli," dodává.
Levicové strany podle politologa Prahu podcenili a nemusí se jim to vyplatit, neboť v ostatních obvodech budou bojovat s novými populistickými stranami, které v Praze nebudou mít až takovou podporu.
Související
Politologové: Proti vládě demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení
Koncert pro budoucnost 2020 se konal online. Zapojili se umělci, promluvil politolog Pehe
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
před 1 hodinou
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
před 2 hodinami
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
před 2 hodinami
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
před 3 hodinami
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 4 hodinami
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 5 hodinami
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 6 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 6 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 7 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 9 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
včera
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce se zástupci administrativy amerického protějška Donalda Trumpa jednat o několika zásadních témat. Především chce vědět, kdy proběhne slibovaná schůzka, které se zúčastní i Rusové.
Zdroj: Lucie Podzimková