Politolog Rupnik zostra: Česko v rozkladu, Mynář je zdejší kuriozita

Praha - Česká republika je vyčerpanou demokracií, v níž dochází k rozkladu politického a stranického systému. Je o tom přesvědčen francouzský politolog Jacques Rupnik, který je hostem konference Forum 2000. V rozhovoru s ČTK také řekl, že angažmá hradního kancléře Vratislava Mynáře v předvolební kampani zemanovců považuje za "zdejší kuriozitu".

"Je tady fenomén, který jsem delší dobu popisoval, nejdřív jsem tomu říkal zdvořile unavená demokracie, teď už je to, bych řekl, vyčerpaná demokracie," charakterizuje předvolební situaci v Česku Rupnik, podle něhož k vyčerpanosti přispívá zejména vyprázdněnost politiky a znechucení lidí z propojení politiky a byznysu, stran a státu.

"Teď, co se děje, a to je dost znepokojující, je jistý rozklad politického systému a stranického systému," říká pražský rodák. V Česku podle něj byly vždy dvě hlavní politické síly, ODS a ČSSD, kolem nichž se organizovala témata kampaně, ale i diskuze o možných povolebních koalicích. Nyní se však pravicový pól propadl - občanští demokraté v některých průzkumech mají jednociferné preference - a ten levicový je oslabován ze strany prezidenta Miloše Zemana a jeho stoupenců uvnitř i vně sociální demokracie, je přesvědčen Rupnik.

Zhroucení dvojice stranických pilířů podle Rupnika vytváří prostor pro prezidenta, aby se stal silnějším hráčem, a také pro nové "politické podnikatele", kterých je celá řada. "Jsou to strany na jedno použití," varuje ale politolog, podle kterého rychlý vznik řady nových subjektů před volbami navozuje jistou podobnost se stranou Věci veřejné, která sice v minulém sněmovním hlasování uspěla, ale posléze se rozpadla a letos do voleb samostatně nejde.

Fakt, že je hlava státu napojena na jedno z politických uskupení, Stranu práv občanů - zemanovců (SPOZ), nepovažuje Rupnik za nic mimořádného. "Něco jiného je, když přímo jeho kancléř je angažovaný v politickém procesu, to je hodně nezvyklé, musím říct, to neznám podobné případy," dodává Rupnik, podle kterého jde o "zdejší kuriozitu".

Politici překračují meze, vratí se jim to

Rupnik byl neméně kritický i v červnu v České televizi. Policie na Úřadu vlády? Podle Rupnika to došlo tak daleko, protože se po celá dlouhá léta nic neřešilo. Dělba moci, nezávislost justice a možnost mít skutečně investigativní žurnalistiku jsou důležitými aspekty demokracie i v západních zemích. "Mohou z toho být samozřejmě excesy, pokusy zneužít tento proces politicky," konstatoval politolog s tím, že větší hrozbu by ovšem představovalo "nechat věci jednoduše plavat".

Propojení silných ekonomických lobby se státem a politickou mocí mělo podle Rupnika dvě podoby, píše web CT24. Jednou z nich byla privatizace v 90. letech minulého století, kdy šlo o nějvětší přerozdělování majetku od 2. světové války. "Obrovská příležitost pro tunelování," podotkl politolog. Následující desetiletí pak šlo hlavně o státní zakázky a evropské peníze.

Exprezident Václav Klaus po zásahu na Úřadu vlády prohlásil, že je teď nutné "odebrat politiku z rukou pánů v kuklách a vrátit ji mezi politiky". Podle Rupnika je ale hlavně třeba vrátit politiku občanům. "Občan potřebuje důvěru v politiky, proto jsou tu strany a jiné demokratické instituce," uvedl publicista s tím, že když politici překračují meze, je pak risk, že se jim to zkrátka vrátí. "A pak říkají: 'Vratťe nám tu politickou moc, kterou ztrácíme,'" dodal Rupnik.

Související

Jacques Rupnik Rozhovor

Jacques Rupnik exkluzivně: Rusko zaplatí vysokou cenu. Vidím tři možné scénáře konce války

Ruské vymývání mozků má sice možná omezený účinek v Moskvě nebo v Petrohradu, ale za Uralem jsou jeho argumenty přijímány, alespoň do chvíle, kdy se vyhlásí mobilizace. Tím se odřízne od Evropy a od Západu obecně, čímž ztratí hlavní možný nástroj modernizace své ekonomiky. V obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedl uznávaný politolog a historik a někdejší poradce Václava Havla Jacques Rupnik. Dodává, že ruští oligarchové byli připraveni o přístup ke svým kontům a zároveň i ruský stát byl poprvé připraven o možnost propojení s mezinárodním finančním systémem, což znamená, že Rusko bude platit za válku vysokou cenu.

Více souvisejících

Jacques Rupnik

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 50 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy