Sobotka přišel o post premiéra? Ostře se navezl do SPOZ

Praha - Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v on-line rozhovoru na serveru iHned.cz vyloučil koalici s TOP 09 a ODS. Obě pravicové strany poslal do opozice. V případě KSČM ovšem už tak příkrý nebyl.

Koalice se dle Sobotky vytváří až po volbách. "Počkejme si,kdo se nakonec vůbec dostane do PS. U nových stran ale hrozí, že na 99% dopadnou jako VV. Tedy že se do roka rozpadnou a těžko tak budou oporou stabilní vlády, o niž usiluje ČSSD. Petr Nečas by mohl vyprávět o Bártovi, Peak a spol...S TOP 09 koaliční spolupráci opravdu neplánujeme, naše programy jsou ve většině oblastí příliš odlišné," poznamenal.

Dále prohlásil, že sám prosazuje jednobarevnou vládu a v případě, že bude ČSSD s KSČM spolupracovat, tak to nebude v podobě vládní koalice.

"Respektuji názor občanů na negativní roli KSČM před rokem 1989, já její roli hodnotím stejně kriticky, ale je otázka, zda dnes daleko větším nebezpečím pro demokracii nejsou populistické a komerční politické projekty, které využívají sociální napětí ve společnosti k tomu, aby prosazovaly autoritativní či dokonce rasistické postoje," poznamenal předseda ČSSD s narážkou na hnutí ANO Andreje Babiše a Stranu práv občanů - Zemanovci.

Oblíbená strana prezidenta Miloše Zemana - SPOZ - podle něj strana není. "Je to s.r.o. dvou podnikatelů v jejím čele. V komerční straně ANO je to ještě jednodušší, ta má jen jednoho majitele," doplnil.

Ovšem kritika SPOZ může stát Sobotku možný post premiéra. Prezident Miloš Zeman koncem srpna totiž naznačil, že budoucího premiéra by měla ČSSD vybírat nejen podle stranické hierarchie, ale také le preferenčních hlasů. Pak by se novým předsedou vlády mohl stát třeba Zemanovi bližší Michal Hašek.

ČSSD by podle modelu ppm factum nyní získala ve volbách 26,2 procenta hlasů, a zřejmě tak měla k dispozici 68 poslaneckých mandátů. Komunisté by dostali 16,7 procenta hlasů a 39 poslaneckých křesel.

TOP 09 by z voleb odešla se ziskem 13,8 procenta hlasů a 32 mandáty. Za ní by skončilo ANO, které by podpořilo 10,9 procenta lidí. Hnutí by tak ve Sněmovně zastupovalo 24 poslanců. Podle autorů průzkumu je vysoká podpora nově vzniklého hnutí ANO pravděpodobně dána výraznou mediální kampaní a přelivem pravicových voličů od bývalých vládních stran.

Občanští demokraté by v současné době zřejmě obsadili 17 křesel za osm procent voličských hlasů. Lidovci by do Sněmovny postoupili se ziskem 6,7 procenta hlasů, za které by měli 13 mandátů. Přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by se zřejmě dostali i zemanovci, které by podle ppm factum volilo 5,1 procenta lidí. Tyto hlasy by jim zajistily sedm poslaneckých mandátů.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka spo- Zemanovci Volby 2013

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy