Suverenita chystá změny. Chce zavést prezidentský systém

Praha – Předseda Strany zdravého rozumu Suverenita Petr Hannig byl hostem úterního Interview Daniely Drtinové. Někteří lidé se děsí toho, když prezident Miloš Zeman se postupně svým jednáním dostává k poloprezidentskému systému, Hannig a jeho strana sní dokonce o prosazení prezidentského systému.

Řešení problematiky ohledně Dolu Paskov vidí podobně jako prezident Zeman. Utlumování těžby by mělo být financováno z výnosu z prodeje 43 tisíc bytů. „Pan Bakala si měl udělat rezervy a teď to je problém jeho, ne problém státu," dodal Hannig.

K ožehavé romské problematice Hannig řekl: „Romové pracovali, chodili do školy nebo hráli na nástroje. My jsme je těmi podporami zkazili." Místo dávek by měla být vytvářena spíše pracovní místa, i kdyby byla zcela zbytečná. Proti nezaměstnanosti jsou nejlepším způsobem veřejné zakázky. Hannig však navrhuje kritéria pro výběr firmy – měla by mít určitý počet zaměstnanců, který je k zakázce třeba.

Hannigova strana by chtěla prosadit zavedení prezidentského systému po vzoru USA. V takovém případě by měla být oslabena role Parlamentu a Senát by měl být zcela zrušen, vláda by byla přímo odpovědná prezidentovi, který by ministry také sám vybral. Takto silné postavení prezidenta by však chtěl Hannig oslabit jeho přímou odvolatelností skrze referendum. Strana požaduje více prvků přímé demokracie jako například přímou volbu starostů.

Toto směřování k silnější přímé demokracii ukazuje, s kým by chtěla jít Suverenita do případné povolební koalice. Mezi strany, se kterými by Hannigova strana mohla spolupracovat, patří ANO Andreje Babiše, Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury či Suverenita Jany Bobošíkové. Hannig se ale nezaměřuje na pravici či levici, chtěl by propojit všechny dobré prvky.

Strana Suverenita vznikla v roce 2002 jako Strana zdravého rozumu. V minulých volbách ji podpořilo 3,5 % voličů jako Suverenitu – blok Jany Bobošíkové. V předčasných volbách 2013 nemá Hannigova strana s Bobošíkovou žádné spojení.

Související

Evropská Unie

KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?

S federálním uspořádáním států se v současné době můžeme setkat na všech kontinentech světa, nikde bychom však nenarazili na dvě zcela totožné federace. I z toho důvodu je velice obtížné federaci jako politické uspořádání státu obecně definovat a přesně vymezit. Nemožnost přesné definice poté způsobuje rozpory mezi jednotlivými teoretiky – každý z nich totiž federaci přisuzuje odlišné charakteristiky. Napříč různícími se definicemi nakonec přeci jen nacházíme několik shodných prvků, které jsou pro federace typické. Splňuje současná Evropská unie tyto prvky a je ji tedy možné za federaci také označit?

Více souvisejících

Suverenita Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy