Rusnok ostře: Výsledky vědců jsou žalostné. Akademie věd se bouří

Praha - Premiér v demisi Jiří Rusnok opakuje nesmyslnou rétoriku některých průmyslových lobbistů, když tvrdí, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří. V rozhovoru pro ČTK to dnes řekl předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Premiér dnešním Hospodářským novinám řekl, že na vině tohoto stavu je špatně fungující Akademie věd ČR a také systém hodnocení výsledků výzkumu.

Toto tvrzení předseda AV ČR považuje za šokující. Rusnokovo vyjádření dnes zásadně odmítli sociální demokraté a někteří vědci, naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR premiéra podpořil.

"Výsledky jejich práce převedené do praxe, které by přinesly peníze, jsou žalostné. Česko dává na vědu solidní množství peněz i z mezinárodního pohledu. Velký problém je, že nefunguje propojení soukromé a akademické sféry. Lidé z byznysu vám řeknou, že mnohokrát měli poptávku, ale že nebyla vyslyšena," míní Rusnok.

"Docela mě šokovalo, když pan premiér v dnešních Hospodářských novinách víceméně opakuje naprosto nesmyslnou rétoriku Svazu průmyslu a dopravy nebo některých průmyslových lobbistů, kteří samozřejmě za vědu považují to, co jim přinese prospěch zhruba do jednoho roku," reagoval Drahoš.

Rusnok uvedl, že AV ČR je neefektivní a málo vydělává na vlastních patentech. Z jejích více než 50 ústavů by mohlo být jen 30. Premiér se domnívá, že musí nastat mnohem tvrdší hodnocení, průměrné a podprůměrné se prý nechává být a zůstává bez sankce. To je podle něj systém, který není dlouhodobě udržitelný. Rusnokova vláda počítá na rok 2014 s méně penězi na výzkum, než plánoval kabinet bývalého premiéra Petra Nečase.

"Podívejte se třeba, jaké příjmy generuje Akademie věd, která má přes padesát ústavů. Devadesát osm procent všech nerozpočtových příjmů akademie pochází z patentů pana profesora Antonína Holého. Tedy z jeho ústavu. Nikdo jiný neprodukuje prakticky nic," řekl například Rusnok pro iHned.cz.

Drahoš k tomu řekl, že premiéra už v srpnu seznámil s připravovanou strategií AV ČR a upozornil jej, že věda je stále financována pod průměrem Evropské unie a financování akademie klesá, což komplikuje nákupy větších přístrojů pro výzkum. "Toto všechno jsem panu premiérovi vysvětlil a rozešli jsme se ve velmi přátelském duchu," řekl Drahoš.

Podle místopředsedkyně ČSSD Aleny Gajdůškové by měl premiér, byť v demisi, velmi vážit svá slova. Likvidovat jedno z nejvýznamnějších pracovišť s mezinárodním přesahem, jako je Akademie věd ČR, které pro to vytváří předpoklady, je podle ní neodpovědné vůči budoucímu vývoji.

Podle historika Františka Šmahela bylo Rusnokovo vyjádření neuvážené. "Jako by bylo bez informací o tom, co se v AV ČR vlastně děje. Já tento vývoj sleduji čtvrt století a jsem jeho součástí, tak vím, že čas od času takový závan proti akademii je, a je zajímavé, že jenom proti akademii, která může vykázat výsledky. Je pozoruhodné, že se to vede proti těm, kteří skutečně bádají," řekl ČTK Šmahel, který je favoritem na letošní Národní cenu vlády Česká hlava.

Hlavním problémem v krajině české vědy je podle prof. Jiřího Drahoše nestabilita institucionálního financování. Tedy prostředků, které ústavy AV ČR a vysoké školy dostávají na svoji činnost. „Bez institucionálních peněz nemůžete úspěšně soutěžit o grantové prostředky. Protože za ty vysoutěžené peníze si nepořídíte nákladné přístroje, nezařídíte laboratoře," uvedl Jiří Drahoš pro server cas.cz.

Druhým velkým problémem je prakticky nulový tok peněz z průmyslu do akademické sféry, tedy do škol a veřejných výzkumných institucí. Absorpční schopnost vědeckých výsledků českým průmyslem je velmi malá. Navíc je drtivá většina průmyslového výzkumu v ČR prováděna nadnárodními firmami. „To znamená, že firmy, o kterých neustále hovoří třeba Svaz průmyslu, české firmy, mají minimální absorpční kapacitu," poznamenal Jiří Drahoš a dodal, že spolupráce mezi průmyslem a akademickou sférou pak logicky vázne. Musíme začít komunikovat a odstraňovat bariéry mezi českou vědou a českým průmyslem, jiná cesta k prosperitě podle prof. Jiřího Drahoše neexistuje.

Související

Miroslav Kalousek

Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů

Schválený schodek letošního státního rozpočtu ve výši 295 miliard Kč neodpovídá realitě a bude výrazně vyšší, shodli se v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce bývalí ministři financí. Předpokládané příjmy rozpočtu budou podle nich nižší o desítky miliard korun, například z tzv. windfall tax nebo z prodeje emisních povolenek. Tvrdí, že Česko musí začít škrtat, jinak mu hrozí bankrot, a řešení vidí například ve zmrazení nákladů na platy státních zaměstnanců nebo na důchody.
Miloš Zeman

Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému

Při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 šlo o snahu posunout Českou republiku k prezidentskému systému, řekl v televizi CNN Prima News v Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Končící prezident se domnívá, že po schválení přímé volby prezidenta by měly být rozšířeny kompetence hlavy státu.

Více souvisejících

Jiří Rusnok (guvernér ČNB) akademie věd

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 8 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy