Rusnok čelí ostré kritice, Vědecká rada AV ČR se ohradila

Praha - Vědecká rada Akademie věd se ohradila proti výrokům premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, který minulý týden kritizoval činnost této největší české vědecké instituce. Podle rady Rusnok nepodloženě zpochybňuje zákonnou roli veřejných výzkumných institucí sdružených v AV ČR i samotnou podstatu základního výzkumu a jeho významu pro společnost. Předsednictvo vědecké rady dnes zveřejnilo stanovisko na webu Akademie věd. Rusnokovo prohlášení vzbudilo reakce i dalších vědců.

Premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří. Na vině je podle něj špatně fungující Akademie věd a systém hodnocení výsledků výzkumu.

"Každý máme různé názory a já jim to neberu. Já si s dovolením ponechám svoje názory. Doufám, že v této debatě postupně dospějeme k lepšímu stavu, než byl doposud," reagoval dnes na dotazy novinářů Rusnok, který se zúčastnil zahájení stavby vědeckého centra Biocev ve Vestci u Prahy.

Rada však namítá, že Rusnokovy výroky v očích veřejnosti anulují hodnotu tisíců vědeckých studií a desítek odborných knih, jimiž akademie každoročně přispívá k rozvoji poznání na domácí i světové úrovni. Zdůraznila, že výsledky základního výzkumu na univerzitách, v akademii nebo výzkumných institucích neuniverzitního typu, jsou téměř vždy výsledkem mnohaleté každodenní práce, která může být viděna jako "neproduktivní jen krátkozrakou optikou deformovanou požadavkem okamžitého zisku". S Rusnokovým požadavkem na objektivní a přísné hodnocení kvality vědeckých výsledků vědecká rada ovšem souhlasí.

Předsedy AV ČR prof. Jiří Drahoš pak ve svém vlastním prohlášení říká: "Ve své funkci jsem zažil už čtyři premiéry – všichni byli sice zároveň předsedy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, ale žádný z nich oblasti vědy a výzkumu valně nerozuměl. Samozřejmě, premiér nemůže sám zvládat úplně všechno, k tomu by měl mít kvalifikované poradce. Osoby poradců jsou u nás ale většinou utajované, takže často vůbec nevíme, kdo premiérovi v čem vlastně radí. Výjimkou byl Petr Nečas, který zavedl funkci hlavního vědeckého poradce – otázkou ale zůstává, zda a do jaké míry mu naslouchal."

"Z dikce názorů premiéra v demisi je zřejmé, že vůbec nechápe roli a důležitost základního výzkumu a v zásadě pouze opakuje notoricky známé názory některých představitelů průmyslové lobby, kteří by rádi získali ze státního rozpočtu ještě mnohem více peněz, než mají v současné době," dodal Drahoš.

"Naše vláda by se místo nepodložených útoků na nejlépe fungující vědeckou instituci v ČR měla promyšlenou politikou pokusit dosáhnout toho, že příště už by průmyslový partner našich vědců mohl být i z Česka," uvedli vědci.

Související

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

akademie věd Jiří Rusnok (guvernér ČNB)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 9 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy