Praha - Veřejnost proti korupci zajímá, zda se stále prověřuje podezření, že se Česká republika nepřipojila včas k trestnímu řízení ve Švýcarsku s náhradou škody v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Sdružení se proto obrátilo s dotazem na Vrchní státní zastupitelství v Praze. ČTK to dnes řekla Hana Marvanová z ustavujícího výboru sdružení. To už v prosinci 2011 podalo kvůli včasnému neuplatnění nároku trestní oznámení na tehdejší vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze a ministerstva financí.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK řekla, že trestní oznámení bylo hned v počátku postoupeno Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci.
Podle Marvanové od podání oznámení nemá iniciativa o vyšetřování případu žádné zprávy. "K výzvě jsme se rozhodli i proto, že se teď ukázalo, že kauza byla podložená tím, že ve Švýcarsku padl rozsudek," řekla. "Myslíme si proto, že je na místě vyšetřit odpovědnost, kdo za nepřipojení ČR k řízení může," dodala Marvanová.
Sdružení na základě právních analýz tvrdí, že bývalé vedení pražských státních zástupců a pracovníci ministerstva financí pod vedením Miroslava Kalouska spáchali trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku. "Škoda pro ČR je minimálně dvě miliardy korun. Není možné, aby za takové poškození nepřišel trest," uvedla Marvanová.
Marvanová kritizuje české vyšetřovatele i kvůli průtahům. "Od našeho podání trestního oznámení jsou to dva roky a stále se nic neděje. Stejně jako v celé privatizační kauze. Rozplést to musela až švýcarská justice, mimochodem v rekordním čase. Soud jim trval šest měsíců," upozornila.
Veřejnost proti násilí se také pozastavuje nad nečinností vlády. "Za normálních okolností by po včerejším rozhodnutí švýcarského soudu okamžitě mimořádně zasedla vláda a zadala by vypracování analýzy, kde jsou ty osoby, které mohou za to, že se v ČR nic nevyšetřovalo. První trestní oznámení přitom padla už před deseti lety," doplnila Marvanová. Podle ní je smutné, že teprve švýcarská justice dokázala rozkrýt privatizační podvody a miliardové úniky.
"Rozsudku v každém případě využijeme k získání maxima peněz pro státní kasu," uvedl ministr financí Jan Fischer. Je podle něj s podivem, že zahraniční soud dokázal v kauze rozhodnout během dvou let a Česko k soudu nedospělo ani po 12 letech vyšetřování.
České vlády neudělaly nic
"Obžalovaní poškodili firmu a poškodili i český stát," prohlásil ve čtvrtek švýcarský soudce Jean Luc Bacher. A pěti bývalým manažerům Mostecké uhelné udělil několikaleté nepodmíněné tresty pro podvod a praní špinavých peněz.
Soudci tím popřeli například prohlášení někdejší Zemanovy vlády, která v létě 1999 privatizaci dolů dokončila. Tehdejší členové kabinetu zdůrazňovali, že prodej menšinového balíku akcií Mostecké uhelné za 650 milionů korun byl pro stát výhodný. Obdobně se ovšem k případu původně stavěla i Nečasova vláda. Například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek napsal v květnu roku 2011 švýcarskému velvyslanci, že nemá podklady k tomu, že by Česku vznikla nějaká škoda, píše iHned.cz.
Na pochybnosti kolem skupování akcií Mostecké uhelné přitom už koncem 90. let upozorňoval tehdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka. A Švýcaři psali o svých podezřeních do Prahy opakovaně od roku 2006. Tedy od doby, co se tímto případem začali naplno zabývat a bývalým manažerům MUS zablokovali zhruba 14 miliard korun.
Výsledek? V letech 2006-2011 ignorovali čeští politici i žalobci celkem sedm výzev Švýcarů ke spolupráci. "Není jasné, k jakému zločinu mělo dojít a zda někomu vznikla škoda," odpovídalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, jemuž tehdy šéfoval Vlastimil Rampula.
Související
Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS
V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu
kauza mus , Hana Marvanová , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 1 hodinou
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 4 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 4 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 11 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála