Kalousek za mříže? Verdikt v kauze MUS otřásá Českem

Praha - Veřejnost proti korupci zajímá, zda se stále prověřuje podezření, že se Česká republika nepřipojila včas k trestnímu řízení ve Švýcarsku s náhradou škody v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Sdružení se proto obrátilo s dotazem na Vrchní státní zastupitelství v Praze. ČTK to dnes řekla Hana Marvanová z ustavujícího výboru sdružení. To už v prosinci 2011 podalo kvůli včasnému neuplatnění nároku trestní oznámení na tehdejší vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze a ministerstva financí.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK řekla, že trestní oznámení bylo hned v počátku postoupeno Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci.

Podle Marvanové od podání oznámení nemá iniciativa o vyšetřování případu žádné zprávy. "K výzvě jsme se rozhodli i proto, že se teď ukázalo, že kauza byla podložená tím, že ve Švýcarsku padl rozsudek," řekla. "Myslíme si proto, že je na místě vyšetřit odpovědnost, kdo za nepřipojení ČR k řízení může," dodala Marvanová.

Sdružení na základě právních analýz tvrdí, že bývalé vedení pražských státních zástupců a pracovníci ministerstva financí pod vedením Miroslava Kalouska spáchali trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku. "Škoda pro ČR je minimálně dvě miliardy korun. Není možné, aby za takové poškození nepřišel trest," uvedla Marvanová.

Marvanová kritizuje české vyšetřovatele i kvůli průtahům. "Od našeho podání trestního oznámení jsou to dva roky a stále se nic neděje. Stejně jako v celé privatizační kauze. Rozplést to musela až švýcarská justice, mimochodem v rekordním čase. Soud jim trval šest měsíců," upozornila.

Veřejnost proti násilí se také pozastavuje nad nečinností vlády. "Za normálních okolností by po včerejším rozhodnutí švýcarského soudu okamžitě mimořádně zasedla vláda a zadala by vypracování analýzy, kde jsou ty osoby, které mohou za to, že se v ČR nic nevyšetřovalo. První trestní oznámení přitom padla už před deseti lety," doplnila Marvanová. Podle ní je smutné, že teprve švýcarská justice dokázala rozkrýt privatizační podvody a miliardové úniky.

"Rozsudku v každém případě využijeme k získání maxima peněz pro státní kasu," uvedl ministr financí Jan Fischer. Je podle něj s podivem, že zahraniční soud dokázal v kauze rozhodnout během dvou let a Česko k soudu nedospělo ani po 12 letech vyšetřování.

České vlády neudělaly nic

"Obžalovaní poškodili firmu a poškodili i český stát," prohlásil ve čtvrtek švýcarský soudce Jean Luc Bacher. A pěti bývalým manažerům Mostecké uhelné udělil několikaleté nepodmíněné tresty pro podvod a praní špinavých peněz.

Soudci tím popřeli například prohlášení někdejší Zemanovy vlády, která v létě 1999 privatizaci dolů dokončila. Tehdejší členové kabinetu zdůrazňovali, že prodej menšinového balíku akcií Mostecké uhelné za 650 milionů korun byl pro stát výhodný. Obdobně se ovšem k případu původně stavěla i Nečasova vláda. Například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek napsal v květnu roku 2011 švýcarskému velvyslanci, že nemá podklady k tomu, že by Česku vznikla nějaká škoda, píše iHned.cz.

Na pochybnosti kolem skupování akcií Mostecké uhelné přitom už koncem 90. let upozorňoval tehdejší šéf Fondu národního majetku Roman Češka. A Švýcaři psali o svých podezřeních do Prahy opakovaně od roku 2006. Tedy od doby, co se tímto případem začali naplno zabývat a bývalým manažerům MUS zablokovali zhruba 14 miliard korun.

Výsledek? V letech 2006-2011 ignorovali čeští politici i žalobci celkem sedm výzev Švýcarů ke spolupráci. "Není jasné, k jakému zločinu mělo dojít a zda někomu vznikla škoda," odpovídalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, jemuž tehdy šéfoval Vlastimil Rampula.

Související

Policie Švýcarsko

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
MUS

V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu

Olomouc - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl dnes ČTK žalobce Petr Šereda.

Více souvisejících

kauza mus Hana Marvanová Miroslav Kalousek

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy