O Šimůnkové se cosi šušká. Jde o kopii Nagyové?

Praha - Podle bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové jsou v Rusnokově vládě, která je v demisi, snahy přesunout agendu menšin a dalších ohrožených skupin z úřadu vlády pod resort vnitra. Jiný pohled kabinetu na problematiku lidských práv, než má ona sama, vidí jako jeden z důvodů svého odvolání z čela vládní lidskoprávní sekce i svého odchodu z místa zmocněnkyně. Šimůnková to dnes řekla novinářům. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka se vláda agendě věnuje a funguje i její lidskoprávní sekce, jen není tak "mediálně viděna".

Šéf úřadu vlády Radek Agustin (SPOZ) Šimůnkovou odvolal v úterý z funkce šéfky vládní sekce pro lidská práva údajně kvůli nedodržování pracovní doby a špatné pracovní morálce. Šimůnková s tím nesouhlasí, považuje důvody za "zástupné a dehonestující".

Dnes řekla, že se jejím zástupcem ještě před jejím odvoláním "za jejími zády" stal její podřízený, šéf vládní agentury pro boj se sociálním vyloučením Martin Šimáček. "Pokud mě vláda nechtěla ve funkci vládního zmocněnce, měla mě čestně odvolat," dodala Šimůnková.

Lidská práva nejsou jen Romové

Míní, že příčinou jejího odvolání deset dnů před volbami bylo to, že s Rusnokovou vládou došla "k jinému úhlu pohledu" na problematiku lidských práv. "Od nástupu nové vlády (Rusnokovy) jsem čelila snahám ministra vnitra o to, aby byla sekce lidských práv v agendě vnitra," řekla dnes bývalá vládní zmocněnkyně. Nápad nepovažuje za dobré řešení, vidí ho i jako "neúctu k občanské společnosti". Připomněla, že agenda lidských práv v sobě zahrnuje nejen romskou otázku, ale i téma seniorů, ohrožených dětí, sexuálních menšin či psychicky nemocných lidí.

„Vždycky jsem měla sklony chránit děti a mít pro ně pochopení, takže jsem dlouho zvažovala, že se budu věnovat dětskému lékařství. Ale pak jsem zjistila, že bych na to neměla povahu, zvlášť při ošetřování zranění. Medicínu ale stále považuju za hodně naplňující povolání a občas si představuju, jaké by to asi bylo. Uvidíme, možná v příštím životě..." svěřila se jednou Šimůnková serveru cak.cz.

Kromě ochrany dětí si jako druhou z priorit ve své funkci vybrala seniory. „Česká populace stárne a vymírá, o seniorech se mluví v kontextu penzijní reformy, ale už nikoliv v souvislosti s důstojným stářím. Chci na vlastní oči prozkoumat jejich situaci v ústavech sociální péče a zasadit se o to, aby jim třeba i úřady vycházely vstříc. Samozřejmě že by chtěl člověk zůstat co nejdéle mladý, přece jenom je to lepší pohled do zrcadla než v šedesáti, ale stárnutí se nebojím, protože je přirozené," řekla.

Kopie Nagyové?

Rusnok se se Šimůnkovou sešel ve čtvrtek, tedy dva dny po jejím odvolání. Podle ní prý situaci dál řešit nechtěl, proto se rozhodla odejít. "Monika Šimůnková přišla, přinesla rezignaci, kterou jsem přijal. Její další mediální vystupování mě nezajímá," řekl České televizi Rusnok. Nesouhlasí s tím, že by se jeho kabinet o lidská práva nestaral. "Není pravda, že se nezajímáme o lidskoprávní agendu. My se zajímáme o lidi v této zemi, a to velmi intenzivně. Ta sekce pracuje dál, budeme dál pracovat v těchto oblastech v rámci možností naší vlády, ale asi nebudeme tak viděni mediálně, jako byla paní Šimůnková," uvedl Rusnok.O osekání lidskoprávní sekce se prý snažila už bývalá vláda premiéra Petra Nečase (ODS). Zdůvodňovala to hlavně úsporami v rozpočtu. Šimůnkovou svou zmocněnkyní pro lidská práva jmenovala v únoru 2011. Krok vyvolal rozpaky u představitelů neziskových organizací. Mnozí ji kritizovali za to, že vystupuje spíš jako úřednice. 

Šimůnková údajně neměla nejlepší pověst. Prý to byla taková malá kopie Nagyové, napsal Blesk.cz. Nagyová ji ostatně do Strakovky přivedla. "Někteří zaměstnanci o ní dokonce říkali, že je prý téměř šikanovala, taková malá Jana Nagyová. Šimůnková byla, podobně jako Nagyová, velice konfliktní. Ví se, že už ji chtěl vyhodit minulý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, ale Jana Nagyová a Petr Nečas se za ni postavili, a tak zůstala," uvedl zdroj a dodal: "Zaměstnanci z obou odborů její odchod uvítali."

Podle některých odborníků by lidskoprávní tematiku snadněji prosazoval politický ministr než úřednický zmocněnec. Pozice ministra pro lidská práva a národnostní menšiny fungovala od března 2007 do března 2010, kdy ji zastávala Džamila Stehlíková a následně Michael Kocáb. Post zmocněnce existuje na Úřadu vlády od roku 1998.

Související

Stanislav Křeček

Křeček tvrdí, že rezignace Šimůnkové situaci v úřadu ombudsmana neovlivnila

Ohlášená rezignace Moniky Šimůnkové na funkci zástupkyně ombudsmana situaci v úřadu neovlivnila, vyplynulo z vyjádření veřejného ochránce práv Stanislav Křeček na dnešním jednání sněmovního petičního výboru. Šimůnková, jež zdůvodnila odchod nesouhlasem s Křečkovými názory Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, se z jednání výboru omluvila. Rezignaci podá podle informací z kanceláře předsedkyně dolní komory ve středu odpoledne.
Stanislav Křeček

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím, že nesouhlasí s názory a přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Řekla to dnes ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ho rezignace Šimůnkové mrzí a zváží, jak její zkušenosti pro stát dál využívat. Křeček tvrdí, že s další spoluprací se Šimůnkovou počítal. Od července ale odebral své zástupkyni všechny agendy.

Více souvisejících

Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva) Vláda ČR Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy