Brno - O návrhu směřujícímu proti termínu sněmovních voleb Ústavní soud (ÚS) s největší pravděpodobností nestihne rozhodnout před pátečním otevřením volebních místností. Pisatel návrhu, předseda ústřední reprezentace Československé strany socialistické Jaroslav Vojtek, není zastoupen advokátem, což je zákonná podmínka řízení před ÚS. Jeho návrh dnes dostal spisovou značku, soudkyní zpravodajkou je Ivana Janů, řekla ČTK mluvčí soudu Jana Pelcová.
Soud návrh obdržel ve středu odpoledne. Teprve dnes se dostane na stůl Janů. Lidé budou vybírat nové poslance 25. a 26. října.
Pokud se na ÚS obrátí stěžovatel bez právního zastoupení, obvykle jej soudci vyzvou, aby si opatřil právníka, případně odstranil další nedostatky. Pokud výzva není účinná, ústavní stížnost skončí odmítnutím.
Návrh sepsaný na jedné stránce poukazuje na nerovné postavení malých stran v Česku. Pražskému hradu podle Československé strany socialistické "uniklo", že v Česku chybí zákon o financování politických stran a že jednotlivé strany nemají zaručen přiměřený prostor ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích. Proto se prý volby nemohou v říjnovém termínu uskutečnit.
"Je tu nedemokratický přístup k malým stranám jak ze strany sdělovacích prostředků, tak i státní správy," stojí v návrhu podepsaném Vojtkem.
Československá strana socialistická vznikla po únoru 1948 „obrozením" (tj. vyloučením demokratických představitelů a přizpůsobením linie strany Komunistické straně Československa) Československé strany národně socialistické.
Podpořila listopadový převrat v roce 1989 a poté se přihlásila k odkazu Československé strany národně socialistické; na jaře 1990 se sloučila s Československou stranou národně sociální v exilu. Oslabována vnitřními rozpory utrpěla v 1. svobodných volbách 1990 drtivou porážku, jíž ztratila dosavadní pozici na vnitropolitické scéně. Na podzim 1990 se od ní odštěpila pravicově orientovaná frakce, jež založila Národně sociální stranu – Československou stranu národně socialistickou. V letech 1991 – 93 byla součást politického hnutí Liberálně sociální unie, 1993 byla reorganizována v Liberální stranu národně sociální.
V roce 1993 se ustavila levicová frakce jako samostatná Československá strana socialistická.
Letos chtěli její zástupci kandidovat do Poslanecké sněmovny pouze v Olomouckém kraji, úřad však odmítl jejich kandidátku zaregistrovat a strana proti tomu nepodala řádné odvolání.
Každá partaj, která pokoří brány Poslanecké sněmovny, dostává od státu stálý příspěvek deset milionů ročně. Ta, která ve volbách získá tři procenta, dostává ročně šest milionů – a za každou desetinku procenta navíc pak inkasuje dalších dvě stě tisíc. Strop tvoří zmiňovaných deset milionů.
Jenže to pořád není dost. Na hlavu každého senátora nebo poslance dostává strana dalších 855 tisíc ročně. Na člena krajského zastupitelstva nebo zastupitele z pražského magistrátu 237 tisíc. Což přirozeně nijak nesouvisí s tím, že poslanci, senátoři a zastupitelé dostávají normálně plat (v případě ústavních činitelů vylepšený o štědré náhrady). A že stát hradí provoz Parlamentu, jakož i sídel krajských zastupitelstev, napsal server penize.cz.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj
To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO
Volby 2013 , Ústavní soud ČR , Volby
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák