Volby se nesmí uskutečnit. Rozhodne ÚS do pátečního odpoledne?

Brno - O návrhu směřujícímu proti termínu sněmovních voleb Ústavní soud (ÚS) s největší pravděpodobností nestihne rozhodnout před pátečním otevřením volebních místností. Pisatel návrhu, předseda ústřední reprezentace Československé strany socialistické Jaroslav Vojtek, není zastoupen advokátem, což je zákonná podmínka řízení před ÚS. Jeho návrh dnes dostal spisovou značku, soudkyní zpravodajkou je Ivana Janů, řekla ČTK mluvčí soudu Jana Pelcová.

Soud návrh obdržel ve středu odpoledne. Teprve dnes se dostane na stůl Janů. Lidé budou vybírat nové poslance 25. a 26. října.

Pokud se na ÚS obrátí stěžovatel bez právního zastoupení, obvykle jej soudci vyzvou, aby si opatřil právníka, případně odstranil další nedostatky. Pokud výzva není účinná, ústavní stížnost skončí odmítnutím.

Návrh sepsaný na jedné stránce poukazuje na nerovné postavení malých stran v Česku. Pražskému hradu podle Československé strany socialistické "uniklo", že v Česku chybí zákon o financování politických stran a že jednotlivé strany nemají zaručen přiměřený prostor ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích. Proto se prý volby nemohou v říjnovém termínu uskutečnit.

"Je tu nedemokratický přístup k malým stranám jak ze strany sdělovacích prostředků, tak i státní správy," stojí v návrhu podepsaném Vojtkem.

Československá strana socialistická vznikla po únoru 1948 „obrozením" (tj. vyloučením demokratických představitelů a přizpůsobením linie strany Komunistické straně Československa) Československé strany národně socialistické.

Podpořila listopadový převrat v roce 1989 a poté se přihlásila k odkazu Československé strany národně socialistické; na jaře 1990 se sloučila s Československou stranou národně sociální v exilu. Oslabována vnitřními rozpory utrpěla v 1. svobodných volbách 1990 drtivou porážku, jíž ztratila dosavadní pozici na vnitropolitické scéně. Na podzim 1990 se od ní odštěpila pravicově orientovaná frakce, jež založila Národně sociální stranu – Československou stranu národně socialistickou. V letech 1991 – 93 byla součást politického hnutí Liberálně sociální unie, 1993 byla reorganizována v Liberální stranu národně sociální.

V roce 1993 se ustavila levicová frakce jako samostatná Československá strana socialistická.

Letos chtěli její zástupci kandidovat do Poslanecké sněmovny pouze v Olomouckém kraji, úřad však odmítl jejich kandidátku zaregistrovat a strana proti tomu nepodala řádné odvolání.

Každá partaj, která pokoří brány Poslanecké sněmovny, dostává od státu stálý příspěvek deset milionů ročně. Ta, která ve volbách získá tři procenta, dostává ročně šest milionů – a za každou desetinku procenta navíc pak inkasuje dalších dvě stě tisíc. Strop tvoří zmiňovaných deset milionů.

Jenže to pořád není dost. Na hlavu každého senátora nebo poslance dostává strana dalších 855 tisíc ročně. Na člena krajského zastupitelstva nebo zastupitele z pražského magistrátu 237 tisíc. Což přirozeně nijak nesouvisí s tím, že poslanci, senátoři a zastupitelé dostávají normálně plat (v případě ústavních činitelů vylepšený o štědré náhrady). A že stát hradí provoz Parlamentu, jakož i sídel krajských zastupitelstev, napsal server penize.cz.

Související

Odvolil i prezident Miloš Zeman

Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.
Předčasné volby do Sněmovny 2013

To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO

Praha - Jaromír Dušomír, můj hlas je zelenej, ahóóóój. To je jen několik hlášek, které se po předčasných volbách v minulém roce staly legendárními. Díky videu z dílny Institutu politického marketingu můžete na ty nejlepší kousky z dílen jednotlivých stran a hnutí.

Více souvisejících

Volby 2013 Ústavní soud ČR Volby

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy