Večerní schůzka Sobotky s Filipem. Víme, o čem jednali

Praha - Zástupci sociální demokracie a komunistů včera večer na první povolební schůzce jednali především o orgánech nové Poslanecké sněmovny a církevních restitucích. Novinářům to po setkání, kterého se na obou stranách účastnila čtveřice politiků, řekli předsedové obou stran. Další setkání si obě strany naplánovaly po jednání ČSSD s ostatními politickými uskupeními.

"S KSČM jsem hovořili o tom, jak povolebně uspořádat Poslaneckou sněmovnu, to znamená, jak postavit vedení Sněmovny, strukturu výborů v Poslanecké sněmovně, a bavili jsme se také o průchodnosti některých návrhů, se kterými naše strany počítaly," řekl novinářům po schůzce šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Debatovalo se například o možném zmrazení vydávání majetku v rámci církevních restitucích.S dalšími sněmovními stranami chtějí sociální demokraté jednat od úterý. Již v neděli chce Sobotka o schůzku požádat prezidenta Miloše Zemana. Předpokládá, že by se s ním mohl sejít "v krátkém čase".Sobotka po asi půlhodinové schůzce s komunisty vyjádřil přesvědčení, že ČSSD by nyní neměla řešit změny ve svém vedení, nejprve by měla jednat o vládě. "V každém případě, pokud by sociální demokracie nebyla schopna sestavit vládu, určitě by se měl svolat mimořádný sjezd a měl by zvolit nové vedení sociální demokracie," prohlásil.Sociální demokraty na schůzce reprezentoval vyjednávací tým složený ze Sobotky, statutárního místopředsedy Michala Haška a místopředsedů Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance. Komunisté na setkání dorazili se svým předsedou Vojtěchem Filipem, místopředsedkyní Miloslavou Vostrou, dalším členem vedení Alexanderem Černým a někdejším šéfem poslaneckého klubu KSČM Pavlem Kováčikem.Filip jednání označil za předběžné. Strany se podle něj shodly na tom, že je nutné, aby ČSSD jednala se všemi sněmovními uskupeními. Hovořily prý i o případné podpoře nové vládě ze strany KSČM, kterou Filip podmínil programovým průnikem.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka Vojtěch Filip (KSČM) Volby 2013

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy