Praha - Studentské volby, které organizuje sdružení Člověk v tísni, začnou v pondělí a budou trvat do středy 28. dubna. Do projektu se zapojilo 148 středních škol a studenti budou volit politické strany a hnutí, které kandidují ve volbách do Poslanecké sněmovny, řekla mluvčí projektu Tatiana Čabáková.
"Výsledky studentských voleb budou zveřejněny po uzavření volebních místností řádných voleb do sněmovny, tedy 29. května," vysvětlila Čabáková a dodala, že původně se přihlásilo 189 škol. "Část z nich však stáhla přihlášku, když od projektu ustoupilo ministerstvo školství," řekla.
Ministryně školství Miroslava Kopicová v této souvislosti již dříve uvedla, že studentské volby jsou věc neškodná a vedou děti k demokracii. "Ale vzhledem k tomu, jaké reakce se mezi politiky všech stran objevily, rozhodla jsem se, že nenechám děti zatáhnout do nějakého boje," řekla. Politici se podle ní báli, že by děti daly jasný signál, koho by volily. Podle ní by pak následovaly různé akce, které by školáky obviňovaly z toho, že svými názory něco ovlivnily. Tomu se ministryně rozhodla zabránit stáhnutím ministerstva z projektu.
Mezi politiky, kterým leží studentské volby v žaludku, patří David Rath (ČSSD). Ten v nich totiž spatřuje propagaci politických stran. Ta je ale na školách zapovězena na základě ustanovení školského zákona. Rath proto poslal ředitelům středních škol zřizovaných krajem dopis, ve kterém je před účastí ve volbách varuje.
Studentské volby jsou součástí programu Jeden svět na školách. V rámci programu navštěvují školy oběti nacismu a komunismu a se školáky diskutují, popřípadě studenti sledují filmy. Tímto způsobem se má zvýšit zájem mladých o politiku.
Související
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Aktuálně se děje
včera
Policie vyšetřuje tragédii ve Vsetíně. Důchodkyně nepřežila střet s autem
včera
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
včera
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
včera
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
včera
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
včera
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
včera
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
včera
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
včera
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
včera
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
včera
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
včera
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
včera
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
včera
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
včera
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
včera
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
včera
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
22. dubna 2026 21:15
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
22. dubna 2026 19:55
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
22. dubna 2026 18:38
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.
Zdroj: Libor Novák