Paroubek: Za kauzou Dientsbier stojí Langer

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ohradil proti reportáži Českého rozhlasu, který v pondělí uveřejnil, že vojenská tajná služba vedla senátora Jiřího Dienstbiera (za ČSSD) v minulém režimu jako spolupracovníka. Podle Paroubka za touto informací stojí Ivan Langer z ODS.

Reportáž rádia o údajné spolupráci Jiřího Dienstbiera zpracoval Jan Hrbáček, kterého Jiří Paroubek označil za známého Langerova sekundanta.

"Jak se zdá, v dokumentech Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), či v jiných archivech je možné najít cokoliv. Zdá se, že perspektivně najdou informace o spolupráci s tajnou policií či tajnými službami langerovci na všechny. Ovšem kromě členů ODS. Buďto platí lustrační zákon, anebo se bude postupovat podle Hrbáčka, respektive Langera," kritizuje Paroubek.

Atmosféra před volbami houstne, domnívá se Paroubek a vyzval proto média, aby se chovala demokraticky. "Představa o demokracii typu 'Dienstbier z politiky, Paroubka zastřelit, dědu dáme do hrobu', to je představa o demokracii, kterou má Langer a jeho Fronta Dnes," ohradil se předseda ČSSD proti článku na serveru iDnes.cz, který zveřejnil, kteří politici jsou podle čtenářů "na odstřel".

Na závěr vyjádřil Paroubek naději, že zbytek pravice má jiný, civilizovaný názor.

Odhalení, že Dienstbiera vedla za komunistického režimu vojenská tajná služba od roku 1962 pod krycím názvem Konferenciér, zveřejnil v pondělí Český rozhlas.

Složku si podle Čro zavedla na Dienstbiera čtyři roky po jeho nástupu do zahraničního oddělení Československého rozhlasu. "Dienstbier mohl v rámci svého povolání cestovat po světě, obecně známé je jeho působení při státním převratu v Indonésii nebo ve Spojených státech amerických," poukazuje Radiožurnál. Tajná služba si vybrala Dienstbiera jako krycí adresu, tedy člověka, který přijímá korespondenci od špionů a následně ji přeposílá. "Jestli nějaká spolupráce skutečně proběhla, je ale kvůli zničeným materiálům nedoložitelné," upozorňuje Radiožurnál.

Signatář Charty 77 a první polistopadový ministr zahraničí Dienstbier spolupráci s tajnou službou v rozhovoru pro ČRo kategoricky popřel. "Vím dobře, jak je to všechno zkreslené a vím, že byly případy vyloženě nesmyslné, kde byly věci zfalšované, ale ne ve spisech, tam to bylo všechno jasně řečeno, ale byly zfalšované potom v těch interpretacích," reagoval Dienstbier.

Taktéž někdejší slovenský ministr zahraničí a současný europoslanec Eduard Kukan byl později tajnou službou vytipován jako možná tajná adresa. Kukanův svazek se však zachoval a je ze něj zřejmé, že záměr se tajné službě nepodařil kvůli vnitřním předpisům tajné služby. Vojáci v roce 1979 jeho svazek uložili do archivu a Kukan narozdíl od Dienstbiera nedostal ani krycí jméno.

Související

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.
Tomio Okamura Glosa

Události Petra Nutila: Obstrukce a pohádka o Kecálkovi a Důchodomůrce

Máme za sebou jeden z těch týdnů, které byly dokonale absurdní, dokonce tak, že na to moc rádi, sami a dobrovolně zapomenete. Tak pojďme hned k hlavní věci, která plnila stránky novin po celý týden. Totiž v Poslanecké sněmovně proběhla bitva o snížení valorizace důchodů. 

Více souvisejících

Jiří Paroubek Jiří Dienstbier

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy