Paroubek: Za kauzou Dientsbier stojí Langer

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek se ohradil proti reportáži Českého rozhlasu, který v pondělí uveřejnil, že vojenská tajná služba vedla senátora Jiřího Dienstbiera (za ČSSD) v minulém režimu jako spolupracovníka. Podle Paroubka za touto informací stojí Ivan Langer z ODS.

Reportáž rádia o údajné spolupráci Jiřího Dienstbiera zpracoval Jan Hrbáček, kterého Jiří Paroubek označil za známého Langerova sekundanta.

"Jak se zdá, v dokumentech Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), či v jiných archivech je možné najít cokoliv. Zdá se, že perspektivně najdou informace o spolupráci s tajnou policií či tajnými službami langerovci na všechny. Ovšem kromě členů ODS. Buďto platí lustrační zákon, anebo se bude postupovat podle Hrbáčka, respektive Langera," kritizuje Paroubek.

Atmosféra před volbami houstne, domnívá se Paroubek a vyzval proto média, aby se chovala demokraticky. "Představa o demokracii typu 'Dienstbier z politiky, Paroubka zastřelit, dědu dáme do hrobu', to je představa o demokracii, kterou má Langer a jeho Fronta Dnes," ohradil se předseda ČSSD proti článku na serveru iDnes.cz, který zveřejnil, kteří politici jsou podle čtenářů "na odstřel".

Na závěr vyjádřil Paroubek naději, že zbytek pravice má jiný, civilizovaný názor.

Odhalení, že Dienstbiera vedla za komunistického režimu vojenská tajná služba od roku 1962 pod krycím názvem Konferenciér, zveřejnil v pondělí Český rozhlas.

Složku si podle Čro zavedla na Dienstbiera čtyři roky po jeho nástupu do zahraničního oddělení Československého rozhlasu. "Dienstbier mohl v rámci svého povolání cestovat po světě, obecně známé je jeho působení při státním převratu v Indonésii nebo ve Spojených státech amerických," poukazuje Radiožurnál. Tajná služba si vybrala Dienstbiera jako krycí adresu, tedy člověka, který přijímá korespondenci od špionů a následně ji přeposílá. "Jestli nějaká spolupráce skutečně proběhla, je ale kvůli zničeným materiálům nedoložitelné," upozorňuje Radiožurnál.

Signatář Charty 77 a první polistopadový ministr zahraničí Dienstbier spolupráci s tajnou službou v rozhovoru pro ČRo kategoricky popřel. "Vím dobře, jak je to všechno zkreslené a vím, že byly případy vyloženě nesmyslné, kde byly věci zfalšované, ale ne ve spisech, tam to bylo všechno jasně řečeno, ale byly zfalšované potom v těch interpretacích," reagoval Dienstbier.

Taktéž někdejší slovenský ministr zahraničí a současný europoslanec Eduard Kukan byl později tajnou službou vytipován jako možná tajná adresa. Kukanův svazek se však zachoval a je ze něj zřejmé, že záměr se tajné službě nepodařil kvůli vnitřním předpisům tajné služby. Vojáci v roce 1979 jeho svazek uložili do archivu a Kukan narozdíl od Dienstbiera nedostal ani krycí jméno.

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.

Více souvisejících

Jiří Paroubek Jiří Dienstbier

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy