Rusnok to schytává: Prolomit limity těžby? Zlobí se Babiš, ČSSD i Kalousek

Praha - Vláda v demisi by podle politiků neměla rozhodovat o limitech těžby hnědého uhlí a měla by to přenechat nové vládě. Tento názor zastává mimo jiné předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle stínového ministra životního prostředí za ČSSD Vladimíra Špidly vláda na takové rozhodnutí nemá právo. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil záměr za skandální.

Premiér Jiří Rusnok včera vyjádřil záměr otevřít otázku prolomení těžebních limitů na Mostecku. Vládní usnesení, které rozšíření těžby zamezuje, označil za "vyčpělé".

"Tímto krokem Jiří Rusnok jasně překračuje mandát své vlády, která v Poslanecké sněmovně nezískala důvěru, a je proto ve smyslu ústavy pouze vládou udržovací," uvedl v prohlášení Špidla. Těžební limity jsou podle něj navíc citlivou a spornou záležitostí. 

"Pokládal bych za naprosto skandální, kdyby takovouto dlouhodobou strategickou záležitost rozhodovala vláda, která nikdy neměla mandát od voličů a nedostala ani důvěru Poslanecké sněmovny," řekl exministr financí Kalousek. Dodal, že TOP 09 je sice proti prolomení, pokud by o tom ale rozhodla budoucí vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, legitimitu rozhodnutí by nezpochybňoval.

Postoj, že by se touto záležitostí měla zabývat až nová vláda, sdílí rovněž šéf druhé nejsilnější strany říjnových voleb Babiš. Podle něj se Rusnokův kabinet tváří, že bude ve funkcích ještě dlouhou dobu. "Asi mají nějaké lepší informace než my," poznamenal šéf strany, která by mohla společně s vítěznou ČSSD a KDU-ČSL vytvořit novou vládní koalici.

Proti umožnění další těžby hnědého uhlí je dlouhodobě Strana zelených. "Premiér Rusnok by si měl uvědomit, že limity těžby brání města a obce před uhelnými doly, které by se mohly rozšířit pouze za cenu pokračování devastace a vysídlování severních Čech," uvedl v prohlášení předseda zelených Ondřej Liška.

Snahy přehodnotit limity těžby hnědého uhlí jednoznačně odmítli Starostové a nezávislí (STAN) Ústeckého kraje. Tvrzení, že prolomení limitů přinese pracovní místa, je podle starostů lživé a plán je v rozporu se závěry odborné energetické komise.

Horní Jiřetín na nohou

Zastánci těžby se podle místostarosty Hornho Jiřetína Vladimíra Buřta snaží vyvolat dojem, že severozápadní Čechy nemají jinou šanci, nežli se i nadále orientovat na povrchovou těžbu a spalování uhlí. A už se nezmiňují, že by to bylo se všemi negativními dopady, jakými jsou vysoká nezaměstnanost, odliv mladých lidí z oblasti, mimořádně vysoký výskyt nádorových a jiných vážných onemocnění, nejnižší průměrná délka dožití v rámci České republiky, nejnižší průměrná vzdělanost, opakovaná vykořenění obyvatel v souvislosti s bouráním jejich domovů či nevratné škody na krajině a její historické paměti, píše server ceskapozice.cz.

Ale ani samo vytěžení a spálení zásob uhlí za limity by nebylo bezproblémové. Buřt se ve své argumentaci opírá o výpočet Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, který odhalil, že vytěžení a spálení uhlí za limity by vyvolalo takzvané externí náklady ve výši těžko představitelných 1,2 bilionu korun. Ty by ovšem nenesli znečišťovatelé, ale stát a domácnosti.

Buřt nastínil i alternativu. Našel ji ve studii Čistá šance, kterou loni publikovala Aliance pro energetickou soběstačnost. Až příliš snově působí předpoklady, že energetická modernizace budov a rozvoj obnovitelných zdrojů v Ústeckém kraji mohou jen samy o sobě vytvořit 2300 nových pracovních míst.

Sektor čisté energetiky může navíc v Ústeckém kraji podle studie vytvořit i další pracovní místa v navazujících službách, dodavatelských podnicích a v zemědělství. I další studie prokazují možnost hospodářského rozvoje kraje po ukončení těžby. „Mýtus o tom, že budoucnost Ústeckého kraje závisí na rozšiřování těžby, je skutečně jen mýtem," soudí Buřt.

Naopak pohledem do minulosti zavání snaha nechat si posvětit protržení limitů sjezdem momentálně nejsilnější politické strany. „Chceme slyšet od vedení strany jasné slovo, že prolomíme limity," prohlásil počátkem týdne ústecký krajský předseda ČSSD Radek Scherfer. Nicméně i v dnešní době by tím mohl vzniknout politický precedens, který by mohl vstupovat i do věcných a odborných diskusí; však my starší to z minula známe.

Související

Miroslav Kalousek

Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů

Schválený schodek letošního státního rozpočtu ve výši 295 miliard Kč neodpovídá realitě a bude výrazně vyšší, shodli se v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce bývalí ministři financí. Předpokládané příjmy rozpočtu budou podle nich nižší o desítky miliard korun, například z tzv. windfall tax nebo z prodeje emisních povolenek. Tvrdí, že Česko musí začít škrtat, jinak mu hrozí bankrot, a řešení vidí například ve zmrazení nákladů na platy státních zaměstnanců nebo na důchody.
Miloš Zeman

Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému

Při jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka v roce 2013 šlo o snahu posunout Českou republiku k prezidentskému systému, řekl v televizi CNN Prima News v Partii Terezie Tománkové prezident Miloš Zeman. Končící prezident se domnívá, že po schválení přímé volby prezidenta by měly být rozšířeny kompetence hlavy státu.

Více souvisejících

Jiří Rusnok (guvernér ČNB) ČSSD uhlí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy