Praha - Vláda v demisi by podle politiků neměla rozhodovat o limitech těžby hnědého uhlí a měla by to přenechat nové vládě. Tento názor zastává mimo jiné předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle stínového ministra životního prostředí za ČSSD Vladimíra Špidly vláda na takové rozhodnutí nemá právo. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil záměr za skandální.
Premiér Jiří Rusnok včera vyjádřil záměr otevřít otázku prolomení těžebních limitů na Mostecku. Vládní usnesení, které rozšíření těžby zamezuje, označil za "vyčpělé".
"Tímto krokem Jiří Rusnok jasně překračuje mandát své vlády, která v Poslanecké sněmovně nezískala důvěru, a je proto ve smyslu ústavy pouze vládou udržovací," uvedl v prohlášení Špidla. Těžební limity jsou podle něj navíc citlivou a spornou záležitostí.
"Pokládal bych za naprosto skandální, kdyby takovouto dlouhodobou strategickou záležitost rozhodovala vláda, která nikdy neměla mandát od voličů a nedostala ani důvěru Poslanecké sněmovny," řekl exministr financí Kalousek. Dodal, že TOP 09 je sice proti prolomení, pokud by o tom ale rozhodla budoucí vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, legitimitu rozhodnutí by nezpochybňoval.
Postoj, že by se touto záležitostí měla zabývat až nová vláda, sdílí rovněž šéf druhé nejsilnější strany říjnových voleb Babiš. Podle něj se Rusnokův kabinet tváří, že bude ve funkcích ještě dlouhou dobu. "Asi mají nějaké lepší informace než my," poznamenal šéf strany, která by mohla společně s vítěznou ČSSD a KDU-ČSL vytvořit novou vládní koalici.
Proti umožnění další těžby hnědého uhlí je dlouhodobě Strana zelených. "Premiér Rusnok by si měl uvědomit, že limity těžby brání města a obce před uhelnými doly, které by se mohly rozšířit pouze za cenu pokračování devastace a vysídlování severních Čech," uvedl v prohlášení předseda zelených Ondřej Liška.
Snahy přehodnotit limity těžby hnědého uhlí jednoznačně odmítli Starostové a nezávislí (STAN) Ústeckého kraje. Tvrzení, že prolomení limitů přinese pracovní místa, je podle starostů lživé a plán je v rozporu se závěry odborné energetické komise.
Horní Jiřetín na nohou
Zastánci těžby se podle místostarosty Hornho Jiřetína Vladimíra Buřta snaží vyvolat dojem, že severozápadní Čechy nemají jinou šanci, nežli se i nadále orientovat na povrchovou těžbu a spalování uhlí. A už se nezmiňují, že by to bylo se všemi negativními dopady, jakými jsou vysoká nezaměstnanost, odliv mladých lidí z oblasti, mimořádně vysoký výskyt nádorových a jiných vážných onemocnění, nejnižší průměrná délka dožití v rámci České republiky, nejnižší průměrná vzdělanost, opakovaná vykořenění obyvatel v souvislosti s bouráním jejich domovů či nevratné škody na krajině a její historické paměti, píše server ceskapozice.cz.
Ale ani samo vytěžení a spálení zásob uhlí za limity by nebylo bezproblémové. Buřt se ve své argumentaci opírá o výpočet Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, který odhalil, že vytěžení a spálení uhlí za limity by vyvolalo takzvané externí náklady ve výši těžko představitelných 1,2 bilionu korun. Ty by ovšem nenesli znečišťovatelé, ale stát a domácnosti.
Buřt nastínil i alternativu. Našel ji ve studii Čistá šance, kterou loni publikovala Aliance pro energetickou soběstačnost. Až příliš snově působí předpoklady, že energetická modernizace budov a rozvoj obnovitelných zdrojů v Ústeckém kraji mohou jen samy o sobě vytvořit 2300 nových pracovních míst.
Sektor čisté energetiky může navíc v Ústeckém kraji podle studie vytvořit i další pracovní místa v navazujících službách, dodavatelských podnicích a v zemědělství. I další studie prokazují možnost hospodářského rozvoje kraje po ukončení těžby. „Mýtus o tom, že budoucnost Ústeckého kraje závisí na rozšiřování těžby, je skutečně jen mýtem," soudí Buřt.
Naopak pohledem do minulosti zavání snaha nechat si posvětit protržení limitů sjezdem momentálně nejsilnější politické strany. „Chceme slyšet od vedení strany jasné slovo, že prolomíme limity," prohlásil počátkem týdne ústecký krajský předseda ČSSD Radek Scherfer. Nicméně i v dnešní době by tím mohl vzniknout politický precedens, který by mohl vstupovat i do věcných a odborných diskusí; však my starší to z minula známe.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů
Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému
Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , ČSSD , uhlí
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák