Ultimátum lidovců: Zrušíte lustrační zákon, žádná koalice

Praha - Snahy o zrušení lustračního zákona, který zakazuje spolupracovníkům komunistické tajné policie zastávat vybrané funkce ve státní správě, dnes razantně odmítli také senátoři ODS. Reagovali tak na ambice KSČM, jejich naplnění připustil rovněž předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podobně předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) má za to, že omezení je téměř čtvrtstoletí po pádu komunistického režimu "velmi účelové".

"Řada voličů to naopak považuje za snahu některé lidi z veřejného dění odstranit. Dejme si pozor, abychom de facto těmto lidem, že se u občanů stanou ještě více populární, než si zaslouží," uvedl Štěch v České televizi. 

Podle ODS je ale podpora zrušení lustračního zákona nepochopením toho, co se v Česku po čtyři desetiletí před listopadem 1989 dělo. "Ve státní službě by neměl být nikdo, kdo byl svázán s represivní složkou totalitního režimu," prohlásil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Pro lidovce je lustrační zákon nedotknutelný, pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nepůjdou do chystané koaliční vlády, píše CT24. "Já osobně v tom vidím velkou kolizi," řekl místopředseda KDU-ČSL Bartošek. Lidovci podle Bartoška zvažují, že zahrnou lustrační zákon do vyjednávání o budoucí vládě s ČSSD a hnutím ANO, a to jako jeden ze zásadních bodů.

O lustracích se začalo hovořit více poté, kdy šéf hnutí ANO Andrej Babiš by měl problém získat před svými ministerským angažmá čisté lustrační osvědčení. Babiš se nyní na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl veden jako agent StB. Tvrdí, že s komunistickou tajnou policií nespolupracoval. Zeman odmítá jmenovat ministrem člověka bez čistého lustračního osvědčení.

Milan Štěch České televizi řekl, že lustrační zákon považuje v dnešní době pouze za účelovou politickou hru. Platný služební zákon prý požaduje i sám Zeman. "Pan prezident už vyjádřil názor, že mu jde zejména o to, aby v této zemi co nejdříve platil zákon o státní službě...," odpověděl Štěch na otázku, zda Zeman trvá na negativním lustračním osvědčení pro případné jmenování Andreje Babiše ministrem. "Řekl, že je pro něj důležité, aby vláda, která vznikne, udělala co nejdříve kroky k tomu, aby byl přijat zákon, k jehož přijetí jsme se už zavázali," zprostředkoval Štěch Zemanův postoj.

Předseda Úsvitu Tomio Okamura zopakoval, že řešení přežitého lustračního zákona vidí v překlopení do služebního zákona. "Jsme poslední zemí v Evropské unii, která nemá služební zákon... V něm jasně stanovíme podmínky, kdo může pracovat v exkutivě, a tím pádem se nemusíme o ničem dalším bavit," prohlásil. Zda by Úsvit podpořil prosté zrušení lustračního zákona, ale otevřeně nedeklaroval, debatu chce směrovat do systémového řešení, které v přijetí služebního zákona spatřuje.

Lustrační zákon byl od počátku zdrojem kontroverzí, byl kritizován v Česku i v zahraničí a proti jeho existenci se vyslovila například Rada Evropy. Ústavní soud v listopadu 1992 zrušil tu část zákona, která ukládala zjišťovat, zda byli občané vedeni v kategorii důvěrník nebo kandidát tajné spolupráce. Do těchto dvou kategorií se lidé často dostali bez svého vědomí, píše iHned.cz.

V březnu 2003 vydalo ministerstvo vnitra oficiální seznam 75 tisíc jmen evidovaných spolupracovníků StB. V souladu s nálezem Ústavního soudu z roku 1991 v seznamech nejsou zahrnuti lidé vedení tajnou policií v kategorii důvěrník či kandidát tajné spolupráce (tyto osoby o své spolupráci nemusely vědět) a cizinci. Seznam spolupracovníků předlistopadové vojenské kontrarozvědky - třetí správy StB zveřejnila i armáda. Vydání oficiálních seznamů přineslo v Česku druhou vlnu soudních žalob.

Související

Cyril Svoboda

Lidovci by mohli vyloučit exministra Svobodu, navrhne to Hladík

KDU-ČSL navrhne její ministr Petr Hladík vyloučení bývalého stranického šéfa Cyrila Svobody ze strany kvůli některým jeho názorům i rozhovoru pro sankcionovaný web Voice of Europe. Podle Svobody vymýšlí Hladík pseudokauzu a utíká tak od propadu preferencí v průzkumech. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Milan Štěch koaliční vyjednávání

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 8 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy